VIDEO | Getafe - Athletic Bilbao 0-2. ”Dubla” lui Inaki Williams a decis partida VIDEO | Getafe - Athletic Bilbao 0-2. ”Dubla” lui Inaki Williams a decis partida
Felix Auger-Aliassime s-a calificat în finala de la Madrid după abandonul lui Jiri Lehecka Felix Auger-Aliassime s-a calificat în finala de la Madrid după abandonul lui Jiri Lehecka
Patronul lui Sepsi critică arbitrajul după partida de la Constanţa: „Clar ca bună ziua!” | VIDEO EXCLUSIV Patronul lui Sepsi critică arbitrajul după partida de la Constanţa: „Clar ca bună ziua!” | VIDEO EXCLUSIV
Merită Farul să joace în cupele europene? Fostul fotbalist din Superliga a dat verdictul: „Ar face mai multe” | EXCLUSIV Merită Farul să joace în cupele europene? Fostul fotbalist din Superliga a dat verdictul: „Ar face mai multe” | EXCLUSIV
Încă un motiv de sărbătoare pentru jucătorii lui Sepsi! Laszlo Dioszegi a intrat în direct şi a făcut anunţul | VIDEO EXCLUSIV Încă un motiv de sărbătoare pentru jucătorii lui Sepsi! Laszlo Dioszegi a intrat în direct şi a făcut anunţul | VIDEO EXCLUSIV
Bernd Storck îl învinge clar pe Gică Hagi. ”Este uimitor!” Bernd Storck îl învinge clar pe Gică Hagi. ”Este uimitor!”

VIDEO | Oţelul Galaţi - ”U” Cluj 1-0. Moldoveni repetă succesul din Cupă

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 21 apr 2024

Oţelul Galaţi a învins pe teren propriu, scor 1-0, gruparea Universitatea Cluj, în etapa a cincea din play-out-ul Superligii.

Într-o repriză în care ambele formaţii au avut câte o ocazie de gol, Frederic Maciel a deschis scorul, în minutul 40, cu un şut la colţul lung. În partea secundă, Cisotti a şutat pe lângă poartă, în minutul 76, iar clujenii nu au reuşit să egaleze, deşi Universitatea a jucat mai multe minute în zece oameni, după eliminarea lui Maciel.

În ultimele minute Samuel Teles l-a lovit în faţă pe Dan Nistor şi i-a spart acestuia nasul, iar medicii au rămas minute întregi pe gazon pentru a opri hemoragia jucătorului clujean. Cu acestă victorie gălăţenii urcă pe prima treaptă a play-out-ului, cu 30 de puncte.

Universitatea Cluj are 26 de puncte şi ocupă poziţia a patra.

VIDEO | Oţelul - ”U” Cluj 1-0 (Maciel 40), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• Oţelul: Pap - Zhelev, Cisse, Yabre, Gomes - Lameira, Zivulic, Cisotti - Maciel, A. Pop, Bodişteanu
  • ”U” Cluj: Gorcea - Chinteş, Piţian, Kelven, Chipciu - Bic, Doukoure - Roguljic, Nistor, V. Gheorghe - D. Popa

Minutul 90+10: Final de meci! Oţelul se impune cu 1-0.

Minutul 86: Maciel este eliminat, după ce vede al doilea galben.

Minutul 69: Zhelev îl găseşte în careu pe Cisotti. Acesta trage din prima pe lângă poartă.

Minutul 54: Lameira preia spectaculos, apoi luftează şi apucă să tragă, dar moale.

Minutul 50: Nistor reia de la 20 de metri puţin pe lângă poartă.

Minutul 45+2: Pauză! Oţelul conduce cu 1-0.

Minutul 40: GOL Oţelul! Maciel preia în careu şi îl învinge pe Gorcea din unghi.

Minutul 1: A început partida!

------------------------------------

Cele două echipe se întâlnesc din nou, după ce joi s-au duelat în semifinalele Cupei României.

Înaintea acestui duel, Oţelul se află pe 8, cu 27 de puncte, la egalitate cu FC Hermannstadt şi UTA Arad. Gălăţenii au moralul ridicat, după ce au reuşit să o elimine pe „U” Cluj din Cupa României şi s-a calificat în finală, unde o va întâlni pe Corvinul Hunedoara.

De cealaltă parte, clujenii revin la Galaţi pentru a-şi lua revanşa după eşecul din semifinalele cupei. Trupa lui Neluţu Sabău ocupă locul 10, la doar o „lungime” distanţă de locul care asigură barajul pentru cupele europene.

Ultima confruntare din campionat dintre cele două combatante s-a încheiat cu victoria Oţelului, scor 1-0.