Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen
VIDEO | Farul - CFR Cluj 0-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start VIDEO | Farul - CFR Cluj 0-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start
”E un punct cât o victorie”. Aniversare fericită pentru Marius Măldărăşanu ”E un punct cât o victorie”. Aniversare fericită pentru Marius Măldărăşanu
Bogdan Andone ratează dramatic o victorie mare. Bogdan Andone ratează dramatic o victorie mare.
FCSB dă lovitura! Un jucător ce a impresionat în Superliga revine la vară FCSB dă lovitura! Un jucător ce a impresionat în Superliga revine la vară
Câştigătorul semimaratonului de la Beijing, deposedat de medalie după ce alţi alergători au încetinit pentru ca el să treacă primul linia de sosire Câştigătorul semimaratonului de la Beijing, deposedat de medalie după ce alţi alergători au încetinit pentru ca el să treacă primul linia de sosire

VIDEO | Motiv de bucurie pentru Hagi. Viitorul, campioană naţională U19 după o victorie dramatică în faţa lui Dinamo

Fotbal Internațional Publicat pe 3 aug 2020

FC Viitorul a devenit campioana Ligii Elitelor U19, sezonul 2019/2020, după ce a trecut de Dinamo, luni, în finală, în urma executării loviturilor de departajare, informează frf.ro.

Constănţenii au revenit după ce FC Dinamo a condus cu 2-0 la pauză şi s-au impus la loviturile de departajare. FC Viitorul este campioana Ligii Elitelor pentru a treia oară la rând, urmând să reprezinte România în Youth League, echivalentul Ligii Campionilor pentru juniori U19.

Au marcat: Diniţă '38, Florescu '45+1 / Grosu '61, L. Munteanu '90+2.

FC Dinamo a condus la pauză cu 2-0, după reuşitele lui Diniţă şi Florescu. În repriza a doua, Viitorul i-a trimis însă în teren pe Alexi Pitu şi Louis Munteanu, jucători cu experienţa Ligii 1. Grosu a reuşit să reducă din diferenţă, iar Munteanu a egalat în prelungiri şi câştigătoarea s-a decis la loviturile de departajare.

Au marcat de la 11 metri: Borcea, Geamănă, Floarea, pentru Dinamo, respectiv Munteanu, Grameni, Pitu, Georgescu, pentru Viitorul. Cei care au ratat au fost Stan şi Mitran de la Dinamo şi Dănuleasa de la Viitorul.

Au evoluat următoarele echipe:
  • Dinamo: 99. Fara – 30. Androne (5. Balcan '62), 4. Brat, 2. Giafer, 22. Diniţă (33. Floarea '89) – 8. Stan, 17. Florescu (18. Geamănă '76), 23. Borcea – 7. Mitran, 19. Chiriac (32. Spînu '62), 24. Bani (29. Matei '76). Antrenor: Mihai Dobre;
  •
  • Viitorul: 1. Muşat – 2. Georgescu, 5. Bîrzu (16. Sîrbu '83), 6. Dănuleasa, 15. Buta (3. Mureşan '46) – 8. Grosu-cpt., 4. Crivac, 11. Grameni – 21. Bodişteanu (10. Pitu '46), 19. Andronache (9. Munteanu '46), 17. Mustacă (7. Vilea '76). Antrenor: Constantin Fălină.