A doua medalie pentru Sabrina Maneca Voinea la europenele de gimnastică: argint în proba de sol! A doua medalie pentru Sabrina Maneca Voinea la europenele de gimnastică: argint în proba de sol!
Max Verstappen a câştigat şi cursa sprint de la Miami Max Verstappen a câştigat şi cursa sprint de la Miami
Partea la care Dinamo a excelat în acest sezon. Conducerea a făcut un adevărat miracol | EXCLUSIV Partea la care Dinamo a excelat în acest sezon. Conducerea a făcut un adevărat miracol | EXCLUSIV
Dinamo are un buget uluitor | EXCLUSIV Dinamo are un buget uluitor | EXCLUSIV
VIDEO | ”U” Cluj - Dinamo 1-1, în direct la Prima Sport 1! Bani restabileşte egalitatea VIDEO | ”U” Cluj - Dinamo 1-1, în direct la Prima Sport 1! Bani restabileşte egalitatea
Sabrina Voinea, medalie europeană de argint, în finala la bârnă Sabrina Voinea, medalie europeană de argint, în finala la bârnă

VIDEO | Oţelul Galaţi - Poli Iaşi 1-0. Formaţia lui Dorinel Munteanu îşi simplifică misiunea în play-out

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 16 mar 2024

Oţelul Galaţi s-a impus la limită sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-0, în faţa formaţiei Poli Iaşi, în prima etapă a play-out-ului Superligii.

Gălăţenii au deschis scorul în minutul 23, când Zivulic a pasat perfect peste mijlocaşii adverşi, Maciel a preluat şi a făcut o cursă până în careu, unde l-a lobat uşor pe Lung jr şi gălăţenii conduceau cu 1-0.

Acesta a fost şi scorul finală al partidei de la Galaţi. Oţelul a ajuns momentan pe locul secund în play-out, cu 20 de puncte, tot atâtea câte au Hermannstadt şi UTA Arad. Poli Iaşi e pe locul 6, cu 17 puncte.

VIDEO | Oţelul Galaţi - Poli Iaşi 1-0 (Maciel 29), în direct pe Prima Sport 1! Echipele de start:

• Oţelul: Pap - Adăscăliţei, Yabre, Cisse, Zhelev - Cisotti, Zivulic, Joao Pedro - Maciel, Al. Pop, Bodişteanu
  • Poli: Lung Jr - Todoroski, Fl. Ilie, Samayoa, Stefanovic - Bordeianu, Marchioni - Mihai, Roman, Harrison - Kabran

Minutul 90+8: Final de meci! Oţelul se impune cu 1-0.

Minutul 90+1: Ruscevic nu poate să marcheze din careu.

Minutul 80: Pap reţine fără mari emoţii la lovitura de cap a lui Buş din 7 metri.

Minutul 69: Cisotti găseşte o pasă perfectă în careu pentru Lameira, care preia un pic larg, iar Lung poate bloca.

Minutul 45+2: Pauză! Oţelul conduce cu 1-0.

Minutul 29: GOL Oţelul! Maciel primeşte o pasă peste defensivă adversă. Acesta pătrunde în careu şi reia cu latul.

Minutul 28: Mihai reia din careu puţin peste poartă.

Minutul 4: Marchioni comite o gravă eroare, iar Bodişteanu îi fură mingea, dar Lung îi salvează pe oaspeţi.

Minutul 1: A început partida!

---------------------------------------

Înaintea acestui duel, Oţelul Galaţi ocupă locul 11, cu 17 puncte. Moldovenii nu au înregistrat în acest an o singură victorie, 5 egaluri 3 înfrângeri, şi luptă pentru salvarea de la retrogradare.

De cealaltă parte, Poli Iaşi se afă pe locul 12, la egalitate de puncte cu adversara sa directă de astăzi. Nici ieşenii nu stau mai bine în acest an, în care au obţinut 2 victorii, 4 egaluri şi 3 înfrângeri.

Ultima confruntare dintre cele două formaţii a avut loc chiar în ultima etapă a sezonului regular şi s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.