Uluitor! S-a aflat motivul pentru care Adrian Mititelu Jr. a făcut supradoza Uluitor! S-a aflat motivul pentru care Adrian Mititelu Jr. a făcut supradoza
O nenorocire nu vine niciodată singură! Fratele unui star din NBA a fost suspendat pe viaţă, iar altul a fost condamnat la închisoare cu executare O nenorocire nu vine niciodată singură! Fratele unui star din NBA a fost suspendat pe viaţă, iar altul a fost condamnat la închisoare cu executare
Revenire de senzaţie în Superligă? Declaraţia dată de fostul jucător din Gruia Revenire de senzaţie în Superligă? Declaraţia dată de fostul jucător din Gruia
Gabi Tamaş revine pe teren Gabi Tamaş revine pe teren
NEWS ALERT | Lovitură grea încasată de CFR Cluj! Un titular s-a "rupt" şi ratează derby-ul cu Universitatea Craiova NEWS ALERT | Lovitură grea încasată de CFR Cluj! Un titular s-a "rupt" şi ratează derby-ul cu Universitatea Craiova
Ciprian Marica a numit atacantul care nu are voie să lipsească de la Campionatul European! "Este cel mai în formă" Ciprian Marica a numit atacantul care nu are voie să lipsească de la Campionatul European! "Este cel mai în formă"

VIDEO | Seară de coşmar pentru vedetele Parisului: Lyon a bătut cu 1-0 pe Parc des Princes, Neymar a fost scos cu targa de pe teren. Cum arată clasamentul din Ligue 1

Ligue 1 Publicat pe 13 dec 2020

Lyon a reuşit marea surpriză a etapei a 14-a din Ligue 1, 1-0 cu Paris Saint-Germain în direct pe Look Sport 3! Kadewere, în minutul 35, a marcat singurul gol al meciului. Vestea şi mai proastă e că Neymar a fost accidentat în al şaptelea minut de prelungiri şi a ieşit pe targă de pe teren!

La patru zile de la distracţia cu Başakşehir, 5-1, vedetele lui Tuchel au întâlnit un adversar mult mai valoros, iar deznodământul a fost cu totul şi cu totul altul. Seara nefastă a parizienilor a început în minutul 29, când Diallo s-a accidentat şi a fos înlocuit cu Kehrer, şi a continuat în minutul 35, când o greşeală copilărească a lui Presnel Kimpembe i-a permis lui Kadewere să facă 1-0 din pasa lui Ekambi.

Cu Mbappe lăsat pe bancă şi introdus în minutul 65, în locul lui Di Maria, PSG a pedalat în gol în cea mai mare parte a meciului şi, chiar dacă a avut posesie peste 60%, a reuşit contraperformanţa de a avea o singură mare şansă de gol. Şi acea venită în prelungiri, la un şut puţin pe lângă trimis de Kylian Mbappe.

Ghinion pentru Neymar!

În al şaptelea minut de prelungiri, brazilianul Neymar a trăit un nou moment foarte greu. După un duel cu Thiago Mendes, închizătorul oaspeţilor, piciorul i-a fost prins de un tackling urât al acestuia, iar starul sud-american a avut nevoie de targă pentru a părăsi terenul. Benoit Bastien, arbitrul de la Young Bboys - CFR, a arătat iniţial doar cartonaşul galben, dar, după ce a revăzut momentul cu ajutorul tehnologiei VAR, a decis să-l elimine pe mijlocaşul oaspeţilor.

După PSG - Lyon 0-1, a patra înfrângere a campioanei în primele 14 meciuri, în condiţiile în care sezonul trecut a pierdut trei meciuri din 28, lupta la vârf în Ligue 1 devine şi mai ascuţită. Lille şi Lyon sunt primele, cu câte 29 de puncte, PSG are 28, Marseille 27, iar Montpellier 26.

PSG - Lyon 0-1 (Kadewere 35)

• PSG: Navas - Florenzi, Diallo (Kehrer 29), Kimpembe, Bakker - Verratti (Gueye 65), Danilo, Paredes (Herrera 64) - Di Maria (Mbappe 65), Kean (Rafinha 73), Neymar
  • Lyon: Lopes - Dubois (De Sciglio 65), Marcelo, Denayer, Cornet - Paqueta, Mendes, Aouar (Bruno 78) - Kadewere (Diomande 77), Depay (Dembele 77), Ekambi