Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină
NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania
I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman
Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele
Jannik Sinner - Daniil Medvedev, reeditarea finalei de la Australian Open, în semifinale la Mastersul de la Miami Jannik Sinner - Daniil Medvedev, reeditarea finalei de la Australian Open, în semifinale la Mastersul de la Miami
Romeo Lavia, out pentru restul sezonului Romeo Lavia, out pentru restul sezonului

VIDEO | Salvaţi de Foden! Manchester City, victorie în minutul 90 cu Borussia Dortmund, în turul sferturilor UCL. Returul din Germania va fi care pe care

Champions League Publicat pe 6 apr 2021

Manchester City nu a făcut cel mai bun meci în turul sferturilor de finală din Liga Campionilor, pe teren propriu, cu Borussia Dortmund. S-a impus la limită, cu 2-1, astfel că returul din Germania va fi care pe care. ”Cetăţenii” au marcat pentru 1-0 în minutul 19, prin De Bruyne.

Scorul s-a menţinut pentru mult timp, dar pe final, în minutul 84, Borussia a egalat prin Reus. Echipa lui Guardiola a presat însă după şi nu a lăsat ca partida să se termine la egalitate. Fazele care au venit una după cealaltă au fost răsplătite de reuşita lui Foden, din minutul 90.

Manchester City - Borussia Dortmund 2-1 (De Bruyne 19, Foden 90/ Reus 84)

Echipele de start:

• Manchester City: Ederson – Walker, Stones, Dias, Cancelo – Rodri, Gundogan – Mahrez, De Bruyne, Foden – Bernardo Silva
    Rezerve: Steffen, Trafford – Ake, Sterling, Jesus, Aguero, Zinchenko, Laporte, Ferran Torres, Mendy, Fernandonho, Garcia
    Antrenor: Pep Guardiola
  • Borussia Dortmund: Hitz – Morey, Akanji, Hummels, Guerreiro – Bellingham, Can, Dahoud – Knauff, Haaland, Reus
    Rezerve: Burki, Drljaca – Delaney, Hazard, Schulz, Brandt, Reinier, Meunier, Piszczek, Tigges, Passlack, Reyna
    Antrenor: Edin Terzic

Min. 90+3: Final de meci.

Min. 90: GOOOL Manchester City! De Bruyne pasează superb în careu, pentru Gundogan, care întoace scurt, aproape de 6 metri, pentru Foden. Acesta înscrie cu un şut din prima.

Min. 84: GOOOL Dortmund! Borussia restabileşte egalitate pe final, prin Reus, după o pasă de geniu a lui Haaland.

Min. 76: De Bruyne este aproape de un gol superb. Croşetează câţiva adversari şi trage de la aproximativ 25 de metri, dar balonul se duce puţin pe lângă bară. ”Cetăţenii” forţează golul care să îi liniştească înaintea returului din Germania.

Min. 65: Hitz scoate cu piciorul un şut din 10 metri al lui Foden, după un nou contraatac la care Borussia nu are ce face.

Min. 63: Reus bate o lovitură liberă de la marginea careului, dar trimite în zid. Balonul îi revine, îşi încearcă din nou şansa, dar de data asta dă pe lângă.

Min. 46: Începe partea secundă.

Min. 45+1: Final de primă repriză. Fără mari şanse de gol în a doua parte a primelor 45 de minute.

Min. 37: O nouă decizie importantă luată de Haţegan. Ederson încearcă să degajeze de la marginea careului, Bellingham îi fură balonul, doar că nu o face corect. Pune talpa pe piciorul portarului şi arbitrul român fluieră. Se dă fault în atac. Bellingham marca fără probleme dacă faultul nu era semnalizat.

Min. 29: Haţegan dă penalty pentru Manchester City, la un presupus fault al lui Can la Rodri. Merge să revadă faza, iar în cele din urmă revine şi dă dreptate Borussiei. Pe filmare se vede că fotbalistul nemţilor îl loveşte pe Rodri, dar nici vorbă de penalty. Contactul, unul prea uşor.

Min. 19: GOOOL Manchester City! Un contraatac şcoală duce balonul în careul Borussiei. Mahrez pasează pe jos, în şase metri, pentru De Bruyne, care înscrie.

Min. 18: Dortmund, din ce în ce mai prezentă în careul lui City. Haaland nu reuşeşte să controleze un balon la 13 metri. Totuşi, e de remarcat faptul că fundaşii englezilor nu fac nici el reglajele în debutul acestui meci. Startul e greoi pentru formaţia lui Guardiola.

Min. 12: ”Cetăţenii” nu se regăsesc pe faza de atac, morişca de pase nu urneşte. Fazele fixe, destul de multe la număr în acest debut, nu aduc nici ele ocazii notabile.

Min. 5: Manchester City încearcă să pună stăpânire pe joc, dar Borussia stă bine până acum, se închide cum trebuie. Bellingham chiar are o şansă bună, un şut din careu, dar Ederson scoate în lateral.

Min. 1: Începe meciul!

Manchester City - Borussia Dortmund, live pe Look Sport şi Look 4K. Echipele probabile:

• Manchester City: Ederson - Walker, Stones, Rúben Dias, Cancelo - Rodri, Gündoğan - Sterling, Bernardo Silva, Foden - De Bruyne
  • Dortmund: Hitz - Can, Akanji, Hummels, Guerreiro - Delaney, Bellingham, Dahoud - Hazard, Reus- Haaland
Considerată de mulţi dintre specialişti marea favorită la câştigarea trofeului, Manchester City încearcă pentru a patra oară consecutiv să treacă de sferturile de finală, fază a competiţiei în care s-a oprit în precedentele trei încercări. De altfel, City, care în optimi a trecut de alţi nemţi, Borussia Monchengladbach, are o singură prezenţă în careul de aşi de-a lungul istoriei, performanţă considerată slabă în raport cu sumele mari investite în încercarea de a pune mâna pe marele titlu european. De cealaltă parte, Dortmund a pierdut ultimele două sferturi jucate în Ligă, dar a reuşit să triumfe în trei dintre ultimele şase!

Dortmund încearcă să spargă "fortăreaţa" lui Guardiola cu Haaland, dar fără Sancho

O forţă prin definiţie în meciurile jucate pe Etihad Stadium, Man. City are o serie de 12 meciuri consecutive fără înfrângere pe teren propriu, ultima care a dat lovitura în Anglia fiind Lyon (2-1), în sezonul 2018/2019. Mai impresionant, însă, e un alt record al echipei lui Guardiola: City nu a mai primit gol în Liga Campionilor de 706 minute! După ce Luiz Diaz a punctat în minutul 14 al meciului cu Porto, din prima etapă a grupelor, poarta cetăţenilor a rămas intactă. De-a lungul istoriei competiţiei, doar Arsenal (2005/2006) a reuşit o serie mai lungă fără gol primit, 995 de minute. Recent, City a depăşit-o pe Juventus, a cărei serie fără gol primit se oprise la 690 de minute.

În timp ce Guardiola va apela, cel mai probabil, la Kevin de Bruyne pentru poziţia de nouă fals, Borussia Dortmund nu-l va avea la dispoziţie pe Jadon Sancho, fostul jucător al Academiei celor de la Manchester City. Cu englezul accidentat, şansele nemţilor depind de forma pe care o va prinde Erling Haaland, maşinăria de goluri care face senzaţie şi în acest sezon.