VIDEO | Poli Iaşi - Sepsi, meciul erorilor! Oaspeţii şi-au marcat un autogol, iar Niczuly a gafat incredibil

Superliga Publicat pe 5 iul 2020

Poli Iaşi şi Sepsi s-au întâlnit în etapa cu numărul 8 din play-out-ul din Casa Liga 1. Meciul transmis în direct de LOOK SPORT a fost unul destul de interesantă, în care s-au marcat patru goluri. Scorul după 90 de minute a fost 3-1.

Moldovenii au deschis scorul în minutul 25, prin Luckassen, care a profitat de o gafă uriaşă a portarului Niczuly. Oaspeţii s-au trezit destul de repede şi au egalat în minutul 43, prin Fulop, care a marcat cu o lovitură de cap. În partea secundă s-au mai marcat două goluri, ambele în avantajul trupei antrenate de Mircea Rednic. Poli Iaşi a revenit în avantaj în minutul 50, după un autogol al lui Tincu, şi a închis tabela 15 minute mai târziu, în minutul 65.

Iaşiul avea neapărată nevoie de victorie pentru a scăpa de pericolul locurilor retrogradabile. A obţinut cele trei puncte, iar acum a urcat pe locul 5 în play-out, cu 21 de puncte. De partea cealaltă, Sepsi a rămas la cota 24 şi este cu o poziţie mai sus, pe 4.

Echipele utilizate:

Poli Iaşi: Axinte - Cabral, Klimavicius, Frăsinescu, S. Şerban - Grădinaru, Passaglia, Mihalache, Horşia (De Iriondo '79) - Omoh (Chacana '59), Luckassen (Zaharia '88). Antrenor: Mircea Rednic

Sepsi: Niczuly - Dimitrov (Diaz '46), Celea, Tincu, Fl. Ştefan - Achahbar, Vaşvari, I. Fulop (Deaconu '70) - Ştefănescu (Popescu '70), Safranko (Karanovic '75), Carnat. Antrenor: Leo Grozavu