VIDEO | SLAVIA „MOARE” FRUMOS CU BARCELONA, ÎNTR-UN MECI PLIN DE DRAMATISM. REZULTATELE COMPLETE ALE SERII ÎN UEFA CHAMPIONS LEAGUE - LOOKSPORT
Champions League Noutăți Video

FC Barcelona s-a impus greu la Praga, 2-1 cu Slavia, într-un meci din grupele UEFA Champions League (video, jos). În direct pe LOOK PLUS, Messi a deschis scorul rapid, în minutul 3. După pauză, la 5 minute de la reluare, cehii au reușit să egaleze prin Boril, însă fericirea fanilor praghezi a ținut puțin. Nefericitul Olayinka a trimis mingea în plasa porții echipei sale, iar Barcelona a reușit să reziste presiunii puse în final de Slavia și să câștige meciul. Nicușor Stanciu a evoluat relativ bine, dar a fost schimbat în minutul 76 cu Husbauer.

În celălalt meci al grupei F, Inter a trecut de Borussia Dormund , pe teren propriu, 2-0, într-un meci transmis în direct de LOOK SPORT (video jos) . Lautaro Martinez a spart gheața după 22 de minute, iar Candreva a stabilit rezultatul meciului cu un minut înainte de final.

După 3 etape, Barcelona este lider cu 7 puncte, urmată de Inter și Dortmund, ambele cu câte 4 puncte, și Slavia cu un singur punct.

Ajax Amsterdam a fost învinsă pe teren propriu, 0-1 cu Chelsea, într-un meci din etapa a 3-a a grupelor UEFA Champions League (video, jos). În direct pe LOOK PLUS, rezerva Michy Batshuayi a marcat unicul gol al partidei cu 3 minute înainte de final. Răzvan Marin nu a jucat niciun minut la olandezi.

În celălalt meci al grupei, Lille și Valencia au terminat la egalitate, 1-1. Golurile au fost reușite de Ikone (90+5), respectiv Cheryshev (63). Ajax și Chelsea conduc grupa H, ambele cu câte 6 puncte, în timp ce Valencia este pe 3 cu 4 puncte, iar Lille e ultima (1).

În grupa E, Salzburg a fost învinsă pe teren propriu, 2-3 cu Napoli (video, jos). În direct pe LOOK SPORT 3, Golurile învingătorilor au fost marcate de Mertens (minutele 17 și 64) și Insigne (73), iar pentru gazde a reușit „dubla” Haaland (minutele 40 și 72).

În celălalt meci al grupei, Liverpool a câștigat fără probleme pe terenul echipei la care evoluează Ianis Hagi, Genk (video, jos). Deținătorii UEFA Champions League au marcat prin Chamberlain (2 și 57), Mane (77) și Salah (87), iar pentru belgieni a înscris Odey, cu două minute înainte de final. Ianis Hagi a fost rezervă la gazde și a intrat abia în minutul 87.

Liderul grupei este Napoli (7 puncte), urmată de Liverpool (6), Salzburg (3) și Genk (1).

În grupa G, Leipzig a reușit să se impună pe teren propriu cu 2-1 în fața lui Zenit Sankt Petersburg. Rușii au deschis scorul prin fundașul Yaroslav Rakitsky, în minutul 25, dar nemții au revenit și au punctat de două ori în repriza secundă, prin Laimer (foto, jos – gol marcat în minutul 49) și Sabitzer (59).

În celălalt meci al grupei, la Lisabona, Benfica a învins-o pe Lyon cu 2-1. Cu Tătărușanu rezervă, Lyon a primit gol rapid, în minutul 4, când lusitanii au înscris prin Silva. Francezii au reușit să egaleze în minutul 70 prin Depay, dar Pizzi le-a adus victoria portughezilor cu reușita sa venită cu 4 minute înainte de finalul partidei.

Leipzig este lider în această grupă cu 6 puncte, iar Zenit și Lyon sunt pe locurile 2 și 3, ambele cu câte 4 puncte. Benfica este ultima cu 3 puncte.