Băluţă, integralist în partida pe care echipa sa a terminat-o la egalitate cu Mlada Boleslav. Mâine, în direct pe Look Plus, Nicuşor Stanciu are derby cu Plzen Băluţă, integralist în partida pe care echipa sa a terminat-o la egalitate cu Mlada Boleslav. Mâine, în direct pe Look Plus, Nicuşor Stanciu are derby cu Plzen
EXCLUSIV | Pleacă Chindriş într-un campionat de top? Dugandzic ajunge la FCSB? Marius Croitoru a oferit răspunsurile la Fotbal Look EXCLUSIV | Pleacă Chindriş într-un campionat de top? Dugandzic ajunge la FCSB? Marius Croitoru a oferit răspunsurile la Fotbal Look
EXCLUSIV | Marius Croitoru a vorbit la Fotbal Look despre una din cele mai mari probleme ale fotbalului românesc. De ce crede tehnicianul că jucătorii autohtoni eşuează în străinătate EXCLUSIV | Marius Croitoru a vorbit la Fotbal Look despre una din cele mai mari probleme ale fotbalului românesc. De ce crede tehnicianul că jucătorii autohtoni eşuează în străinătate
Noi detalii despre cazul care a şocat handbalul autohton. Comunicatul celor de la CSM Făgăraş Noi detalii despre cazul care a şocat handbalul autohton. Comunicatul celor de la CSM Făgăraş
VIDEO | Victorie de control. Dortmund - Hertha 1-0. Gazdele continuă cursa de urmărire a liderului şi îşi consolidează locul secund VIDEO | Victorie de control. Dortmund - Hertha 1-0. Gazdele continuă cursa de urmărire a liderului şi îşi consolidează locul secund
Prunea ţine cu jucătorii, care au decis să boicoteze meciul cu Voluntari. Declaraţia oficialului Prunea ţine cu jucătorii, care au decis să boicoteze meciul cu Voluntari. Declaraţia oficialului

VIDEO RB Leipzig se încurcă surprinzător pe teren propriu cu Freiburg. Face doar 1-1 şi pierde puncte importante în lupta pentru titlu

Bundesliga Publicat pe 16 mai 2020

Red Bull Leipzig a început cu un semi eşec campionatul, după suspendarea sezonului din cauza pandemiei de COVID-10. Echipa lui Julian Nagelsmann a bifat, surprinzător, doar un rezultat de egalitate pe teren propriu în faţa celor de la Freiburg, scor 1-1.

Leipzig a pus în teren cea mai bună echipă şi chiar dacă s-a aflat la controlul jocului pe parcursul celor 90 de minute, asta nu a fost suficient să îi aducă cele 3 puncte. Freiburg a avut şansa golului în a doua parte a primei reprize şi a profitat de ea. La primul şut pe spaţiul porţii, a marcat prin Manuel Gulde, în minutul 34. Oaspeţii au forţat şi puteau face dubla prin mijlocaşul Gunter, în minutul 44, dar şutul său s-a dus puţin peste poarta lui Gulacsi.

În partea secundă, repriza s-a desfăşurat după acelaşi tipar, cu o posesie net superioară pentru cel de la Leipzig şi în cele din urmă golul egalării a venit. Werner sau Poulsen şi-au pus calităţile în valoare şi au creat din ce în ce mai multă presiune la poarta lui Schwolow. Poulsen a punctat în minutul 77, din pasa lui Kampl şi a adus un punct echipei sale.

Egalul o plasează, pentru moment, tot pe locul 3 pe Leipzig, dar poate fi depăşită, duminică, după terminarea etapei cu numărul 26, de Monchengladbach. De partea cealaltă, Freiburg urcă pe poziţia a şaptea, prima care nu duce în cupele europene la finalul campionatului.

Echipele de start:

Leipzig: Gulacsi; Klostermann, Adams, Halstenberg; Mukiele, Laimer, Kampl, Angelino; Poulsen, Nkunku; Werner
Freiburg: Schwolow; Lienhart, Gulde, Heintz; Schmid, Gunter, Hofler, Koch; Grifo, Sallai, Holer