Italianul Daniele Orsato arbitrează meciul PSG - Borussia Dortmund din semifinalele Ligii Campionilor Italianul Daniele Orsato arbitrează meciul PSG - Borussia Dortmund din semifinalele Ligii Campionilor
Costel Gâlcă l-a revitalizat pe Andrei Ivan, iar fostul antrenor al Craiovei nu s-a abţinut: ”Asta e cartea de vizită!”

Elias Charalambous a anunţat echipa unde vrea să antreneze: ”Am câştigat titlul de campion, aş merge!”

Box | Saul "Canelo" Alvarez şi-a păstrat titlul unificat la categoria supermijlocie Box | Saul "Canelo" Alvarez şi-a păstrat titlul unificat la categoria supermijlocie
Lionel Messi intră în istoria MLS după ce a oferit cinci pase decisive şi un gol în meciul cu New York Red Bulls Lionel Messi intră în istoria MLS după ce a oferit cinci pase decisive şi un gol în meciul cu New York Red Bulls
Ladislau Boloni, atac la adresa arbitrajului după înfrângerea suferită în duelul cu Rennes: ”Nu ştiu dacă să urlu, să plâng sau să râd” Ladislau Boloni, atac la adresa arbitrajului după înfrângerea suferită în duelul cu Rennes: ”Nu ştiu dacă să urlu, să plâng sau să râd”

VIDEO | Sepsi - FC Voluntari 4-0. Ilfovenii au făcut recital în drumul spre play-off

Superliga Publicat pe 4 mar 2024

Sepsi Sfântu Gheorghe a câştigat clar pe teren propriu, 4-0, cu FC Voluntari, într-un meci din etapa a 29-a, penultima a sezonului regulat al Superligii.

Golurile au fost marcate de Ştefănescu ’11 (penalty), ’61, Varga ’52 şi Matei ’58.

Sepsi ocupă locul şapte în clasament, cu 40 de punctte, cu unul mai puţin decâ echipa de pe locul 6, Universitatea Cluj. FC Voluntari este pe 14, cu 27 de puncte.

VIDEO | Sepsi - FC Voluntari 4-0 (Ştefănescu 11-penalty, 61, Varga 52, Matei 58), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Sepsi: Dinu Moldovan - Oteliţă, Kecskes, D. Ciobotariu, Fl. Ştefan - Kallaku, N. Păun - Ştefănescu,C. Matei, Kevin Varga, - Safranko
  • Voluntari: Jesus Fernandez - Ricardinho, G. Turda, Matricardi, Carnat - Droppa, Crepulja - Boboc, R. Popescu, Dumiter - Nemec

Minutul 90+3: Pauză! Sepsi se impune cu 4-0.

Minutul 74: Varga ia o acţiune pe cont propriu şi şutează de la distanţă. Fernandez respinge în corner.

Minutul 61: GOL Sepsi! Ştefănescu îl învinge pe Ştefănescu cu un şut complicat din unghi.

Minutul 58: GOL Sepsi! Oteliţă îl lansează pe Matei, care trage la vinclu din marginea careului.

Minutul 52: GOL Sepsi! Varga prinde un şut splendid de la 20 de metri ce s-a dus în plasa laterală.

Minutul 51: Şansă mare irosită de gazde. Ştefănescu nu a putut profita de o fază ideală.

Minutul 45+3: Pauză! Sepsi conduce cu 1-0.

Minutul 45+1: Dumiter nu poate relua din interiorul careului, mingea ajunge la Nemec, şutul acestuia fiind oprit de Ciobotariu.

Minutul 41: Serie de şuturi la poartă a gazdelor. Mingea respinsă de portarul ilfovenilor a sărit la Ştefănescu, care a reluat pe lângă dintr-o poziţie ideală.

Minutul 38: Varga reia cu pământul de la 20 de metri. Fernandez respinge cu ceva emoţii în corner.

Minutul 16: Nemec primeşte pe 10 metri, dar reia defectuos peste poartă.

Minutul 11: GOL Sepsi! Matei cade destul de uşor după un contact cu Carnat, însă se dictează penalty. Ştefănescu transformă fără probleme.

Minutul 1: A început partida!

---------------------------------------------------

Sepsi vine după victoria din etapa trecută, scor 2-1, în faţa lui FC Botoşani şi se află pe locul 9 în Superliga, la 4 puncte de ultimul loc ce duce în play-off, poziţie ocupată de ”U” Cluj. Covăsnenii au mare nevoie de victorie în partida cu ilfovenii pentru a păstra şanse cât mai mari la play-off.

De cealaltă parte, FC Voluntari se află pe locul 14 în campionat şi va fi una dintre echipele care se vor bate la retrogradare în play-out. Ilfovenii vin după înfrângerea la limită cu FCSB, scor 2-1.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii s-a încheiat cu victoria cu 2-0 a lui Sepsi.