VIDEO | Seară cu goluri multe în Liga Campionilor! Real, Ajax, Man. City şi Sporting au învins la scor, Liverpool s-a impus în derby-ul serii, cu Atletico Madrid. PSG a câştigat, dar n-a impresionat VIDEO | Seară cu goluri multe în Liga Campionilor! Real, Ajax, Man. City şi Sporting au învins la scor, Liverpool s-a impus în derby-ul serii, cu Atletico Madrid. PSG a câştigat, dar n-a impresionat
Centru de testare pentru participanţii la cel mai mare maraton găzduit de România în acest an Centru de testare pentru participanţii la cel mai mare maraton găzduit de România în acest an
Edi Iordănescu, lăudat de un jucător al rivalei CSA. ”Este un om care tot timpul îşi doreşte să câştige” Edi Iordănescu, lăudat de un jucător al rivalei CSA. ”Este un om care tot timpul îşi doreşte să câştige”
Simona Halep şi-a aflat adversara din turul II al turneului WTA 500 de la Moscova Simona Halep şi-a aflat adversara din turul II al turneului WTA 500 de la Moscova
VIDEO | Moment pentru posteritate! Messi şi Ronaldinho s-au îmbrăţişat, înainte de PSG - Leipzig VIDEO | Moment pentru posteritate! Messi şi Ronaldinho s-au îmbrăţişat, înainte de PSG - Leipzig
Mircea Lucescu a prefaţat duelul cu FC Barcelona. ”Este nevoie de timp şi răbdare pentru a construi o nouă echipă” Mircea Lucescu a prefaţat duelul cu FC Barcelona. ”Este nevoie de timp şi răbdare pentru a construi o nouă echipă”

VIDEO | PSG - Strasbourg 4-2, în primul meci al sezonului pe Parc des Princes. Mbappe a contribuit la trei goluri

Ligue 1 Publicat de Daian Cutu pe 14 aug 2021

PSG a început cu dreptul în faţa propriilor fani, 4-2 pe teren propriu cu Strasbourg, la finalul unui meci în care Mbappe a creat trei dintre cele patru goluri ale vicecampioanei Franţei.

Început cu un gol controversat al lui Icardi, în minutul 3, PSG - Strasbourg s-a transformat într-un antrenament cu public până la pauză. Mbappe a marcat cu noroc (24), apoi l-a servit perfect pe Draxler (26), iar neamţul a făcut 3-0. Ceea ce trebuia să fie o continuare pozitivă a serii în care Messi, Ramos, Wijnaldum, Hakimi şi Donnarumma au fost prezentaţi oficial s-a transformat într-un meci cu emoţii: mai întâi Gameiro (53) s-a desprins de lângă Kimpembe şi a marcat pentru 3-1, apoi golgheterul Ajorque a înscris cu capul (64) pentru 3-2.

Liniştea a fost adusă de Sarabia, în minutul 86, la cinci minute după ce oaspeţii au rămas în zece oameni, după un al doilea assist al lui Mbappe!

PSG - Strasbourg 4-2 (Icardi 3, Mbappe 24, Draxler 26, Sarabia 86 / Gameiro 53, Ajorque 64), live pe Look Sport 3

• PSG: Navas - Hakimi, Kehrer, Kimpembe, Diallo - Herrera, Dina, Wijnaldum - Draxler, Mbappe, Icardi
  • Strasbourg: Sels - Fila, Perrin, Sissoko, Djiku, Lienard - Aholou, Prcic, Bellegarde - Gameiro, Ajorque
Minutul 86: GOL PSG! La cinci minute după ce oaspeţii au rămas în zece oameni, Mbappe a mai creat un gol: pasă perfectă în faţa porţii, de unde Sarabia a făcut 4-2.

Minutul 64: GOL STRASBOURG! Ajorque reia superb cu capul, la colţul lung, şi petrecerea pariziană nu mai e chiar o petrecere!

Minutul 53: GOL STRASBOURG! Thomasson centrează, Gameiro se desprinde de lângă Kimpembe şi marchează pentru 3-1.

Minutul 26: GOL PSG! Imediat după reuşita de 2-0, Mbappe centrează în faţa porţii, mingea e deviată şi ajunge la Draxler, iar neamţul o împinge în poarta goală.

Minutul 24: GOL PSG! Mbappe încearcă un şut plasat la colţul lung, Ajourque deviază nefericit şi îl ajută pe starul francez să înceapă sezonul cu o reuşită în faţa fanilor care l-au huiduit la începutul meciului.

Minutul 3: GOL PSG! Diallo centrează din stânga, Icardi marchează cu capul, iar golul e validat în ciuda unor mari suspiciuni de ofsaid.

În prima etapă, parizienii au ofert o vacanţă prelungită aproapte tuturor vedetelor, însă au reuşit să se impună contra nou promovatei Troyes, scor 2-1. La meciul cu Strasbourg se aşteaptă că Pochettino să trimită în teren tot ce are mai bun, în afara lui Sergio Ramos, încă nerefăcut.

Strasbourg a început sezonul cu un eşec, 0-2 acasă, cu Angers.

Totul despre transferul deceniului

Leo Messi (34 de ani) a semnat un contract pe două sezoane cu PSG şi a fost prezentat miercuri, în cadrul unei ceremonii la arena Parc des Princes. Starul Argentinian a dezvăluit că a discutat cu Neymar, Angel Di Maria şi Leandro Paredes, înainte de a veni la Paris, dar jucătorul care îl impresionează cel mai mult este italianul Marco Verratti.

Leo Messi, care a primit tricoul cu numărul 30, a declarat că vrea să câştige Liga Campionilor cu PSG, echipă care n-are în palmares acest trofeu. În acelaşi timp, argentinianul n-a mai simţit bucuria triumfului suprem în UCL din 2015.

Conform presei franceze, Messi a încasat o primă de 25 de milioane de euro la semnarea contractului cu PSG, unde va avea un salariu net de 35 milioane euro pe sezon.