VIDEO | FC Hermannstadt - FC Botoşani, astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Sibienii pot rămâne lideri în play-out VIDEO | FC Hermannstadt - FC Botoşani, astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Sibienii pot rămâne lideri în play-out
VIDEO | Farul - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Clujenii nu îşi permit paşi greşiţi pentru lupta la locul 2 VIDEO | Farul - CFR Cluj, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Clujenii nu îşi permit paşi greşiţi pentru lupta la locul 2
Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League
PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe
AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League
A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO

VIDEO | Napoli - Milan 2-2. Gennaro Gattuso îi pune piedică echipei sale de suflet în drumul spre Europa

Serie A Publicat pe 13 iul 2020

Napoli şi Milan au terminat la egalitate, 2-2, pe „San Paolo”, într-un meci din etapa a 32-a din Serie A.

Milan avea nevoie de o victorie pentru a urca pe poziţia a şasea, ultima ce duce în Europa League, şi care era ocupată înainte partidei de Napoli. De cealaltă parte, pentru echipa lui Gennaro Gattuso chiar şi o remiză însemna un rezultat pozitiv. De altfel, Gattuso s-a aflat în această seară în situaţia de a-şi înfrunta echipa de suflet la care a obţinut cele mai importante rezultate în cariera sa de fotbalist, înainte de a se dedica antrenoratului şi de a fi numit pe banca lui Napoli.

Împotriva cursului jocului, Hernandez a deschis scorul pentru oaspeţi încă din minutul 20, însă napoletanii au restabilit egalitate după 16 minute, când Di Lorenzo l-a învins pe pe bravul Donnarumma. Şi tot gazdele au intrat din nou în avantaj, din minutul 60, când Callejon a centrat excelent pentru Mertens, iar belgianul a dus scorul la 2-1.

Milan a revenit în atac, iar eforturile echipei pregătite de Stefano Pioli au fost răsplătite în minutul 73, când Kessie a transformat un penalty şi a stabilit scorul final, 2-2. În penultimul minut de joc, Saelemaekers a văzut al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu, lăsându-şi echipa în 10, dar zarurile erau aruncate.

După această remiză. Napoli acumulează 52 de puncte şi rămâne pe poziţia a şasea, în timp ce Milan se află un loc mai jos şi are 50 de puncte.