VIDEO | NU E FRANKFURT, E CHELSEA. FINALISTA EUROPA LEAGUE S-A DECIS LA PENALTY-URI - LOOKSPORT
Europa League Noutăți Video

După 6 ani, Chelsea va evolua din nou în finala Europa League. Londonezii au trecut la penalty-uri de Eintracht Frankfurt. O primă șansă au avut-o nemții, la șutul lui Da Costa. Replica englezilor a venit în minutul 22, prin Olivier Giroud. Aproape de gol a fost și brazilianul David Luiz. La faza următoare, echipa germană nu a mai scăpat. Loftus-Cheek a primit o pasă genială de la Hazard și a marcat. Același jucător putea majora diferența pentru Chelsea. Mingea a trecut, însă, puțin pe lângă poartă.

În repriza a doua, Frankfurt a prins curaj și a egalat prin Jovic. Două minute mai târziu, Giroud o putea readuce pe Chelsea în avantaj. David Luiz și-a încercat apoi norocul cu un șut de la distanță. Nici Zapacosta nu a avut sorți de izbândă. Până la urmă, diferența s-a făcut la 11 metri. Chelsea s-a impus aici cu 4-3, penalty-ul decisiv fiind transformat de Hazard. În finala de la Baku, gruparea de pe Stamford Bridge se va duela cu Arsenal. Chelsea a câștigat Europa League în 2013, iar în 2012 a cucerit și Uefa Champions League.