VIDEO | Sepsi - Chindia 2-0. Târgoviştenii, spre Liga 2! VIDEO | Sepsi - Chindia 2-0. Târgoviştenii, spre Liga 2!
Fiul lui Cristiano Ronaldo, cercetat de poliţie la doar 10 ani! Cum a fost posibil Fiul lui Cristiano Ronaldo, cercetat de poliţie la doar 10 ani! Cum a fost posibil
Victorie sau adio titlu! CFR - Gaz Metan, live pe Look Plus de la 20:30. Echipele de start Victorie sau adio titlu! CFR - Gaz Metan, live pe Look Plus de la 20:30. Echipele de start
Lucian Sânmărtean a retrăit unul din cele mai inedite momente din carieră. ”Am ieşit la pauză în semn de răzvrătire!” Lucian Sânmărtean a retrăit unul din cele mai inedite momente din carieră. ”Am ieşit la pauză în semn de răzvrătire!”
150 de milioane de lire pe masa lui Guardiola. Două transferuri de cinci stele încercate de Pep, după ce a scăpat de interdicţia de a juca în Europa 150 de milioane de lire pe masa lui Guardiola. Două transferuri de cinci stele încercate de Pep, după ce a scăpat de interdicţia de a juca în Europa
Low sună adunarea. Când reia meciurile naţionala Germaniei Low sună adunarea. Când reia meciurile naţionala Germaniei

VIDEO | Şoc pe ”Red Bull Arena”. Leipzig 1-1 Padeborn. Codaşa obţine un punct nesperat pe terenului ocupantei locului 3

Bundesliga Publicat de Daian Cutu pe 6 iun 2020

• RB Leipzig - Padeborn 1-1 (Schick 27/ Strohdiek 90+2)

Surpriza etapei cu numărul 30 s-a consemnat la confruntarea dintre RB Leipzig şi Padeborn, scor 1-1.

Gazdele au început meciul tare şi aparent păreau că vor obţine o victorie clară. Atacurile furibunde ale lui Werner şi Schick au fost conretizare rapid.

O superbă combinaţie ofensivă a celor de la Leipzig a dus la deschiderea scorului, Schick a punctat în minutul după un assist al lui Werner, ca urmare a unui schimb de pase ce a răpus defensiva adversă.

Momentul care a rupt direcţia jocului a fost în minutul 43, când Upamecano a fost eliminat absolut stupid, fundaşul francez a primit al doilea cartonaş galben într-o manieră amatoricească, după ce a lovit mingea înainte ca arbitrul să fluiere.

Padeborn şi-a taxat adversarii în minutul 90+2, când Strohdiek a marcat golul egalării, după ce portarul a respins în faţă un şut din afara careului, trimis după un corner, iar fundaşul a fost pe fază şi a produs surpriza.

În urma acestui rezultat, Leipzig rămâne pe 3, la doar un punct de Borussia Dortmund, pe care ar fi depăşit-o în cazul unui succes. În schimb, Padeborn e ca şi retrogradată, iar punctul de azi doar îndulceşte amarul unui sezon modest.

Echipele de start:

Leipzig: Gulacsi – Angelino, Upamecano, Klostermann, Mukiele – Nkunku (58 Haidara), Kampl, Adams, Olmo (65 Laimer) – Werner, Schick (46 Halstenberg).

Padeborn: Zingerle – Jans, Strohdiek, Hunemeier, Collins – Gjasula (77 Ritter), Vasiliadis – Adjej, Srbeny, Proger (77 Sabiri) – Mamba (63 Michel).