VIDEO | SCOȚIENII INVINCIBILI. CELTIC A ÎNVINS-O ȘI PE RENNES ȘI E CALIFICATĂ ÎN PRIMĂVARA EUROPEANĂ. REZULTATELE COMPLETE ALE SERII ÎN EUROPA LEAGUE - LOOKSPORT
Europa League Noutăți Video

Celtic s-a impus în această seară, 3-1 cu Rennes, iar scoțienii se gândesc deja la viitoarea adversară din 16-imile Europa League. În direct pe Look Sport 3, Morgan și Christie au marcat pentru gazde în minutele 22, respectiv 45+1, iar după pauză scorul a luat proporții. Johnson a fost cel care a înscris pentru 3-0, moment în care britanicii au oprit din turația motoarelor.

Fără nicio șansă la calificare încă dinaintea acestui meci, francezii au părut resemnați, cu gândul mai mult la Ligue 1, acolo unde se află într-o situație catastrofală. Au marcat totuși golul de onoare la Glasgow, cu un minut înainte de final, prin Hunou.

Scoțienii sunt primii în grupă, au 13 puncte și sunt deja calificați în 16-imile Europa League. Pentru al doilea loc care duce în primăvara europeană, se bat CFR și Lazio. Campionii României se află pe locul 2, au 9 puncte și au șanse mari de calificare, în condițiile în care le ajunge doar o remiză cu Celtic, în Gruia, pe 12 decembrie. În plus, „vișiniii” pot accede în 16-imile Europa League chiar și cu o înfrângere în ultima partidă, dar cu condiția ca Lazio să nu câștige în Franța. La rândul lor, italienii mai păstrează șanse la calificare, însă sunt obligați să câștige meciul cu Rennes, iar eventualul lor succes ar trebui coroborat cu o victorie a scoțienilor în România.

În derby-ul grupei F, în direct pe Look Sport, Frankfurt a reușit surpriza la Londra, 2-1 cu Arsenal. Englezii au marcat primii prin Aubameyang, în prelungirile primei reprize, însă partea a doua a jocului le-a aparținut oaspeților. Japonezul Daichi Kamada a fost eroul nemților, după ce a reușit „dubla” în decursul a mai puțin de 10 minute (minutele 55 și 64).

În celălalt meci al grupei, Guimaraes și Standard Liege au terminat la egalitate, 1-1. Înaintea ultimei etape, clasamentul arată în felul următor:

Tot în această seară s-au disputat și celelalte meciuri ale penultimei etape din cadrul grupelor Europa League. Iată rezultatele complete ale serii:

FC Astana – Manchester United 2-1, AZ Alkmaar – Partizan 2-2, Basaksehir – AS Roma 0-3, Besiktas – Slovan, Bratislava 2-1, Braga – Wolves 3-3, Ferencvaros – Espanyol 2-2, Feyenoord – Rangers 2-2, Oleksandriya – Wolfsburg 0-1, St. Etienne – Gent 0-0, ȚSKA Moscova – Ludogorets 1-1, Wolfsberger – Monchengladbach 0-1, Young Boys – FC Porto 1-2, Lazio – CFR Cluj 1-0, Arsenal – Frankfurt 1-2, Celtic – Rennes 3-1, Dudelange – APOEL 0-2, Guimaraes – Standard Liege 1-1, Lugano – FC Copenhaga 0-1, Malmo – Dinamo Kiev 4-3, Rosenborg – LASK Linz 1-2, Sevilla – Qarabag 2-0 și Sporting – PSV Eindhoven 4-0.