VIDEO | Sepsi - FCSB, astăzi, de la 21:45, în direct la Prima Sport 1! „Roş-albaştri” , aproape de titlu după 9 ani de aşteptare VIDEO | Sepsi - FCSB, astăzi, de la 21:45, în direct la Prima Sport 1! „Roş-albaştri” , aproape de titlu după 9 ani de aşteptare
VIDEO | Farul - Rapid, astăzi, de la 19:00, în direct la Prima Sport 1! Duel între două echipe aflate în forme diametral opuse VIDEO | Farul - Rapid, astăzi, de la 19:00, în direct la Prima Sport 1! Duel între două echipe aflate în forme diametral opuse
VIDEO | ”U” Cluj - Poli Iaşi, astăzi, de la 16:45, în direct la Prima Sport 1! Trupa lui Neluţu Sabău, fără victorie de 3 etape VIDEO | ”U” Cluj - Poli Iaşi, astăzi, de la 16:45, în direct la Prima Sport 1! Trupa lui Neluţu Sabău, fără victorie de 3 etape
"Am fugit de acasă, am dormit o noapte în lift". Motivul pentru care Mihai Stoica a recurs la un gest extrem "Am fugit de acasă, am dormit o noapte în lift". Motivul pentru care Mihai Stoica a recurs la un gest extrem
VIDEO | Juventus a pierdut returul cu Lazio, dar s-a calificat în finala Coppa Italia VIDEO | Juventus a pierdut returul cu Lazio, dar s-a calificat în finala Coppa Italia
VIDEO | Arsenal - Chelsea 5-0. ”Tunarii” au tras cu toată muniţia în londonezi VIDEO | Arsenal - Chelsea 5-0. ”Tunarii” au tras cu toată muniţia în londonezi

VIDEO | Milan - Juventus 4-2. Nebunie la Milano: „Diavolul” a revenit din corzi şi i-a aplicat o corecţie liderului din Serie A

Fotbal Internațional Publicat pe 8 iul 2020

AC Milan s-a impus în această seară, pe teren propriu, 4-2 cu Juventus, după ce a fost condusă cu 0-2, într-un meci de excepţie, cu 6 goluri, atipic pentru Serie A.

După o primă repriză albă, Juventus a lovit prima, la două minute după reluare, când Rabiot a înscris cu un şut de excepţie. Ronaldo a majorat diferenţa din minutul 53, profitând de o greşeală caraghioasă din defensiva gazdelor. La 2-0, „Bătrâna Doamnă” părea scăpată în învingătoare, iar nici mai înfocaţi fani ai Milanului nu-şi imaginau ce avea să urmeze.

Mai întâi, gazdele au reuşit să reducă din diferenţă, prin Ibrihamovic, care a transformat în minutul 62 un penalty dictat după consultarea VAR. Tot suedezul i-a oferit un assist lui Kessie, iar fotbalistul din Coasta de Fildeş a restabilit egalitatea, din minutul 66. Un minut mai târziu, cerul s-a prăbuşit peste suporterii lui Juventus, când portughezul Leao i-a adus în avantaj pe milanezi. Însă coşmarul „tifosilor” juventini nu se terminase. În minutul 80, Rebic, omul cu pasa de gol de la reuşita lui Leao, a marcat pentru 4-2 şi a stabilit scorul final.

Juventus rămâne lider chiar şi după această înfrângere, Piemontezii au 65 de puncte şi un avantaj de 7 puncte faţă de următoarea clasată, Lazio. Milan, în schimb, profită din plin de acest succes. „Diavolul milanez” face 49 de puncte şi urcă pe locul 5, care duce în Europa League.