Surpriză mare! Cine va apăra la EURO poartă României: ”Aşa este normal să fie! Aioani nu e în formă!”  | VIDEO EXCLUSIV
Surpriză mare! Cine va apăra la EURO poartă României: ”Aşa este normal să fie! Aioani nu e în formă!” | VIDEO EXCLUSIV
Condamnat la nouă ani de închisoare pentru viol, Robinho acuză justiţia italiană de rasism
 VIDEO | Florin Stîngă, plin de optimism după victoria cu FCU Craiova: "Terminăm play-out-ul pe primul loc" VIDEO | Florin Stîngă, plin de optimism după victoria cu FCU Craiova: "Terminăm play-out-ul pe primul loc"
Nicolo Napoli, discurs ferm după înfrângerea cu Petrolul: "Cred că ne putem salva" Nicolo Napoli, discurs ferm după înfrângerea cu Petrolul: "Cred că ne putem salva"
Dan Alexa revine în fotbalul românesc! Destinaţie surprinzătoare Dan Alexa revine în fotbalul românesc! Destinaţie surprinzătoare
Sepsi a dat cărţile pe faţă după ce a izbucnit scandalul de dopaj: ”Plângea când m-a sunat. Poate de la sirop că a fost răcit!” | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Universitatea Craiova – Rapid 1-0. Golul lui Koljic îl ajută pe Reghecampf să rupă seria negativă! Giuleştenii rămân în afara play-off-ului

Superliga Publicat de Răzvan Cîrceag pe 22 ian 2022

Universitatea Craiova a învins Rapid, 1-0, în direct la Look Sport+ şi Prima TV, într-un meci decis de un gol marcat încă din minutul 5 de golgheterul bosniac Elvir Koljic. În urma acestui succes, oltenii au întrerupt seria de şapte partide fără victorie, au ajuns la 35 de puncte şi s-au distanţat la trei lungimi de giuleşteni, care rămân pe locul al şaptelea, primul din afara play-off-ului.

Decimată de probleme cu COVID-19 înaintea meciului, Universitatea Craiova a putut alinia o echipă de start din care nu au lipsit vedetele Ivan, Koljic sau Bancu, iar marele gol a fost lăsat de Dan Nistor la mijlocul terenului. Chiar şi aşa, oltenii au început avântat, au speculat slăbiciunile defensive ale Rapidului, iar traseul Creţu-Ivan-Koljic a dus la deschiderea scorului încă din minutul 5, când bosniacul a finalizat cu sânge rece o pasă perfectă a lui Ivan. În minutul 10, tot Koljic a apărut la centrarea lui Gustavo, i-a luat faţa lui Dandea şi a reluat cu capul, dar a trimis puţin pe lângă bara din stânga lui Horaţiu Moldovan.

Replica Rapidului a venit în minutul 14, după o pasă superbă a lui Sefer pentru Albu, dar golgheterul neaşteptat al giuleştenilor a centrat prea tare pentru ca Adrian Bălan să poată trimite mingea în poartă. Au urmat un contraatac bun irosit de Stahl (26), un şut de la 40 de metri al lui Sefer respins de Mirko Pigliacelli şi un gol anulat lui Stahl pentru un ofsaid evident (40).

La pauză, Iosif a observat că debutantul argentinian Acuna are mari probleme cu Ivan şi l-a trimis în teren pe alt nou-venit, Răzvan Onea, la pachet cu Vojtus în locul lui Bălan. Schimbările nu au adus efectul dorit de Iosif şi tot gazdele au fost periculoase în minutul 66, când Cîmpanu a ratat singur cu Horaţiu Moldovan. Incapabilă să pună presiune constant, Rapidul a făcut rost de o fază periculoasă abia în minutul 73, când ex-giuleşteanul Marius Constantin a gafat, dar şutul lui Vojtus s-a dus pe lângă poarta lui Pigliacelli.

Cu estonul Kait singurul în stare să anime jocul ofensiv, rapidiştii au contat foarte puţin în atac şi au plecat învinşi din Bănie, după 90 de minute începute prost, continuate ceva mai bine, dar terminate mai aproape de nota din start, adică una modestă. În timp ce Reghecampf rupe şirul de meciuri fără succes şi se apropie la trei puncte de FC Voluntari, cele 32 de puncte ale Rapidului sunt suficiente pentru poziţia a şaptea, la egalitate cu Farul Constanţa, care are de jucat în această etapă contra celor de la FC U Craiova 1948.

Universitatea Craiova - Rapid 1-0 (Koljic 5)

• Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu (Căpăţînă 64), Papp, M. Constantin, Bancu - Screciu (Mateiu 76), Al. Creţu - Gustavo (Baiaram 76), Vînă (Cîmpanu 64), Ivan - Koljic (Markovic 57)
  • Rezerve: Lazar, Mitran, Vătăjelu, D. Sala

• Rapid: H. Moldovan - Acuna (Onea 46), Săpunaru, Dandea, J. Morais - Albu, Crepulja (Kait 69), R. Ilie (Marzouk 69) - Sefer, Ad. Bălan (Vojtus 46)., Stahl (Pănoiu 84)
  • Rezerve: Drăghia, Goge, Alami, Carnat

Minutul 87: Excelent lansat de Sefer, estonul Kait trimite în faţa porţii, de unde Căpăţînă respinge înainte ca mingea să ajungă la Albu, care ar fi trimis-o în poartă.

Minutul 81: Cîmpanu bate bine un corner de pe stânga, Ivan apare la prima bară, dar nu ajunge la mingea care se scurge, apoi, în aut de poartă.

Minutul 73: Şansă bună a Rapidului. Vojtus profită de o eroare a lui Constantin la o minge lungă a lui Săpunaru, trage din prima, dar nu cadrează execuţia.

Minutul 66: Mare ocazie a gazdelor! Dandea sare pe sub minge şi îi oferă lui Cîmpanu şansa golului de 2-0. Abia introdus pe teren în locul lui Vînă, tânărul mijlocaş ofensiv alege o finalizare elegantă, cu stângul, dar trimite pe direcţia lui Moldovan şi goalkeeper-ul giuleştenilor respinge.

Minutul 64: Reghecampf mai face două schimbări. Vlădoiu e înlocuit cu Căpăţînă, iar Vînă îi lasă locul lui Cîmpanu.

Minutul 61: Vojtus are şansa primului gol în tricoul Rapidului, dar luftează, la 11 metri, după o centrare din corner a lui Rareş Ilie.

Minutul 56: Ivan încearcă poarta de la 25 de metri, dar şutul său e respins de Dandea. Mută şi Reghecampf, cu Koljic înlocuit de Markovic.

Minutul 46: Partea secundă începe cu două schimbări la Rapid: ies Acuna şi Bălan, intră Onea şi Vojtus.

Minutul 45+1: Final de primă repriză în Bănie. Craiova intră cu un avantaj meritat la pauză, chiar dacă în partea a doua a reprizei giuleştenii au reuşit să conteze mai mult de la mijloc în sus.

Minutul 40: Rapid marchează, dar golul e anulat pentru un ofsaid evident la Stahl.

Minutul 32: Încercare îndrăzneaţă a lui Sefer. Rapidistul trage de la 40 de metri, execuţia e bună, iar Pigliacelli reţine în doi timpi.

Minutul 26: Stahl scapă pe contraatac, centrează pentru Sefer, dar loveşte mingea prea tare şi tânărul atacant rapidist nu o poate ajunge.

Minutul 20: Stahl apare la centrarea lui Sefer, dar lovitura de cap e prea moale pentru a-i pune probleme lui Pigliacelli.

Minutul 14: Prima ocazie a Rapidului. Sefer găseşte o pasă superbă pentru Albu, dar centrarea acestuia e prea lungă şi Bălan nu poate împinge mingea în poartă. Imediat, Bancu apare din nou în poziţie de finalizare, însă şutează în plasa laterală.

Minutul 13: Alte probleme în flancul drept al defensivei Rapidului. E rândul lui Bancu să plece în spatele lui Acuna şi să ajungă la o pasă a lui Screciu, dar centrarea e neinspirată şi Moldovan reţine.

Minutul 10: Ocazie a lui Koljic! Vârful apare excelent la centrarea din dreapta a lui Gustavo, îi ia faţa lui Dandea şi reia cu capul la colţul scurt, dar ratează de puţin ţinta. Start bun al gazdelor, în paralel cu un început modest al rapidiştilor, care greşesc mult la mijlocul terenului.

Minutul 5: GOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Creţu găseşte o pasă superbă pentru Ivan, în spatele debutantului Acuna, extrema stângă pasează inspirat la Koljic, iar bosniacul îl învinge pe Moldovan, la fel cum o făcea şi în meciul tur de pe Arena Naţională.

20:00: Start joc în Bănie!

18:40:
Avem echipele de start! Ivan şi Koljic conduc ofensiva gazdelor, în timp ce argentinianul Acuna debutează la Rapid în flancul drept al apărării.

12:00: Universitatea Craiova are o nouă problemă. Ante
Roguljic s-a accidentat la ultimul antrenament susţinut de olteni şi nu va mai putea evolua cu Rapid, informează Fanatik.

Acest duel va fi cu siguranţă unul foarte intens, fiind o întâlnire a două formaţii care duc o luptă acerbă pentru a rămâne pe locurile de play-off. Mai mult, ambele au câte 32 de puncte, dar oltenii se situează mai bine în clasamentul din Casa Liga 1, fiind pe 5, în timp ce giuleştenii sunt pe 7.

Dacă elevii lui Laurenţiu Reghecampf au avut un parcurs sub aşteptări până acum, pentru cei ai lui Mihai Iosif este o poziţie foarte bună, mai ales că vorbim de o nou promovată.

În tur, Universitatea Craiova s-a impus 2-1, pe Arena Naţională. Oltenii au 4 egaluri şi o înfrângere în ultimele 5 etape, în timp ce giueleştenii au o victorie, 2 egaluri şi 2 înfrângeri.

Laurenţiu Reghecampf nu s-a arătat foarte optimist vizavi de această confruntare, în contextul în care COVID-ul i-a afectat puternic echipa. Antrenorul nu se va putea baza pe câţiva oameni de bază.

Echipele de start probabile:

• CS „U” Craiova: 13. Pigliacelli l 33. Căpăţână, 3. Papp, 23. M. Constantin, 11. Bancu l 6. Screciu, 14. A. Creţu l 28. Câmpanu, 10. Vână, 9. A. Ivan l 19. Koljic
  • Rapid: 31. H. Moldovan l 19. Onea, 22. Săpunaru, 30. Dandea, 11. J. Morais l 4. Crepulja, 23. Albu l 7. Sefer, 10. R. Ilie, 29. Stahl l 9. Ad. Bălan