Dorit de Barcelona şi Manchester United, Julian Nagelsman a anunţat unde va antrena din sezonul viitor Dorit de Barcelona şi Manchester United, Julian Nagelsman a anunţat unde va antrena din sezonul viitor
Vestea pe care toţi fanii FCSB-ului o aşteptau! Revenire de senzaţie pentru derby-ul cu Rapid Vestea pe care toţi fanii FCSB-ului o aşteptau! Revenire de senzaţie pentru derby-ul cu Rapid
Răzvan Bureleanu a anunţat un nou parteneriat. „Investiţia în copii, garanţia unui viitor mai bun al societăţii noastre şi al fotbalului românesc” Răzvan Bureleanu a anunţat un nou parteneriat. „Investiţia în copii, garanţia unui viitor mai bun al societăţii noastre şi al fotbalului românesc”
Constantin Budescu, OUT de la Farul Constantin Budescu, OUT de la Farul
S-a schimbat arbitrul pentru FCSB - Rapid! Kovacs, „retrogradat” după Barcelona - PSG. Cine va fi la centrul partidei de pe „Arena Naţională” S-a schimbat arbitrul pentru FCSB - Rapid! Kovacs, „retrogradat” după Barcelona - PSG. Cine va fi la centrul partidei de pe „Arena Naţională”
Scoţienii au făcut anunţul! Ianis Hagi, pe picior de plecare: „Pare inevitabil” Scoţienii au făcut anunţul! Ianis Hagi, pe picior de plecare: „Pare inevitabil”

VIDEO | 'Şocul' sezonului în Bundesliga! Monchengladbach - Bayern Munchen 3-2. Bavarezii au condus cu 2-0

Bundesliga Publicat de Andrei Ionascu pe 8 ian 2021

Borussia Monchengladbach a câştigat meciul de pe teren propriu cu Bayern Munchen, scor 3-2, în etapa a 15-a din Bundesliga, în direct pe Look Sport+. Campioana Germaniei a condus cu 2-0, dar a avut o cădere inexplicabilă. Este prima înfrângere pentru Bayern din 27 septembrie 2020.

Bayern a avut un început în forţă şi a înscris de două ori în prima jumătate de oră, prin Robert Lewandowski (20’ - penalty) şi Leon Goretzka (26’).

Jonas Hofmann a fost eroul serii pentru Gladbach, reuşind două goluri şi o pasă decisivă. Mijlocaşul în vârstă de 28 de ani a înscris de două ori până la pauză (36’, 45’). În minutul 49, Hofmann a pasat pentru reuşita lui Neuhaus.

Bayern n-a mai reuşit să revină şi a suferit a doua înfrângere din această ediţie de Bundesliga. Bavarezii întrerup o serie de 20 de meciuri consecutive fără eşec, în toate competiţiile.

Sâmbătă sunt programate următoarele meciuri în Bundesliga:

Ora 16:30 Freiburg – Koln

Ora 16:30 Leverkusen – Bremen

Ora 16:30 Mainz – Frankfurt

Ora 16:30 Schalke – Hoffenheim

Ora 16:30 Union Berlin – Wolfsburg

Ora 19:30 Leipzig – Dortmund (Look Sport)

UPDATE 22:39 GOL pentru Gladbach! 3-2! A înscris Neuhaus în minutul 49.

UPDATE 22:18 GOL pentru Gladbach! 2-2! A înscris Hofmann în minutul 45+2.

UPDATE 22:10 GOL pentru Gladbach! 1-2! A marcat Hofmann în minutul 36.

UPDATE 21:56 GOL pentru Bayern! 0-2! A înscris Goretzka în minutul 26.

UPDATE 21:50 GOL pentru Bayern! 0-1! A înscris Lewandowski, din penalty, în minutul 20.

Golul cu numărul 20 pentru atacantul polonez, care este golgheterul Bundesliga.

UPDATE 21:00 Iată echipele de start:

Puţine echipe i-au pus atâte probleme de-a lungul timpului colosului din Bavaria, la fel cum a făcut-o Borussia Mönchengladbach, cel puţin în Bundesliga. De regulă, meciurile dintre cele două echipe au fost deschise oricărui rezultat. Nu întâmplător, în ultimele trei sezoane, Bayern Munchen s-a împiedicat mereu de Gladbach.

Borussia Mönchengladbach s-a impus în faţa lui Bayern, pe teren propriu, în 2019 şi 2017 cu 2-1, iar în 2018 a făcut spectacol chiar la Munchen, unde a câştigat 3-0. Există, aşadar, toate premisele pentru un meci interesant şi vineri, când cele două echipe se vor înfrunta pe „Borussia-Park”, de la ora 20.30. De adăugat ar mai fi că partida va fi transmisă în direct de Look Sport+ şi că posturile de televiziune Look Sport vor transmite în total şase meciuri din Bundesliga, după următorul program: