Bogdan Lobonţ surprinde înainte de meciul cu FCSB. ”Eu nu pot să schimb nimic” Bogdan Lobonţ surprinde înainte de meciul cu FCSB. ”Eu nu pot să schimb nimic”
VIDEO | Hermannstadt - FC Botoşani 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | Hermannstadt - FC Botoşani 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
Rapidiştii s-au plictisit de derby-uri Rapidiştii s-au plictisit de derby-uri
Spectacolul Lord of the Dance se pregăteşte de o nouă sală plină pe 21 mai, la Bucureşti Spectacolul Lord of the Dance se pregăteşte de o nouă sală plină pe 21 mai, la Bucureşti
”Ne gândim doar la victorie”. Elias Charalambous vrea să încheie lupta la titlu în derby-ul cu Rapid ”Ne gândim doar la victorie”. Elias Charalambous vrea să încheie lupta la titlu în derby-ul cu Rapid
Adrian Mutu, ofertat de liderul unui campionat! Unde ar putea ajunge tehnicianul Adrian Mutu, ofertat de liderul unui campionat! Unde ar putea ajunge tehnicianul

VIDEO | Revanşa echipelor din Casa Liga 1. ASU Politehnica Timişoara - Astra Giurgiu 1-2. Trupa lui Eugen Neagoe revine de la 0-1, pe un teren extrem de greu

Cupa României Publicat pe 11 feb 2021
Ştim deja 5 din cele opt formaţii calificate în sferturile de finală ale Cupei României, iar joi vom afla tabloul complet al următorului tur.

Viitorul Pandurii Tg. Jiu - Gaz Metan 1-0, ASU Poli Timişoara - Astra 1-2 şi Botoşani - Craiova sunt meciurile zilei în Cupa României şi toate pot fi urmărite pe posturile Look Sport şi www.looksport.ro.

ASU Politehnica Timişoara - Astra Giurgiu  1-2 (Coadă 27 / Balaure 59, Montini 81), pe Look Sport+

• ASU Politehnica Timişoara: Hindrich – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Sg. Popovici, Coadă, Casado, Al. Munteanu, P. Ivanovici, Plazonja, Axente
  • Astra: D. Lazar (cpt.) – David Bruno, Jovanovic, Ct. Ion, Riza, Crepulja, Boe Kane, Val. Gheorghe, Stahl, Krpic, Montini

Minutul 81: GOL Astra! Oaspeţii trec la conducere. Balaure execută cu efect o lovitură de la 25 de metri, mingea se loveşte de bară şi revine la Montini, care finalizează.

Minutul 59: GOL Astra! Neagoe mută inspirat. Balaure finalizează o acţiune foarte bine închegată. Atacantul a fost introdus la pauză.

Minutul 27: GOL ASU! Centrare a lui Munteanu, David Lazar iese complet eronat, iar balonul ajunge la Coadă, care înscrie din careu.

Minutul 15: Valentin Gheorghe trage în forţă, dar execuţia acestuia trece puţin pe lângă buturile bănăţenilor.

-----------------------------------------------

Viitorul Pandurii Tg. Jiu - Gaz Metan 1-0 (Paraschiv 14'), pe Look Sport+

• Viitorul Pandurii: D. Rusu - Buleică, Oros, Lixandru, Copaci - Prejmerean, Ţegle - Dragu (Mitrică 89'), Cioiu, Gîrbiţă - D. Paraschiv (Bădăuţă 73')
  • Gaz Metan: Buzbuchi - Romeo, Larie, Baco, Velisar (Trif 81') - Francisco Junior, Deaconu, Pambou (Valente 46') - Sambu (Chamed 46'), Niţu (Sarr 46'), Ze Manuel (Ciocan 61').

Min. 90+5: S-a încheiat meciul! Viitorul Pandurii Târgu Jiu merge în sferturile de finală ale Cupei României!

Min. 83: Ocazie imensă pentru Gaz Metan! Ciocan a şutat din careu spre colţul lung, apoi Valente nu a reuşit să trimită mingea în poartă din câţiva metri. Ratare uriaşă!

Min. 82: Ocazie pentru Viitorul Pandurii! Ţegle a primit mingea în centrul careului şi a şutat pe direcţia portarului Buzbuchi, care a reţinut mingea în doi timpi.

Min. 76: Ocazie pentru Viitorul Pandurii! Ţegle n-a reuşit să-l învingă pe portarul Buzbuchi dintr-o lovitură liberă de la marginea careului.

Min 64: Ocazie pentru Gaz Metan! Chamed a şutat peste poartă de la aproximativ 18 metri!

Min. 46: A început repriza a doua! Două schimbări la Gaz Metan: au ieşit Sambu şi Niţu, au intrat Chamed şi Sarr.

Min. 45: S-a încheiat prima repriză! 1-0 pentru Viitorul Pandurii Târgu Jiu!

Min. 36: Ocazie pentru Viitorul Pandurii! Copaci a centrat pentru Paraschiv, care a părut încurcat de intervenţia portarului Buzbuchi. Arbitrul a lăsat jocul să continue. Gazdele au cerut penalty!

Min. 24: Ocazie pentru Viitorul Pandurii, prin Dragu, care a intrat în careu şi a şutat slab către colţul lung. Portarul a reţinut mingea.

Min. 20: Ocazie pentru Gaz Metan, prin Ze Manuel, care a finalizat modest! A fost o centrare din banda stângă, respinsă modest de către un fundaş al gazdelor. Portughezul Ze Manuel a şutat peste poartă, din 8 metri, cu piciorul stâng.

Min. 15: GOL pentru Viitorul Pandurii! 1-0! A înscris Paraschiv, după ce şutul lui Cioiu a fost respins în faţă de către portarul Buzbuchi.

Min. 9: Ocazie pentru Viitorul Pandurii! Paraschiv a şutat pe lângă poartă, din centrul careului.

Min. 1: Ocazie pentru Gaz Metan! Ze Manuel a primit mingea în careu, în banda dreaptă, dar a şutat în plasa laterală.

Celelalte meciuri ale zilei în Cupa României

• 17:45  ASU Poli Timisoara - Astra Giurgiu – Look Sport
  • 20:30 FC Botosani - Universitatea Craiova - Look Sport+

Dinamo- FCSB 1-0 (Nemec 55) DETALII

”U” Cluj - UTA Arad 2-1 (Ogbu 31, Ribeiro 74 / Petre 90+5)

Minutul 90+5: GOL UTA! Adrian Petre marchează la primul meci de la revenirea în tricoul arădenilor, la ultima fază a partidei, după ce a finalizat din poziţie de singur cu portarul.

Minutul 74: GOL ”U! Filip execută un corner. Ribeiro se descurcă dintr-un grup de adversari şi marchează cu capul.

Minutul 31: GOL ”U”! Carol Taub dă o pasă în spatele apărării adverse până la Ribeiro, care îl găseşte pe Derick Ogbu, fostul atacant al celor de la CFR se întoarce de lângă Roumpoulaku şi deschide scorul.

• ”U” Cluj: Muţiu – Dican, Luchin (cpt.), Andr. Răuţă, Taub – D. Acka, Negrean – Golan, Ribeiro, Nic. Pîrvulescu – Ogbu
  • UTA: Balauru – Shlyakov, Melinte, Fl. Ilie, Roumpoulakou – Miculescu, Dam. Isac, Vorobjovas, Buhăcianu – Cip. Rus, Hora

---------------------------------------------------

Farul - Chindia 0-3 (Berisha 39, Iacob 70, Diaz 74), live pe Look Sport

• Farul: Dur-Bozoancă - Băjan, Leca, I. Ursu, Carabela - L. Mihai, Antoche, Cruceru - Damaşcan, Măzărache, Bîrnoi
  • Chindia: D. Moldovan - Martac, Bourama, C. Dinu, Kocic - A. Şerban, Raţă, Atanase, F. Mitrea - Yameogo, Berisha

Minutul 74: GOL Chindia! După o acţiune colectivă superbă a elevilor lui Emil Săndoi, Diaz marchează pentru 3-0 şi pecetluieşte soarta partidei.

Minutul 70: GOL Chindia! Oaspeţii majorează diferenţa prin Paul Iacob, care finalizează imparabil, din lovitură liberă, de la 20 de metri.

Minutul 39: GOL CHINDIA! Şerban centrează excelent pentru Berisha, iar vârful apare perfect, ia faţa fundaşului şi deschide scorul din cădere.

• ASU Politehnica Timişoara – AFC Astra, ora 17.45;
  • FC Botoşani – Universitatea Craiova, ora 20.30.

Petrolul Ploieşti - Poli Iaşi 3-0 (Moise 17, Ţicu 45, Buhăescu 55)

• Petrolul: Kitanov G. (P), Bărboianu S., Buhăescu V., Constantinescu M., Lax N., Lică V. Meijers B., Moise R. F., Roige P., Ţicu V., Vajushi A
  • Rezerve: Avram R. (P), Balint V., Bratu M., Ekollo S., Huja M., Manolache A., Mitrea V., Olaru A.N., Saim Tudor A

• Poli Iaşi: Brinza I. (P), Baxevanos N., Cabral L., Calcan A., Cană S., De Iriondo M., Passaglia J. (C), Popa R., Vanzo F., Vega D, Zaharia A.
  • Rezerve: Acosta R., Branescu L. (P), Busu S., Flores D., Gaitan P., Onea R., Popadiuc D., Stan A., Zajmovic D

Min. 85: Brînză reuşeşte o paradă spectaculoasă la reluarea lui Balint şi evită majorarea scorului la 4-0 pentru Petrolul.

Min. 59: Ocazie Poli Iaşi! Alexandru Zaharia reia periculos cu capul, însă apărarea Petrolului reuşeşte să scape doar cu un corner.

Min. 55: GOL Petrolul! Buhăescu duce scorul la 3-0 pentru Petrolul, împingând cu poarta goală o minge venită dintr-o acţiune frumoasă reuşită de ”lupii galbeni”.

Min. 45: GOL Petrolul! Ţicu execută bine o lovitură liberă şi îl învinge pe Brînză, la o fază la care portarul Iaşului are o parte de vină clară. Petrolul - Poli Iaşi se face 2-0.

Min. 42: Moment oribil în timpul partidei! Baxevanos, fundaşul grec al Iaşiului, îl loveşte pe Constantinescu de la Petrolul cu capul într-un duel pentru balon. Acelaşi Baxevanos a sângerat puternic şi a fost până la urmă înlocuit de Andrei Cristea, după ce ambulanţa a fost nevoită să îl ia cu targa de pe teren. Pe lângă toate acestea, centralul partidei i-a acordat şi cartonaşul galben lui Baxevanos.

Min. 35: Calcan şutează de la distanţă, însă şutul său este doar de priză pentru portarul Petrolului Kitanov.

Min. 17: GOL Petrolul! Romario Moise deschide scorul pentru ploieşteni. Mijlocaşul ofensiv a trimis un balon, ricoşat din portarul Brînză, în poarta goală. Petrolul - Poli Iaşi este 1-0.

Min. 4: Romario Moise (Petrolul) încearcă o execuţie fină cu ristul exterior, însă mingea se duce totuşi departe de poarta lui Brînză.

Min. 1: A început meciul!

Cupa României a ajuns la faza optimilor de finală, iar şapte din cele opt partide se văd la posturile Look Sport. A opta confruntare din această fază a competiţiei. Dunărea Călăraşi - Turris a fost anulată, după ce echipa din Turnu Măgurele s-a retras din toate competiţiile.

De departe cel mai interesant meci din această fază a competiţiei este Dinamo - FCSB. Cele două rivale se vor înfrunta miercuri, de la ora 20.30, iar meciul se vede pe Look Sport+. Iată programul complet al transmisiunilor: