VIDEO | FC Botoşani - Dinamo, ASTĂZI, de la 19:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start VIDEO | FC Botoşani - Dinamo, ASTĂZI, de la 19:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start
Retragere surprinzătoare din Liga 3! ”Vom rămâne în continuare cu grupele de juniori” Retragere surprinzătoare din Liga 3! ”Vom rămâne în continuare cu grupele de juniori”
„Duo-ul” surpriză propus lui Dan Şucu pentru a salva Rapidul: „Aş face urgent aceste oferte” „Duo-ul” surpriză propus lui Dan Şucu pentru a salva Rapidul: „Aş face urgent aceste oferte”
Unai Emery şi-a prelungit contractul cu Aston Villa Unai Emery şi-a prelungit contractul cu Aston Villa
VIDEO | FC Voluntari - FCU Craiova 0-0, în direct la Prima Sport 1! Ilfovenii joacă cu un om în minus din minutul 23 VIDEO | FC Voluntari - FCU Craiova 0-0, în direct la Prima Sport 1! Ilfovenii joacă cu un om în minus din minutul 23
Cea mai tare ligă e Prima Liga! O nouă emisiune debutează AZI la Prima Sport

VIDEO | Remiză cu şase goluri în Sepsi - Poli Iaşi! Moldovenii au salvat un punct la ultima fază

Superliga Publicat pe 5 feb 2021

Formaţia Sepsi Sfântu Gheorghe a remizat, vineri seară, pe teren propriu, scor 3-3, cu echipa Poli Iaşi, într-un meci din etapa a XXII-a a Ligii I, în care adversarii au egalat la ultima fază a jocului.

Poli Iaşi a deschis scorul prin Vega, în minutul 2. Pentru Sepsi au înscris apoi L. Fulop ’17 (penalti), Safranko ’19 şi Golofca ’42.  În minutul 77, a marcat şi Calcan, pentru oaspeţi, iar scorul final a fost stabilit de Gaitan, în minutul 90+4.

Sepsi Sfântu Gheorghe: Fejer – Deligiannidis, Bouhenna, Ninaj, M. Ştefănescu – Achahbar (Nouvier ’71), Eder Gonzales, L. Fulop – Golofca (Dumiter ’75), Safranko, Petrila (Tamas ’46). Antrenor: Leo Grozavu.

Poli Iaşi: Brînză – Onea, R. Popa, Mihalache, Buşu – Moisa (Vanzo ‘1, Zajmovic ’64), Gaitan, Passaglia – Popadiuc (Calcan ’73), Vega, D. Flores (Baxevanos ’65). Antrenor: Andrei Cristea.

Cartonaşe galbene: Safranko ’62, Gonzalez ’76, Ştefănescu ’89, Fejer ‘90+1 / Onea ’16, Passaglia ’25, Buşu ’87, Vega ‘89

Arbitri: George Cătălin Găman - Adrian Popescu, Ferencz Tunyogi - Viorel Nicuşor Flueran

Observator: Laszlo Sajtos.

Sepsi - Poli Iaşi 3-3 (Fulop 17, Safranko 18, Golofca 42 / Vega 2, Calcan 76, Gaitan 90 + 5)

Iată echipele de start:

Min. 90 + 5: GOL Poli Iaşi! Gaitan aduce egalarea la ultima fază pentru moldoveni. Arbitrul fluieră finalul meciului. Sepsi – Poli Iaşi se termină 3-3!

Min. 86: Buşu vede cartonaşul galben la o fază la limită de cartonaş roşu.

Min. 79: Leo Grozavu protestează după un fault al lui Buşu (Iaşi) la Dumitier (Sepsi).

Min. 76: GOL Poli Iaşi! Calcan reduce din diferenţă pentru moldoveni printr-un voleu executat perfect la colţul lung.

Min. 65: Ocazie Sepsi! Golofca ţine bine de minge în interiorul careului şi îi pasează lui Achahbar, care trage peste poartă dintr-o poziţie ideală.

Min. 60: Vanzo (Poli Iaşi) cere penalty pentru un presupus fault al portarului Fejer. Arbitrul decide să nu acorde nimic.

Min. 46: Sepsi începe a doua repriză tot în atac. Brînză reuşeşte să scoată o minge grea trimisă cu capul de Safranko.

Min. 45: Arbitrul fluieră finalul primei reprize!

Min. 42: GOL Sepsi! Cătălin Golofca duce scorul la 3-1 pentru gazde, după un şut care a intrat în poartă după ce a lovit bara transversala.

Min. 26: Passaglia (Poli Iaşi) vede cartonaşul galben.

Min. 18: GOL Sepsi! Safranko trimite în plasă cu capul, cu poarta goală, o centrare primită de la Golofca.

Min. 17: GOL Sepsi! Fulop transformă cu mari emoţii lovitura de pedeapsă şi aduce egalarea pentru covăsneni.

Min. 16: Penalty pentru Sepsi! Onea vede cartonaşul galben pentru henţ, după o centrare trimisă în careu de Petrila.

Min. 6: Ocazie mare pentru Poli Iaşi! Acelaşi Vega îi dă o pasă elegantă cu călcâiul lui Onea, care ratează total execuţia.

Min. 2: GOL Poli Iaşi! Vega deschide scorul printr-un şut superb de la distanţă, care l-a lăsat fără replică pe portarul Fejer.

Min. 1: A început meciul! Are loc şi prima schimbare la Poli Iaşi. Intră Vanzo, iese Moisa.

Sepsi şi Poli Iaşi se înfruntă în etapa a 22- din Casa Liga 1. Gazdele au mari probleme cu cazurile de COVID-19, care se ridică la ordinul zecilor în rândul jucătorilor. Astfel, cu atâtea probleme, partida programată vineri de la 20:00 pe Look Sport, ar putea fi tranşată în favoarea moldovenilor.

În mod normal, Poli Iaşi ar porni cu şansa a doua în faţa lui Sepsi, dacă ne uităm pe rezultatele din ultima perioadă, dar şi după jocul prestat de cele două echipe. Însă, dat fiind contextul, ieşenii pot scoate rezultat pozitiv, după cinci eşecuri la rând.

"Nu ştiu dacă mai putem, dar e o situaţie grea, nasoală. Nu avem ce să facem, mergem înainte. Din păcate, aveam şi înainte multe cazuri de COVID-19. Ieri am făcut iarăşi testarea, 16 oameni din 30 au ieşit pozitiv: nouă jucători şi şapte din staff. Am fost nevoiţi să apelăm la DSP să vedem ce se poate face. DSP a interzis toată activitatea la Sepsi, până joi. După joi vedem, mai revin dintre jucătorii care au fost pozitivi. Acum, cu trei portari, suntem 12 jucători la echipă.

Leo, din ce am înţeles, ar trebui să vină mâine la antrenamente. I-au fost afectaţi plămânii, doctorii i-au spus să stea mai mult acasă. Am primit oficial de la LPF o hârtie, meciul cu FC Argeş se joacă pe 16 februarie, de la ora 19:00. E o situaţie foarte grea, noi îi mulţumim lui Dumnezeu că am strâns atâtea puncte nesperate. Şi cu Astra, şi la Viitorul”, spunea Atilla Hadnagy, la  Look Sport.

Sepsi e acum pe locul 4 în Casa Liga 1, cu 33 de puncte în 20 de meciuri. Poli Iaşi e ultima, cu 15 puncte în 21 de partide.

Ultimul meci direct dintre cele două a fost câştigat de Sepsi, la Iaşi, cu 4-1.