Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League
PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe
AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League
A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO
VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin” VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin”
Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Trei puncte de aur. Mainz bate la Frankfurt şi scapă de locul retrogradabil

Bundesliga Publicat pe 6 iun 2020
FSV Mainz, echipa de care aparţine Alex Maxim, a reuşit, sâmbătă, o victorie importantă pe terenul celor de la Eintracht Frankfurt, un 2-0 care a ajutat-o să ajungă pe locul 15, ultimul care asigură rămânerea în Bundesliga şi anul viitor.

Eintracht Frankfurt - Mainz 0-2 (Niakhate 43, Kunde Malong 77)

• Eintracht Frankfurt: Trapp - Ilsanker, Hasebe, Hinteregger - Toure (Chandler 46), Kohr (Sow 82), Rode (De Guzman 81), Kostic - Kamada - A. Silva, Dost (Gacinovic 46)
  • Rezerve: Ronnow - Abraham, Da Costa, N'Dicka, Torro
  • Antrenor: Adi Hutter
  • Mainz: F. Muller - Brosinski, St. Juste, Niakhate, Mwene - Latza, Barreiro (Kunde Malong 64) - Awoniyi, Oztunali (E. Fernandes 75), Quaison (Szalai 90+3) - Mateta (Onisiwo 75)
  • Rezerve: Dahmen - Boetius, Bruma, Caricol, Hack,  Szalai
  • Antrenor: Achim Beierlorzer
Condamnaţi să câştige pentru a scăpa de o parte dintre emoţiile retrogradării, elevii lui Achim Beierlorzer au reuşit performanţa impresionantă de a nu-şi lăsa adversarul să tragă vreun şut pe poarta lui Muller. Cu o defensivă bine pusă la punct, lucrurile s-au mişcat şi în ofensivă, unde fundaşul Niakhate a dat prima lovitură în minutul 43, după un corner al lui Brosinski.

După pauză, Mateta (54) şi Quaison (67) au avut goluri anulate din cauza poziţiilor de ofsaid, iar rezerva Kunde Malong a stabilit scorul final în minutul 77, după o recuperare în jumătatea adversă şi un şut pe sub Kevin Trapp.

Cu victoria de pe terenul fostei semifinaliste a Europa League, Mainz a ajuns la 31 de puncte şi a urcat pe locul 15 în Bundesliga. Cu 35 de puncte, Frankfurt nu stă nici ea strălucit, având doar 35 de puncte.