NEWS ALERT | Un jucător cu meciuri la echipa naţională, OUT pentru şase luni NEWS ALERT | Un jucător cu meciuri la echipa naţională, OUT pentru şase luni
Focus 18 urcă Prima TV pe locul IV în audienţe în rândul publicului 21-59, la nivel naţional Focus 18 urcă Prima TV pe locul IV în audienţe în rândul publicului 21-59, la nivel naţional
Ian Foster va antrena în Japonia Ian Foster va antrena în Japonia
NEWS ALERT | Lovitură de teatru! Informaţia care dinamitează viitorul Rapidului NEWS ALERT | Lovitură de teatru! Informaţia care dinamitează viitorul Rapidului
Nu vor avea adversar! Echipa de baschet a Statelor Unite ale Americii pentru Jocurile Olimpice Nu vor avea adversar! Echipa de baschet a Statelor Unite ale Americii pentru Jocurile Olimpice
NEWS ALERT | Conducerea Rapidului, decizie finală cu privire la Bergodi NEWS ALERT | Conducerea Rapidului, decizie finală cu privire la Bergodi

VIDEO | Nicio echipă de tradiţie din Portugalia nu a reuşit să câştige în prima etapă post-Covid. Guimaraes - Sporting 2-2, în ultima confruntare a zilei. Portarii au greşit lamentabil

Alte campionate externe Publicat de Daian Cutu pe 5 iun 2020

• Guimaraes - Sporting 2-2 (Teixeira 32, Edwards 68 / Sporar 18, 52)

După ce Benfica nu a reuşit să câştige pe teren propriu contra Tondelei, nici Sporting nu a reuşit sâ ia cele 3 puncte, în prima etapă de la reluarea primei ligi din Portugalia.

Formaţia din Lisabona a terminat la egalitate, scor 2-2, contra celor de la Vitoria Guimaraes, în derby-ul rundei. Deschiderea de scor a venit în minutul 18, Sporar a punctat după o gafă uriaşă a portarului Jesus, care a respins în jucătorul advers o pasă lungă de la mijlocul terenului.

La scurt timp a venit rândul lui Maximiano să greşească, portarul lui Sporting a trimis o pasă la Teixeira, după o bâlbă în defensivă, care a restabilit egalitatea. Scorul pauzei a fost 1-1.

Sporar a reuşit ”dubla”, în minutul 51, după ce s-a desprins din marcajul advers. Gazdele au revenit pentru a doua oară în meci, prin Edwards, care a fost servit impecabil de Davidson şi a stabilit scorul final, 2-2.

În urma acestu rezultat, Sporting rămâne 4, loc ce duce în viitoarea stagiune a Europa League, în schimb Vitoria Guimaraes mai are de tras dacă vrea cupe europene, în prezent fiind pe locul 6.

Guimaraes: Jesus - Hanin, Bondarenko, Venancio, Garcia - Pepe, Amoah, Teixeira (79 Evangelista) - Davidson, Bonatini (69 Duarte) ,EdwarPords.

Sporting: Maximiano - Acuna, Mathieu, Coates, Quaresma - Camacho, Battaglia, Matheus (66 Doumbia)- Cabral, Sporar, Vietto (73 Plata).