Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj
Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari
Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League
Aprobat! Schimbare majoră la CSA Steaua Aprobat! Schimbare majoră la CSA Steaua
Variantă surpinzătoare de antrenor pentru Bayern Munchen! Tehnicianul a fost contactat Variantă surpinzătoare de antrenor pentru Bayern Munchen! Tehnicianul a fost contactat
A fost anunţat primul transfer al verii în Superligă! Jucătorul Slaviei Praga va semna cu o echipă din play-off A fost anunţat primul transfer al verii în Superligă! Jucătorul Slaviei Praga va semna cu o echipă din play-off

VIDEO Napoli e în finala Cupei Italiei! Campioana Juventus o aşteaptă la Roma, unde se va juca meciul cu trofeul pe masă

Fotbal Internațional Publicat pe 13 iun 2020

Napoli s-a calificat în finala Cupei Italiei, după ce a terminat la egalitate, în această seară, pe teren propriu, 1-1 cu Inter. Gazdele au avut însă câştig de cauză pentru că s-au impus în tur, la limită, cu scorul de 1-0, chiar pe „Giuseppe Meazza”.

Şi totuşi, Inter a fost în cărţi pentru calificare, după ce Ericksen, aflat la primul său gol pentru Inter, a înscris în minutul 2, direct din corner. Deşi privată de susţinerea fanaticilor săi suporteri, Napoli a restabilit egalitatea cu 4 minute înainte de finalul primei reprize, când Mertens l-a învins pe Handanovic, beneficiind şi de un excelent serviciu din partea lui Insigne. Graţie reuşitei sale din acest meci, belgianul a ajuns cel mai bun marcator din istoria lui Napoli, cu 122 de reuşite în toate competiţiile.

Repriza secundă a fost dramatică, cu întreaga echipă a Interului în atac, însă portarul Ospina, omul care s-a făcut de râs la primul gol al meciului, a fost imbatabil. S-a terminat 1-1, iar Napoli merge mai departe cu scorul general de 2-1. Finala Cupei Italiei se va disputa la Roma, miercuri, pe 17 iunie, iar campioana Juventus va sta în calea primului trofeu ca antrenor pentru Gennaro Gattuso.