Fostul fotbalist anunţă că a fost vizitat de poliţie de patru ori în trei zile. „Bun venit în Coreea de Nord” Fostul fotbalist anunţă că a fost vizitat de poliţie de patru ori în trei zile. „Bun venit în Coreea de Nord”
Dorit de Barcelona şi Manchester United, Julian Nagelsman a anunţat unde va antrena din sezonul viitor Dorit de Barcelona şi Manchester United, Julian Nagelsman a anunţat unde va antrena din sezonul viitor
Vestea pe care toţi fanii FCSB-ului o aşteptau! Revenire de senzaţie pentru derby-ul cu Rapid Vestea pe care toţi fanii FCSB-ului o aşteptau! Revenire de senzaţie pentru derby-ul cu Rapid
Răzvan Bureleanu a anunţat un nou parteneriat. „Investiţia în copii, garanţia unui viitor mai bun al societăţii noastre şi al fotbalului românesc” Răzvan Bureleanu a anunţat un nou parteneriat. „Investiţia în copii, garanţia unui viitor mai bun al societăţii noastre şi al fotbalului românesc”
Constantin Budescu, OUT de la Farul Constantin Budescu, OUT de la Farul
S-a schimbat arbitrul pentru FCSB - Rapid! Kovacs, „retrogradat” după Barcelona - PSG. Cine va fi la centrul partidei de pe „Arena Naţională” S-a schimbat arbitrul pentru FCSB - Rapid! Kovacs, „retrogradat” după Barcelona - PSG. Cine va fi la centrul partidei de pe „Arena Naţională”

VIDEO | Seară cu surprize în Liga Campionilor, pe Look Sport. Mircea Lucescu a rezistat eroic cu Barcelona. Leipzig câştigă derby-ul cu PSG

Champions League Publicat de Daian Cutu pe 4 nov 2020

Ziua de miercuri aduce una din cele mai grele provocări din cariera pentru Mirea Lucescu, care trebuie să o înfrunte pe FC Barcelona fără 13 jucători, 9 cu infectaţi cu Covid, 3 accidentaţi şi un suspendat.

Grupa E:

Chelsea - Rennes 3-0 (Werner 10-penalty, 41-penalty, Abraham 53), live pe Look Sport 2 / Look 4K. Echipele de start:

Minutul 10: Werner marchează din penalty.

Minutul 41: Werner mai transformă o lovitură de la 11 metri.

Minutul 53: James centrează de pe partea dreaptă, iar Abraham se demarcă şi înscrie din interiorul careului mic.

• Chelsea: Mendy, Azpilicueta, Zouma, Silva, Chilwell; Jorginho; Werner, Mount, Havertz, Ziyech; Abraham
  • Rennes: Gomis; Traore, Da Silva, Aguerd; Dalbert; Bourigeaud, Nzonzi, Martin; Doku, Guirassy, Terrier
De ştiut despre meci:
  • Chelsea şi Rennes nu s-au mai confruntat niciodată în nicio competiţie european.
  • Chelsea a pierdut doar unul dintre cele nouă meciuri din UEFA Champions League împotriva echipelor franceze (în rest au 5 victorii şi 3 remize). Singurul eşec e din martie 2016, 2-1 cu PSG.
  • Rennes primeşte multe goluri acasă în cupele europene. În ultimele 12 jocuri, doar o victorie 2-0 cu Lazio în UEFA Europa League a reprezentat partida fără gol încasat.

Sevilla - Krasnodar 3-2 (Rakitic 42, En Nesyri 69, 73 / Suleymanov 16, Berg 21-penalty), looksport.ro/PPV2. Echipele de start:

Minutul 16: Suleymanon înscrie, după ce bate aproape de vinclu, o lovitură liberă de la limita careului.

Minutul 21: Berg majorează scorul din penalty.

Minutul 42: Formaţia andaluză reduce scorul prin Rakitic.

Minutul 69: En Nesyri restabileşte egalitatea, cu un şut în forţă din interiorul careului.

Minutul 73: Acelaşi En Nesyri marchează şi o aduce pe Sevilla în avantaj.

• Sevilla: Bono; Navas, Carlos, Kounde, Acuna; Jordan, Fernando, Torres; Ocampos, En-Nesyri, Munir
  • Krasnodar: Safonov; Smolnikov, Kaio, Martynovich, Chernov; Gazinskiy, Vilhena; Suleymanov, Olsson, Ramirez; Berg

• Cele două echipe s-au întâlnit ultima oară în Europa League, în faza grupelor a sezonului 2018-2019. Andaluzii au câştigat ambele confruntări, 3-0 acasă şi 2-1 în Rusia. Cele cinci meciuri europene ale lui Krasnodar în Spania s-au încheiat cu înfrângeri, toate împotriva unor echipe diferite: Real Sociedad, Celta Vigo, Sevilla, Valencia şi Getafe.
  • Cel mai de urmărit jucător este Luuk De Jong. Atacantul olandez al Sevillei a marcat în patru ori în ultimele şase meciuri de Liga Campionilor.

Grupa F:

Zenit - Lazio 1-0 (Erokhin 32), Look Sport. Echipele de start:

Minutul 32: Fază încurcată în careul lui Lazio. Dzyuba centrează, iar Erokin este complet demarcat şi finalizează cu un voleu din săritură.

• Zenit: Kerzhakov; Karavaev, Lovren, Rakitskiy, Santos; Barrios; Erokhin, Kuzyaev, Wendel, Driussi; Dzyuba
  • Lazio: Strakosha; Patric, Felipe, Acerbi; Marusic, Milinkovic-Savic, Leiva, Akpa-Akpro, Fares; Correa, Immobile

• Este prima confruntare într-o cupă europeană dintre cele două echipe.
  • Zenit are o singură victorie cu echipele din Italia în Liga Campionilor. Reuşita a venit în decembrie 2012, după un 1-0 cu AC Milan.
  • Lazio se simte bine în compania formaţiile ruse, din 4 partide disputate nu au pierdut niciunda şi au obţinut o victorie şi 3 remize.

Club Brugge - Dortmund 0-3 (Hazard 14, Haaland 18 34), looksport.ro/PPV1. Echipele de start:

Minutul 14: O centrare de pe partea stângă este gestionată prost de portarul Mignolet, care respinge slab, până la Hazard, care înscrie cu poarta goală.

Minutul 18: Haaland marchează şi el, după ce finalizează o recentrare din interiorul careului.

Minutul 34: Meunier îl serveşte perfect pe Haaland, care reuşeşte ”dubla”.

• Brugge: Mignolet; Mata, Kossounou, Deli; Diatta, Vormer, Rits, Vanaken, Sobol; Bonaventure, De Ketelaere
  • Dortmund:Burki; Meunier, Akanji, Hummels, Guerreiro; Dahoud, Witsel; Sancho, Reus, Reyna; Haaland

• Este a şaptea cofruntare directă în cupele europene dintre cele două formaţii. Brugge a câştigat primele trei dispute, iar Dortmund şi-a luat revanşă în următoarele confruntări.
  • Cei de la Brugges caută prima victorie pe teren propriu după 15 ani de pauză. Ultimul succes a fost cu Rapid Viena, 3-2.
  • Erling Haaland este aşteptat din nou să strălucească. Norvegianul are 12 goluri marcate de la startul sezonului trecut, cu 12 reuşite, fiind devansat doar de Robert Lewandowski, care a înscris de 15 ori.

Grupa G:

Barcelona - Dinamo Kiev 2-1 (Messi 5-penalty, Pique 65 / Tsygankov 73), Look Sport+. Echipele de start:

Minutul 5: Lionel Messi deschide scorul din penalty.

Minutul 65: După o fază prelungită de atac, Fati patrunde la limită careului şi centrează, iar Pique este la post şi finalizează cu o lovitură de cap.

Minutul 73: Trupa lui Mircea Lucescu revine prin Tsygangov, care profită de o respingere în faţă a lui Neto.

• Barcelona: Neto; Dest, Pique, Lenglet, Alba; Pjanic, De Jong; Trincao, Messi, Pedri; Griezmann
  • Dinamo Kiev: Neshcheret; Kedziora, Popov, Shabanov, Zabarnyi; Shepelev, Andriyevskyi; Tsygankov, Lednev, Verbic; Supryaga

• Urmează a 11-a confruntare în cupele europene dintre cele două echipe. Barcelona a câştigat 6, Dinamo 3, iar o confruntare s-a termiant la egalitate.
  • Trupa pregătită de Mircea Lucescu nu a mai câştigat contra unei echipei din Spania din anul 1999. Ultima echipă învinsă a fost Atletico Madrid, scor 2-0.
  • Lionel Messi a jucat de două ori cu cei din Kiev şi a marcat de fiecare dată contra lor.

Ferencvaros - Juventus 1-4 (Boli 90 / Morata 8, 60, Dybala 73, 81), Look Sport. Echipele de start:

Minutul 8: După trei goluri anulate de VAR cu Barcelona, Alvaro Morata reuşeşte în sfârşit să spargă gheaţa.

Minutul 60: Cristiano Ronaldo îl serveşte perfect pe Morata, care reuşeşte ”dubla”.

Minutul 73: Dybala îşi trece şi el numele pe lista marcatorilor.

Minutul 81: Argentinianul Dybala îşi mai trece numele odată pe lista marcatorilor.

Minutul 90: Boli marchează golul de onoare al maghiarilor.

• Ferencvaros: Dibusz; Lovrencsics, Blazic, Kovacevic, Heister; Kharatin; Zubkov, Laidouni, Somalia, Nguen; Isael
  • Juventus:Szczesny; Danilo, Bonucci, Chiellini; Cuadrado, Bentancur, Rabiot, Kulusevski, Ramsey; Dybala, Ronaldo

• Este a doua confruntare dintre cele două echipe într-o  cupă europeană. Precedenta partidă a fost în Cupa Oraşelor Târguri, în sezonul 1964-1965. Maghiarii au câştigat cu 1-0.
  • Ultimul meci al celor de la Ferencvaros cu o echipă italiană a fost în 1966, pierdut 5-1 cu Inter.
  • Cristiano Ronaldo revine în Champions League, după ce s-a vindecat de Coronavirus. Infecţia cu noul virus l-a făcut să rateze meciu cu Barcelona, de marţia trecută.

Grupa H:

Basaksehir - Manchster United 2-1 (Ba 13, Visca 40 / Martial 43), Look Sport+. Echipele de start:

Minutul 13: Turci deschid scorul prin Demba Ba. Senegalezul a primit o pasă la centrul terenului şi a sprintat spre poartă lui Henderson, a cărui coechipieri erau în careul advers şi s-au repliat prea târziu.

Minutul 40: Gluma se îngroaşe. Visca marchează pentru 2-0.

Minutul 43: ”Diavolii” revin în meci prin Martial, care trimite în poartă centrarea lui Shaw, de pe partea stângă, după ce driblează doi fundaşi adverşi.

• Basaksehir: Gunok; Rafael, Skrtel, Epureanu, Bolingoli-Mbombo; Topal; Visca, Ozcan, Kahveci, Turuc; Crivelli
  • United: Henderson; Wan-Bissaka, Tuanzebe, Lindelof, Shaw; Pogba, Van de Beek, Matic; Greenwood, Cavani, Martial

• Este prima dispută într-o cupă europeană dintre cele două.
  • United a pierdut ultimele deplasări în Turcia, 0-1 cu Galatasaray în 2012, respectiv 1-2 cu Fenerbache în 2016.
  • Cei de la Basaksehir au cea mai ridicată medie de vârstă a primului ”11”, 29 de ani şi 310 zile, doar grecii de la Olympiakos au o garnitură mai în vârstă.

Leipzig - PSG 2-1 (Nkunku 41, Forsberg 56-penalty / Di Maria 6), Look Sport 3. Echipele de start:

Minutul 6: Kean se demarcă printre doi adversari şi îl găseşte liber pe Di Maria, care deschide scorul.

Minutul 42: Nkunku marchează din pasa lui Angelino.

Minutul 56: Forsberg îi aduce pe cei de la Leipzig în avantaj, după ce transformă un penalty.

• Leipzig: Gulasci; Henrichs, Orban, Upamecano, Angelino; Kampl, Sabitzer; Nkunku, Forsberg, Olmo; Poulsen
  • PSG: Navas; Florenzi, Diallo, Kimpembe, Kurzawa; Herrera, Marquinhos, Gueye; Sarabia, Kean, Mbappe

• Cele două formaţii se întâlnesc după doar 78 de zile, după partida câştigată de PSG, cu scorul de 3-0, în sferturile de finală.
  • Leipzig a pierdut cu 5-0 contra celor de la United, suferind cea mai dură înfrângere din istoria participărilor în Champions League.
  • Kyllan Mbappe este cel mai activ jucător în deplasare. Francezul fiind implicat în 22 de goluri, 14 marcate de el şi 8 pase decisive.