Irina Begu s-a calificat în sferturi la primul turneu de la revenirea pe teren Irina Begu s-a calificat în sferturi la primul turneu de la revenirea pe teren
Răzvan Marin, promisiune pentru suporterii naţionalei! "O vom lua de la capăt" Răzvan Marin, promisiune pentru suporterii naţionalei! "O vom lua de la capăt"
Comoţionat în meciul cu Irlanda de Nord, Vasile Mogoş a aflat când va putea evolua Comoţionat în meciul cu Irlanda de Nord, Vasile Mogoş a aflat când va putea evolua
VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou
Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani
Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină

VIDEO | REMIZĂ ALBĂ ÎN EL CLASICO DUPĂ 17 ANI. ARBITRUL HERNANDEZ LE-A REFUZAT MADRILENILOR DOUĂ PENALTY-URI CLARE

Uncategorized Publicat pe 18 dec 2019

Barcelona şi Real Madrid au terminat la egalitate, 0-0, în direct pe Look Plus, într-un meci restant din etapa a 10-a din La Liga. A fost prima remiză albă dintre cele două echipe după 17 ani.

Real a pus stăpânire rapid pe joc, iar Benzema a semnat prima ocazie pentru madrileni, în minutul 10. În minutul 17, oaspeţii au trecut din nou pe lângă gol. Casemiro a fost autorul unei ratări monumentale, însă Pique a respins de pe linia porţii. Un minut mai târziu, Real ar fi trebuit să beneficieze de un penalty, însă centralul Alenjandro Hernandez a lăsat jocul să continue, la o fază la care Lenglet l-a lovit clar în careu pe Varane. La faza imediat următoare, acelaşi Varane a fost tras de tricou în careul gazdelor, însă arbitrul a fost din nou total depăşit şi nu a dictat lovitura de pedeapsă care s-ar fi impus.

Barcelona a reuşit să echilibreze jocul pe finalul primei reprize, însă Messi nu a reuşit să profite de eroarea lui Curtois (minutul 31), iar Sergio Ramos a respins providenţial în corner. În acelaşi minut, Valverde a trimis o ghiulea de la peste 30 de metri, dar Ter Stegen a fost din nou ocrotit de şansă. Şi tot portarul german a intervenit salvator la faza din ultimul minut al primei reprize, când acelaşi Valverde a şutat de la 16 metri.

Şi tot Real Madrid a fost mai periculoasă şi după reluare, dar Benzema a luat la ţintă bara (minutul 65), pentru ca 3 minute mai târziu Bale să trimită puţin pe lângă poartă, la capătul unui contraatac care a surprins defensiva Barcelonei. Cu 25 de minute înainte de final, Bale l-a învins pe Ter Stegen, însă reuşita sa a fost anulată de VAR, pentru un ofsaid la Mendy, cel care a pasat decisiv. A fost şi ultima mare ocazie de gol într-un meci dominat copios de madrileni, care nu au reuşit însă să se impună.

După acest rezultat de egalitate, cele două echipe rămân la egalitate de puncte (36), însă catalanii ocupă primul loc în La Liga, graţie unui golaveraj superior.