Lovitură de proporţii în Formula 1! Carlos Sainz, dorit de rivala celor de la Ferrari Lovitură de proporţii în Formula 1! Carlos Sainz, dorit de rivala celor de la Ferrari
Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală la Rouen. A trecut de o jucătoare mult mai bine clasată în ierarhia WTA Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală la Rouen. A trecut de o jucătoare mult mai bine clasată în ierarhia WTA
VIDEO | Oţelul - ”U” Cluj 1-0, în direct la Prima Sport 1! Cisse deschide scorul VIDEO | Oţelul - ”U” Cluj 1-0, în direct la Prima Sport 1! Cisse deschide scorul
Antrenorul momentului în România, ofertat din Superliga. „Ştiu că mai am lucruri de oferit” | EXCLUSIV VIDEO Antrenorul momentului în România, ofertat din Superliga. „Ştiu că mai am lucruri de oferit” | EXCLUSIV VIDEO
România şi-a aflat adversarele din grupele europeanului de handbal feminin România şi-a aflat adversarele din grupele europeanului de handbal feminin
Louis Munteanu, drum liber către FCSB? Anunţul momentului: „Cu siguranţă” Louis Munteanu, drum liber către FCSB? Anunţul momentului: „Cu siguranţă”

VIDEO | Sevilla, în semifinalele Europa League. Reduta portugheză a lui Wolves a cedat pe final

Europa League Publicat pe 11 aug 2020

Sevilla a învins Wolves în direct pe Look Plus, 1-0 la Duisburg, şi a completat tabloul semifinalelor din Europa League 2019/2020. Inter- Şahtior şi United - Sevilla sunt meciurile care vor da finalistele.

Intrată în competiţie încă din iulie anul trecut, Wolves a început perfect meciul, Adama Traore a fost doborât în careu de Kounde, iar Daniele Orsato a arătat penalty. Raul Jimenez a executat lamentabil, Bono a ghicit colţul şi a respins, apoi au lucrurile au luat o întorsătură nefavorabilă armatei portugheze condusă de Nuno Espirito Santo.

Gol şi calificare la al 13-lea corner

Englezii au preferat stilul britanic, defensiv şi minge lungă pe Adama Traore sau Raul Jimenez, şi pur şi simplu nu au mai contat în atac. Sevilla a avut ocaziile, prin El Nesyri, Kounde şi Ocampos, peste 70% în dreptul posesiei şi nu mai puţin de 13 cornere. La finalul a 43 de minute din repriza a doua dominate de andaluzi, la al 13-lea corner, Banega a pus mingea pe capul lui Ocampos, acesta a reluat cu capul şi a decis calificata în semifinalele competiţiei în care Sevilla, cu cinci titluri, are statutul de specialistă. Wolves merge acasă după 90 de minute în care nu a contat pe plan ofensiv şi se pregăteşte de noul sezon din Premier League.

Sevilla va avea şansa unui ai şaselea trofeu, dar traseul e destul de dificil: Manchester United îi va ieşi în cale în semifinală, în timp ce celălalt penultim act se va disputa între Inter şi Şahtior, câştigătoare cu 4-1 în faţa lui Basel.