VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol VIDEO | Cagliari - Juventus 2-2. ”Bătrâna Doamnă” salvează remiza pe final graţie unui autogol
Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1 Eintracht Frankfurt a învins Augsburg, revenind din minutul 55 de la 0-1
FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa FR Gimnastică anunţă modificări în componenţa echipelor pentru Campionatele Europene, ca urmare a retragerii fraţilor Burtanete şi a incidentului de la Reşiţa
VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final” VIDEO | Cristi Manea a cerut antrenor la CFR şi şi-a anunţat plecarea. ”Eu îmi fac treaba până la final”
Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV Dan Petrescu, cerut de urgenţă în Gruia! "Ar fi momentul să vină" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat” VIDEO | Victoria la scor cu CFR Cluj l-a făcut pe Gică Hagi să jubileze. ”Un meci perfect. Tot ce am pregătit s-a întâmplat”

VIDEO | Petrescu a doborât şi "reduta" Teja. FC Voluntari - CFR 0-1: Itu i-a adus lui SuperDan prima victorie în faţa antrenorului ilfovenilor şi campioana e aproape de Craiova

Superliga Publicat pe 25 oct 2020

CFR Cluj a câştigat în stilul propriu, 1-0, meciul jucat cu FC Voluntari, în etapa a opta din Casa Liga 1, şi s-a apropiat la trei puncte de Craiova, fiind singura echipă neînvinsă din campionatul intern.

Golul lui Itu, din minutul 71, i-a adus lui Dan Petrescu prima vicorie în cinci meciuri în faţa lui Mihai teja.

Excursia la FC Voluntari avea două obiective pentru Petrescu: unul personal, primul succes cu Teja, şi unul colectiv, odihnirea titularilor şi obţinerea celor trei puncte. Cu opt oameni noi, doar cu Bălgrădean, Burcă şi Deac dintre protagoniştii de la Sofia, SuperDan a privit din tribună cum echipa sa face o primă parte slabă, iar Bălgrădean (31) e nevoit să scoată un şut periculos al lui Gheorghe în ceea ce a rămas singurul moment ofensiv de calitate în 45 de minute de joc.

Voluntari s-a sufocat, Itu i-a adus victoria lui Petrescu

Partea a doua a scos în evidenţă experienţa CFR-ului, dar şi carenţele fizice ale ilfovenilor, care s-au baricadat în propria jumătate, sufocaţi de presiunea campioanei. Chipciu (55) a lovit transversala din lovitură liberă, Cestor (62) s-a accidentat grav în minutul 62, iar calculele lui Petrescu au ieşit târziu, în minutul 71, când Itu a împins în poartă o minge ajunsă în apropiere, după un duel Rîmniceanu - Vojtus. Au urmat schimbările, a intrat în scenă talentul defensiv al ardelenilor, iar Teja a privit neputincios cum Petrescu îl bate din tribună, pentru prima dată în cinci meciuri directe.

FC Voluntari - CFR 0-1 e un nou "statement" al Bursucului, care pleacă cu trei puncte importante de pe un teren greu, ajunge la cinci succese şi trei remize în opt runde, se apropie la trei puncte de lider şi rămâne singurul antrenor neînvins în Casa Liga 1 2020/2021. Etapa viitoare, CFR-ul primeşte vizita Gazului, iar FC Voluntari, ocupanta locului 11, cu zece puncte, merge la FC Argeş.

FC Voluntari - CFR Cluj 0-1 (Itu 71), live pe LookSport+

• FC Voluntari: Rîmniceanu - I. Costin (V. Mihai 88), Balaur, Armaş, Kocic - Borţoneanu (Ricardinho 78), De Lucas, I. Gheorghe - A. Popa (Anderson 85), Betancor (I. Stoica 85), Eric (Lopes 61)
  • Rezerve: Lavin, Chilili, Achim, Miranda, G. Puel
  •
  • CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Ciobotariu, Burcă, Cestor (Susic 65) - Itu (Djokovic 80), Luis Aurelio, Deac (William Soares 85) - Chipciu, Vojtus (Rondon 85), Pereira (Al. Păun 80)
  • Rezerve: Sandomierski, Latovlevici, Costache, Carnat
Minutul 72: GOL CFR CLUJ! Pereira aruncă mingea în careu, duelul dintre Rîmniceanu şi Vojtus o duce în faţa porţii, iar Itu apare la fix şi deschide scorul!

Minutul 65: Clipe grele pentru Cestor! Fundaşul CFR-ului îşi prinde glezna stângă în gazon şi iese cu targa de pe teren. Intră Susic, dar problemele par a fi grave pentru apărătorul ardelean, iar Dan Petrescu îşi pune mâinile în cap.

Minutul 61: Final de meci pentru Eric. Tehnicul brazilian, inexistent timp de o oră, e înlocuit cu Lopes.

Minutul 55: BARĂ CFR! Armaş îl faultează pe Vojtus, Rusandu dă fault de la 20 de metri, iar Chipciu bate superb, dar mingea loveşte transversala.

Minutul 46: Reîncepe meciul de la Voluntari, fără schimbări. Cel mai probabil, nu va trece prea mult timp până Dan Petrescu, aflat în tribună, va ordona primele modificări.

Minutu 31: Bălgrădean e atent. Ion Gheorghe trage la colţul lung, dar portarul CFR-ului închide bine unghiul şi respinge.

Minutul 20: Jocul nu e pe placul lui Petrescu, CFR-ul merge în gol, motiv pentru care SuperDan i-a scos deja la încălzire pe Djokovic, Păun şi Rondon.

Minutul 5: Vojtus vrea o execuţie pretenţioasă la colţul lung, Rîmniceanu se întinde şi respinge.

21:30: Start joc în FC Voluntari - CFR, meciul care poate duce campioana la trei puncte de liderul u craiova.

20:50 Dan Petrescu s-a ţinut de cuvânt. Aşa cum a anunţat după victoria cu ŢSKA Sofia, a schimbat nu mai puţin de opt jucători în formaţia de start. Dintre cei care au adus victoria în Bulgaria sunt titulari doar Bălgrădean, Burcă şi Deac.

Dan Petrescu va trebui din nou să impriovizeze, pentru a-şi menaja o parte dintre titulari în vederea partidei de joi, cu Young Boys, din Europa League

De cealaltă parte, Voluntariul nu a arătat deloc rău în acest început de sezon, însă a avut oscilante. Băieţii lui Mihai Teja au arătat că se mobilizează bine în faţa granzilor. Ilfovenii au învins FCSB (2-1) şi au pierdut cumva nedrept la Craiova (1-2). Au „păcătuit” însă cu Sepsi şi Viitorul, echipe care au plecat de la Voluntari cu toate punctele.

Înaintea meciului de azi, CFR Cluj are 15 puncte şi e a treia în Casa Liga 1. FC Voluntari nu stă nici ea rău. Ilfovenii au 10 puncte şi sunt pe poziţia a 10-a, iar o victorie în faţa campioanei, coroborate cu alte rezultate, i-ar putea propulsa până pe locul 4.

Echipe probabile

CFR CLUJ: Bălgrădean – Susic, Ciobotariu, Vinicius, Camora – Djokovic, Hoban, A. Păun – Deac, Debeljuh, Joca

FC VOLUNTARI: Rîmniceanu – Costin, Armaş, Balaur, Vlad – Borţoneanu, Pablo De Lucas, Gheorghe – Adi Popa, Mailat, Betancour