VIDEO | FCU Craiova - Dinamo 0-1, în direct la Prima Sport 1! Milanov deschide scorul VIDEO | FCU Craiova - Dinamo 0-1, în direct la Prima Sport 1! Milanov deschide scorul
Tony obţine un succes crucial pentru Poli Iaşi. ”Am fost mai buni, am avut mai multe ocazii” Tony obţine un succes crucial pentru Poli Iaşi. ”Am fost mai buni, am avut mai multe ocazii”
Garbine Muguruza şi-a anunţat retragerea din activitate: “Povestea mea în acest sport a fost fantastică” Garbine Muguruza şi-a anunţat retragerea din activitate: “Povestea mea în acest sport a fost fantastică”
Vocile drumului către EURO 2024, premiate de APS. Emil Grădinescu şi Costi Mocanu, copleşiţi de emoţie Vocile drumului către EURO 2024, premiate de APS. Emil Grădinescu şi Costi Mocanu, copleşiţi de emoţie
Dan Petrescu schimbă radical lotul lui CFR la vară. Nume grele vor fi OUT Dan Petrescu schimbă radical lotul lui CFR la vară. Nume grele vor fi OUT
China, în centrul unui scandal de dopaj la nataţie China, în centrul unui scandal de dopaj la nataţie

VIDEO | Mertens, show total cu Lazio, iar Napoli îşi consolidează locul 1 în Serie A! Victorie fără probleme, cu 4-0

Serie A Publicat pe 28 nov 2021

Napoli – Lazio, unul dintre derby-urile fotbalului italian, avea o miză aparte pentru ambele echipe. Liderul din Serie A venea după prima înfrângere suferită în acest sezon în Serie A, 2-3 cu Inter, la Milano. Nici lazialii nu au dus-o mai bine etapa trecută. Lazio a pierdut chiar pe ”Olimpico”, 0-2 cu Juventus.

Duminică, ele s-au întâlnit în meci direct, unul extrem de spectaculos. A fost un joc deschis, dar care s-a decis repede, ţinând cont de faptul că Napoli a condus cu 2-0 încă din minutul 10. Zielinski a marcat în minutul 7, cu un şut din careu, după o inexactitate în defensiva lui Lazio, iar apoi ieşea la rampă Mertens.

Acesta a făcut 2-0 în minutul 29, cu o incursiune individuală frumoasă în care, din nou, fundaşii romani şi-au arătat limitele. Scorul finalului primei părţi a fost stabilit tot de Mertens, care a făcut dubla. A reluat superb, din prima, de la marginea careului, cu piciorul drept, în urma unei pase din dreapta a lui Lonzano.

4-0 s-a făcut în minutul 85, când Ruiz a înscris şi el cu o execuţie frumoasă, din afara careului.

Astfel, Lazio rămâne pe primul loc în Serie A, cu 35 de puncte, în timp ce locul 2, AC Milan, are 32 de puncte. Lazio e pe poziţia a 8-a, cu 21 de puncte.

Napoli - Lazio 4-0 (Zielinski 7; Mertens 10, 29; Ruiz 85)

• Napoli: Ospina – Di Lorenzo, Rrahmani, Kloulibaly, Rui – Lobotka, Rui – Lonzano, Zielinski, Insigne – Mertens.
  • Lazio: Reina – Patric, Felipe, Acerbi, Hysaj – Savic, Cataldi, Alberto – Anderson, Immobile, Pedro.

Min. 90: Final de meci!

Min. 85: GOOOL Napoli! Ruiz înscris şi el un super-gol! Reuşită de la peste 20 de metri, cu piciorul stâng.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45: Final de primă parte.

Min. 29: GOOOL Napoli! Mertens marchează din nou un super-gol! Şut de la marginea careului, cu dreptul, din prima.

Min. 10: GOOOL Napoli! Mertens face 2-0 după o acţiune personală superbă.

Min. 7: GOOOL Napoli! Zielinski înscrie pentru 1-0, după o eroare în apărarea romanilor. Şut violent din careu, Reina, fără şanse.

Min. 1: Începe partida.

Aici se încheie singurele puncte comune, pentru că în clasament diferenţa dintre cele două viitoare adversare este una notabilă. În timp ce Napoli are 32 de puncte şi este lider după 13 etape, Lazio are doar 21 de puncte şi e abia pe locul 6.

Napoli – Lazio se joacă duminică, de la ora 21.45, şi se vede în direct pe Look Sport 2 şi PrimaPlay.ro.

În acest weekend, meciurile din etapa a 14-a din Serie A se văd la posturile Look Sport, după următorul program: