Gigi Becali a intrat în direct după eşecul contra Craiovei şi a şocat pe toată lumea: ”Gâlcă nu e de talia mea. Bine că mi-aţi adus antrenori cu care să mă lupt!” | VIDEO EXCLUSIV

”Am avut şanse de a marca şi trebuia să fim şi mai concentraţi”. Reacţia lui Elias Charalambous, după primul eşec în play-off ”Am avut şanse de a marca şi trebuia să fim şi mai concentraţi”. Reacţia lui Elias Charalambous, după primul eşec în play-off
Andrei Ivan s-a reinventat în play-off. ”Nici nu ştiu cum a intrat mingea în poartă” Andrei Ivan s-a reinventat în play-off. ”Nici nu ştiu cum a intrat mingea în poartă”
”Lipsesc o lună jumate-două”. Un jucător de la FCSB a anunţat că trebuie să se opereze ”Lipsesc o lună jumate-două”. Un jucător de la FCSB a anunţat că trebuie să se opereze
VIDEO | Universitatea Craiova - FCSB 2-0. Campioana a plătit tribut unei abordări relaxate VIDEO | Universitatea Craiova - FCSB 2-0. Campioana a plătit tribut unei abordări relaxate
Naţionala de volei feminin a pierdut în set decisiv contra Olandei, într-un amical Naţionala de volei feminin a pierdut în set decisiv contra Olandei, într-un amical

VIDEO | Rapid - CFR Cluj 1-4. Ardelenii ies din criză şi îi aruncă pe giuleşteni în haos

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 6 apr 2024

CFR a dispus în deplasare, scor 4-1, de Rapid, într-un meci din etapa a treia a play-off-ului Superligii.

Meciul de pe Giuleşti a început cu o lovitură de teatru: Daniel Bîrligea a reuşit o dublă în primele opt minute ale întâlnirii şi CFR conducea deja cu 2-0. Atacantul clujenilor a deschis scorul în minutul 4, cu capul, dintr-un corner al lui Deac, iar în minutul 8 a înscris superb, după o ieşire greşită a lui Aioani. Bîrligea a reuşit hat-trick-ul în minutul 37, iar Cristian

Manea a stabilit scorul pauzei la 4-0 pentru oaspeţi după o pasă a lui Otele, în minutul 45+1.

În partea secundă clujenii nu au mai forţat, iar gazdele au avut o bară în minutul 67, prin Albu. Albion Rrahmani a redus din diferenţă în minutul 81, ajungând la 15 goluri stagionale, şi CFR s-a impus cu 4-1, în primul meci după plecarea lui Adrian Mutu.

În clasament conduce FCSB (38 de puncte), urmată de CFR Cluj (31 de puncte), Universitatea Craiova (31 puncte) şi Rapid, cu 28 de puncte.

VIDEO | Rapid - CFR Cluj 1-4 (Rrahmani 81 / Bîrligea 3, 7, 36, Manea 45+1), în direct pe Prima Sport 1! Echipele de start:

• Rapid: Aioani - Braun, Săpunaru (cpt.), I. Cristea, Bădescu - Albu, Djokovic, Papeau - Funsho, Rrahmani, Burmaz
  • CFR: Sava - Manea, Boben, M. Ilie, Abeid - Muhar, K. Keita, Avounou - Deac (cpt.), Bîrligea, Otele

Minutul 90+5: Final de meci! CFR Cluj se impune cu 4-1.

Minutul 80: GOL Rapid! Sava respinge şutul lui Hasani. Rrahmani este bine plasate şi înscrie. Golul este anulat iniţial pentru offside, apoi validat la VAR.

Minutul 70: Rrahmani caută vinclul, dar trage puţin peste poartă.

Minutul 68: Bîrligea primeşte în careu şi reia din cădere. Aioani scoate.

Minutul 45+1: GOL CFR! Otele dă şi pleacă, apoi reprimeşte şi scoate la Manea. Acesta înscrie cu poarta goală.

Minutul 36: GOL CFR! Cristea respinge în Avounou, care scoate la Bîrligea. Atacantul îndeplineşte o formalitate.

Minutul 15: Rrahmani reia din marginea careului. Sava scoate în corner.

Minutul 7: GOL CFR! Acelaşi Bîrligea înscrie, după ce profită de o ieşire eronată a lui Aioani.

Minutul 3: GOL CFR! Bîrligea reia cu capul din cornerul executat de Camora.

Minutul 1: A început partida!

--------------------------------------------

Înaintea acestui duel, Rapid ocupă locul 4, cu 28 de puncte. Giuleştenii au început cu stângul play-off-ul, fiind învinse de Farul şi Universitatea Craiova cu acelaşi scor, 2-1.

Nici CFR Cluj nu se află într-o formă prea bună. Ardelenii vin după umilinţa din Cupa României, unde au fost eliminaţi de subdivizionara Corvinul Hunedoara, scor 4-0. Trupa din Gruia se află pe 3, la egalitate de puncte cu adversara sa directă.

Ultima confruntare dintre cele două combatante s-a încheiat cu victoria Rapidului, scor 1-0.