Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj Alertă în Bănie! Universitatea Craiova va avea o absenţă de marcă la duelul cu CFR Cluj
Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari Brigada de arbitri delegată pentru partida care poate fi decisivă în lupta la retrogradare, Dinamo - FC Voluntari
Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League Iuliana Demetrescu, delegată la o semifinală de Champions League
Aprobat! Schimbare majoră la CSA Steaua Aprobat! Schimbare majoră la CSA Steaua
Variantă surpinzătoare de antrenor pentru Bayern Munchen! Tehnicianul a fost contactat Variantă surpinzătoare de antrenor pentru Bayern Munchen! Tehnicianul a fost contactat
A fost anunţat primul transfer al verii în Superligă! Jucătorul Slaviei Praga va semna cu o echipă din play-off A fost anunţat primul transfer al verii în Superligă! Jucătorul Slaviei Praga va semna cu o echipă din play-off

VIDEO | Sepsi îşi anunţă intenţia de a se lupta la titlu sezonul următor, chiar după eşecul cu CFR Cluj. Ilyes: ”Poate anul viitor ne batem la campionat”

Sepsi OSK Publicat pe 17 ian 2021

Sepsi poate fi noua echipă care să se bată la titlu în Casa Liga 1, dar nu în acest sezon, ci în următorul. Potrivit lui Robert Ilyes, formaţia din Sfântu Gheorghe arată din ce în ce mai bine, dar nu în actuala stagiune ar putea să le pună probleme celor trei forţe, CFR, FCSB şi Craiova.

Afirmaţiile lui Robert Ilyes au fost făcute după eşecul lui Sepsi în faţa CFR-ului, cu 0-1.

Din păcate, fotbalul... CFR-ul în seara asta ne-a pedepsit. După o primă repriză fantastică, pe care am dominat-o cap coadă, în care am avut două ocazii incredibile şi nu am reuşit să o taxăm, din păcate fotbalul te pedepseşte. Mai ales cu echipele mari, care au o singură ocazie şi îţi dau gol. Păcat pentru efortul băieţilor. În seara asta nu a fost seara noastră . Nu am avut noroc.

Nu îmi permit să spun că suntem o echipă de titlu. Dar cu atitudine şi cu organizare am ajuns în fruntea clasamentului. După o analiză mai largă, dacă aveam soluţii în atac şi la meciul cu Craiova şi astăzi, pentru că ne lipseşte foarte mult Safranko, poate reuşeam să facem un rezultat mult mai mare. Noi construim echipa  pentru viitor şi sper, când o să inaugurăm şi stadionul nou, sperăm să arătăm de fruntea clasamentului. Poate anul viitor o să ne batem şi noi la campionat” a anunţat Ilyes.

CFR Cluj a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Sepsi Sfântu Gheorghe, într-un meci din etapa a 17-a din Casa Liga 1. Golul a fost marcat de Debeljuh, în minutul 72. Gazdele au jucat în inferioritate numerică din minutul 49, când a fost eliminat Bouhenna după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Florin Ştefan (Sepsi) a fost scos cu ambulanţa de pe teren, după ce a suferit o accidentare în repriza a doua.

• Sepsi: Niczuly – Deligiannidis, Bouhenna, B. Mitrea, Fl. Ştefan (Nouvier ’64) – Gal-Andrezly (Tincu ’53), Vaşvari, Tortella, Ştefănescu – I. Fulop (Bajrovic ’64), Dragomir (Aganovic ‘6). Antrenor: Leo Grozavu
  • CFR Cluj: Bălgrădean (Sandomierski ’46) – C. Manea, D. Ciobotariu, A. Burcă, Camora – C. Deac (Itu ’85), Hoban (Aurelio ’56), Djokovic – V. Costache (Carnat ’75), Debeljuh, Pereira (Chipciu ’46). Antrenor: Edward Iordănescu