Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani
Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină
NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania
I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman
Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele
Jannik Sinner - Daniil Medvedev, reeditarea finalei de la Australian Open, în semifinale la Mastersul de la Miami Jannik Sinner - Daniil Medvedev, reeditarea finalei de la Australian Open, în semifinale la Mastersul de la Miami

VIDEO | Sevilla - CFR Cluj 0-0. Campioana României părăseşte Europa League fără să fie învinsă în „dubla” cu andaluzii

Fotbal Internațional Publicat pe 27 feb 2020

CFR Cluj a ratat calificarea în optimile Europa League, după ce a terminat la egalitate, 0-0, meciul disputat în această seară, în deplasare, cu Sevilla. Echipa lui Dan Petrescu părăseşte competiţia neînvinsă, după ce în tur, la Cluj, cele două echipe au remizat, 1-1. În schimb, Sevilla, o adevărată specialistă a Europa League, merge mai departe graţie golului marcat în deplasare.

Andaluzii au controlat prima repriză, iar Reguilon (minutul 12), Ocampos (26) şi Kounde (33) au ratat marile situaţii ale gazdelor în debut. Campionii României, care l-au pierdut pe Burcă, accidentat, în minutul 28, au reuşit să echilibreze treptat jocul. Pe acest fond, Djokovic (45) şi Păun şi Boli, amândoi la aceeaşi fază, în minutele suplimentare ale primei reprize, au fost la un pas să deschidă scorul. După pauză, „vişiniii” au continuat să joace sus, iar Omrani (54) şi mai ales Păun (61) au irosit alte situaţii ideale. Înghesuită în propria jumătate, Sevilla s-a trezit la timp, iar Diego Carlos şi Kounde i-au dat emoţii lui Arlauskis, cu 20 de minute înainte de final.

CFR Cluj a trimis mingea în poartă, în minutul 87, când Bono a scăpat balonul în plasă la şutul lui Păun, însă reuşita a fost anulată după consultarea VAR, pentru un henţ comis în prealabil de Traore. Şi pentru că un necaz nu vine niciodată singur, „vişiniii” au rămas în 10 două minute mai târziu, când Bordeianu a văzut al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat. La adăpostul unui 0-0 cât o victorie, Sevilla a gestionat perfect minutele suplimentare şi a obţinut o calificare muncită din greu, dar fără să strălucească şi fără să demonstreze un plus evident în „dubla” cu campioana României.