Oficialii Romei i-au decis viitorul lui De Rossi Oficialii Romei i-au decis viitorul lui De Rossi
Scandal în Brazilia. Ce a spus antrenorul unei echipe despre arbitra din camera VAR Scandal în Brazilia. Ce a spus antrenorul unei echipe despre arbitra din camera VAR
Sfârşit de sezon pentru Djibril Sow Sfârşit de sezon pentru Djibril Sow
Radu Petrescu a fost delegat la un meci important Radu Petrescu a fost delegat la un meci important
Se ştiu toate echipele din Europa care vor participa la Campionatul Mondial al Cluburilor Se ştiu toate echipele din Europa care vor participa la Campionatul Mondial al Cluburilor
NEWS ALERT | Un baschetbalist a fost suspendat PE VIAŢĂ din NBA NEWS ALERT | Un baschetbalist a fost suspendat PE VIAŢĂ din NBA

VIDEO | Riyad Mahrez, parizianul care blochează PSG în drumul către finala Ligii Campionilor. Recordul stabilit de algerian după reuşitele de la Manchester

Champions League Publicat de Andrei Ionascu pe 4 mai 2021

UPDATE 00:10 Iată ce a declarat algerianul după calificarea în finala Ligii Campionilor.

"A fost un meci bun, dar pe care nu l-am început bine. Am înscris, ne-am simţit mai confortabil, apoi în repriza a doua am jucat mai bine. Ei şi-au pierdut nervii, au fost nervoşi, de la pauză încolo a fost mult mai confortabil pentru noi. Planul nu a fost să înscriem pe contraatac, dar e evident că ei erau nevoiţi să vină peste noi. Suntem totuşi buni şi pe contraatac.

(Pasa lui Ederson) E ceva ce lucrăm mult, azi i-a ieşit. În semifinalele Ligii trebuie să ai o apărare solidă, toată lumea trebuie să contribuie şi defensiv. Azi nu am greşit mult, de aceea suntem în finală. Avem un meci sâmbătă, trebuie să-l câştigăm ca să fim campioni, apoi ne putem concentra pe Champions League. Totul merge bine" - Riyad Mahrez

Riyad Mahrez a înscris singurul gol al primei reprize în partida Manchester City – PSG, în direct pe Look Sport+, în returul semifinalelor Ligii Campionilor. Ulterior, Mahrez a marcat şi în repriza a doua. Algerianul născut la Paris a stabilit un record în UEFA Champions League.

Mahrez a înscris în minutul 11 la Manchester, în condiţiile în care şi-a trecut numele pe lista marcatorilor şi în partida tur, câştigată de Manchester City cu 2-1 la Paris.

Mahrez a dublat avantajul ‘cetăţenilor’ în minutul 63.

Riyad Mahrez (30 de ani) are 4 goluri în acest sezon al Ligii Campionilor, dar acestea au venit în sferturi şi în semifinale, în momente cruciale pentru Manchester City.

Mahrez a devenit cel mai bun marcator algerian din istoria Ligii Campionilor, cu 10 reuşite. Precedentul record era deţinut de către Yacine Brahimi, cu 8 goluri.

Riyad Mahrez este doar al doilea fotbalist din istoria echipelor din Anglia care marchează atât în turul, cât şi în returul unei semifinale de Liga Campionilor, după Sadio Mane, care reuşea o astfel de performanţă în sezonul 2017-2018, pentru Liverpool.