VIDEO | REAL MADRID ŞI PSG, EGALE ÎN DERBY-UL SERII DIN UEFA CHAMPIONS LEAGUE. REZULTATELE COMPLETE

Video Publicat pe 27 nov 2019

Real Madrid şi Paris Saint-Germain au terminat la egalitate, 2-2 (1-0), în derby-ul penultimei etape din faza grupelor UEFA Champions League. În tur, francezii au câştigat clar la Paris, 3-0.

În direct pe Look Plus, Benzema a deschis scorul în minutul 17, după o pasă primită de la Isco. Francezii ar fi trebuit să primească penalty, în minutul 43, atunci când Curtois l-a faultat clar în careu pe Icardi. Arbitrul portughez Artur Soares Dias a dictat penalty şi i-a arătat direct roşu portarului belgian, însă a revenit asupra deciziei după intervenţia VAR. După ce a revăzut faza, portughezul şi-a anulat decizia iniţială şi a acordat un fault la un contact anterior dintre Gueye şi Marcelo, considerând - greşit - că fotbalistul celor de la Real a fost faultat.

Acelaşi Benzema a făcut 2-0 pentru Real Madrid, în minutul 79, găsit excelent de Marcelo. Se părea că ibericii vor câştiga meciul, însă francezii au revenit pe final. Mai întâi a marcat Mbappe, cu 10 minute înainte de final, după care Sarabia a egalat două minute mai târziu. Acesta a fost şi scorul final, 2-2, iar PSG şi Real merg braţ la braţ în faza următoare a competiţiei.

În celălalt meci din cadrul Grupei A, Galatasaray Istanbul şi Brugge au terminat la egalitate, 1-1. În direct pe Look Sport, turcii au deschis scorul rapid, în minutul 11, când Buyuk l-a învins pe Mignolet. Brugge a pus apoi stăpânire pe joc şi a reuşit să egaleze în minutul 90+2 prin Diatta. Autorul golului a văzut imediat galben, după ce şi-a dat jos tricoul pentru a sărbători, iar cum mai avea un galben luat înainte, a fost eliminat. Şi tot atunci a văzut şi Mata al doilea galben – şi implicit cartonaşul roşu – astfel că belgienii au terminat cele 8 minute suplimentare cu doi jucători mai puţin pe teren, dar au reuşit să reziste până la capăt.

Belgienii pleacă de la Istanbul cu un punct mare cât o calificare. Cum în etapa următoare, ultima, ambele echipe vor avea meciuri imposibile – Galatasaray la Paris cu PSG, iar Brugge acasă, cu Real Madrid, belgienii sunt favoriţi să obţină calificarea în primăvara europeană. În acest moment, înaintea derby-ului dintre Real Madrid şi Paris Saint-Germain, clasamentul arată astfel:

În grupa B, Tottenham s-a impus în deplasare cu Olympiakos, 4-2. Grecii au condus cu 2-0, dar echipa lui Jose Mourinho a revenit şi s-a impus clar. Golurile învingătorilor au fost marcate Alli '45+1, Kane '50 şi '77 şi Aurier '73, respectiv El Arabi '6 şi Semedo '19.

În celălalt meci al grupei, Bayern a umilit-o pe Steaua Roşie Belgrad, 6-0 chiar în Serbia. Robert Lewandowski a marcat de patru ori ( '53 penalty, '60, '64 şi '68). Celalalte reuşite ale nemţilor au fost semnate de Goretzka '14 şi Tolisso '90. Bayern şi Tottenham sunt calificate în faza următoare a competiţiei, în timp ce Steaua Roşie Belgrad şi Olympiakos se bat în ultima etapă pentru calificarea în primăvara europeană, dar în Europa League.

În grupa C, Manchester City a terminat surprinzător la egalitate cu Şahtior, 1-1. Gundogan a deschis scorul pentru echipa lui Guardiola, în minutul 56, dar Solomon a egalat şi a stabilit scorul final în minutul 69.

În celălalt meci al grupei C, Atalanta Bergamo s-a impus pe teren propriu, 2-0 cu Dinamo Zagreb. Au marcat Muriel, care a transfromat un penalty în minutul 27 şi Gomez, care a majorat diferenţa la numai două minute după reluare. Dacă Manchester City este deja calificată în faza următoare, pentru locul secund se bat trei echipe, Şahtior, Dinamo Zagreb şi Atalanta.

Juventus Torino a câştigat derby-ul grupei D, 1-0 (1-0) cu Atletico Madrid. Meciul a fost transmis în direct de Look Sport. Unicul gol al partidei a fost reuşit de Dybala, în prelungirile primei reprize, dintr-o lovitură liberă. Juventus este deja calificată în faza următoare a competiţiei, în timp ce Atletico are emoţii mari în această privinţă.

Aflaţi pe locul secund în clasament, fotbaliştii lui Diego Simeone vor evolua etapa viitoare - ultima - pe teren propriu ci Lokomotiv Moscova. Madrilenii s-ar putea califica mai departe chiar şi în cazul unei înfrângeri, cu condiţia ca şi Bayer Leverkusen să piardă meciul cu Juventus. Însă echipa lui Diego Simeone poate rata la fel de bine calificarea dacă nemţii vor câştiga cu Juventus, iar Lokomotiv se impune în Spania.

Tot în grupa D, Leverkusen a reuşit să se impună la Mosocova, 2-0 cu Lokomotiv, după ce pierduseră în tur, în Germania, 1-2. În direct pe Look Plus, Zhemaletdinov a deschis scorul încă din minutul 11 cu un gol nefericit în propria poartă. Nemţii au intrat la pauză în avantaj, iar la 10 minute de la reluare au dat lovitura decisivă prin Bender.

Leverkusen este acum sigură de calificarea în primăvara europeană, cel mai probabil în Europa League. Totuşi, „aspirinele” mai au şanse chiar şi la locul 2 în clasament şi implicit să se califice în faza următoare a UEFA Champions League.