VIDEO | FC Voluntari - Hermannstadt 0-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Echipele de start VIDEO | FC Voluntari - Hermannstadt 0-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro! Echipele de start
Barcelona, decizie finală cu privire la rămânerea lui Xavi pe banca tehnică Barcelona, decizie finală cu privire la rămânerea lui Xavi pe banca tehnică
Irina Begu a revenit cu dreptul după accidentare! S-a calificat în semifinale la turneul Megasaray Hotels Open din Antalya Irina Begu a revenit cu dreptul după accidentare! S-a calificat în semifinale la turneul Megasaray Hotels Open din Antalya
Dinamo a pregătit o surpriză copiilor la meciul cu Petrolul Dinamo a pregătit o surpriză copiilor la meciul cu Petrolul
FCSB ar putea suferi pierderi masive. Cel puţin cinci jucători sunt pe picior de plecare FCSB ar putea suferi pierderi masive. Cel puţin cinci jucători sunt pe picior de plecare
Xabi Alonso a decis unde va antrena sezonul viitor! Xabi Alonso a decis unde va antrena sezonul viitor!

VIDEO | Petrolul - Farul 1-2, în derby-ul echipelor de tradiţie din Liga 2. Trupa de la ”malul mării” a marcat golul decisiv în prelungiri

Liga II Publicat de Daian Cutu pe 1 sep 2020

Farul a învins dramatic Petrolul, 2-1 la Ploieşti, într-o partidă din runda inaugurală a Ligii 2.

Derby-ul echipelor de tradiţie a debutat cu gol. Gazdele au punctat prin Valentin Ţicu, care a trimis din lovitură o minge, pe care portarul Udeanu a greşit-o grav. Goalkeeper-ul a fost sigur că va reţine mingea, dar a calculat greşit viteza cu care aceasta a venit. A ieşit o gafă care le-a permis gazdelor să deschidă scorul după doar 240 de secunde.

După şocul primit, Farul a început să iasă mai mult la joc, iar în minutul 31, trupa de la malul mării a beneficiat de o lovitură de pedeapsă, care a fost transformată de Cruceru.

Prima parte a reprizei secund a aparţinut în mare celor de la Petrolul, care au ratat câteva şanse bune de gol. Tudor a fost cel mai periculos om, dar nu a reuşit să modifice tabela de scor. Cum ocaziile se răzbună, cei de la Farul au lovit decisiv în minutul 90+2.

Astfel, constănţenii se impun cu 2-1, rezultat ce pune lacăt pe prima etapă din Liga 2.

Petrolul: Avram – Mendoza, Răuţă, Manolache, Ţicu – Meijers – Tudor, Ekollo, Enache, Rodriguez – Balint

Farul: Udeanu – Leca, Lică, Ursu, Panait – Antoche, Greu – Bălan, Cruceru, Stoica – Măzărache