”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm! ”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm!
VIDEO | Atalanta, demonstraţie de forţă la returul cu Fiorentina şi calificare în finala Coppa Italia VIDEO | Atalanta, demonstraţie de forţă la returul cu Fiorentina şi calificare în finala Coppa Italia
VIDEO | Everton - Liverpool 2-0. ”Cormoranii” pot cădea pe 3 în Premier League VIDEO | Everton - Liverpool 2-0. ”Cormoranii” pot cădea pe 3 în Premier League
VIDEO | ”Este important că am câştigat un punct”. Charalambous încă nu este campion VIDEO | ”Este important că am câştigat un punct”. Charalambous încă nu este campion
VIDEO | Târnovanu, foarte afectat de gafa cu Sepsi: ”Amânăm titlul din cauza mea” VIDEO | Târnovanu, foarte afectat de gafa cu Sepsi: ”Amânăm titlul din cauza mea”
VIDEO | Florinel Coman a rezistat mai puţin de jumătate de repriză: ”Sper să nu am nicio problemă” VIDEO | Florinel Coman a rezistat mai puţin de jumătate de repriză: ”Sper să nu am nicio problemă”

VIDEO ǀ UTA nu se împiedică de Academica Clinceni şi o învinge la scor, 3-0. Hora, omul meciului

Superliga Publicat pe 25 oct 2021

UTA Arad a învins, luni, în deplasare, cu scorul de 3-0, echipa Academica Clinceni, în etapa a 13-a din Casa Liga 1.

• Golurile au fost marcate de Hora '21, 45+1 şi Miculescu '38.

În minutul 38, portarul de la Academica Clinceni, Dobre, a făcut o gafă incredibilă. UTA a executat un corner de pe partea stângă, portarul a reuşit să reţină în primă fază mingea, apoi a scăpat-o din mâini inexplicabil, iar David Miculescu a îndeplinit doar o simplă formalitate şi a trimis mingea în poartă.

• Academica: Dobre (Ureche '46)- Achim (Paşov '5), Bilali, Patriche, Pîrvulescu (Holzmann '77)- Bautista Cascini, Moulin - Vanzo (Ion '46), Chandarov (Dumitrache '57) Amorim - Omoh. Antrenor: Ionuţ Chirilă
  • UTA: Iacob - Vukcevic (Baravykas '85), Benga, Medijmorec (Antal '76), Shlyakov - Passaglia, Vorobjovas - Ubbink (Isac '85) Roger, Miculescu (Wagner '77) - Ioan Hora (Mercoiu '62). Antrenor: Laszlo Balint

Academica Clinceni - UTA, 0-3 (Hora 21, 45+1; Miculescu 39)

• Academica Clinceni: Dobre – Achim, Bilali, Patriche, Pârvulescu – Cascini, Moulin – Vanzo, Chandarov, William – Omah.
    Rezerve: Ureche – Gardoş, Pashov, Vellios, Ventura, Ion. Cioiu, Dumitrache, Holzmann.
    Antrenor: Ionuţ Chirilă.
  • UTA: Iacob – Vukcevic, Benga, Medimorec, Shlyakov – Vorobjovas, Passaglia – Ubbink, Roger, Miculescu – Hora.
    Rezerve: Balauru – Erico, Baravykas, Bustea, Mercioiu, Isac, Antal.
    Antrenor: Laszlo Balint.

Min. 90+2: Final de meci.

Min. 60: UTA nu mai forţează, lasă Clinceniul să aibă posesia, dar echipa lui Chirilă nu reuşeşte mare lucru pe faza de atac. Golurile primite în prima repriză se resimt în prestaţia ilfovenilor.

Min. 46: Începe partea a doua.

Min. 45+1: Final de primă repriză.

Min. 45+1: GOOOL UTA! Hora face dubla după o nouă greşeală a lui Dobre.

Min. 39: GOOOL UTA! Dobre scapă incredibil un balon din mâini şi Miculescu doar împinge balonul în poartă.

Min. 24: Roger trage dintr-o poziţie extrem de grea, din stânga, aproape de linia de out de poartă, dar lobul se duce în bară. Portarul Dobre, bătut.

Min. 21: GOOOL UTA! Execuţie fantastică a lui Hora! Îl lobează pe portarul Dobre din lateral dreapta, de la 15 metri, şi deschide scorul în ”Ştefan cel Mare”.

Min. 18: Meci bun pentru Clinceni până acum, mai prezentă în atac. Capul lui Bilali, în urma unui corner, se duce peste poarta lui Iacob.

Min. 1: Începe meciul!

Cele două formaţii au situaţii în clasament diametral opuse. Gazdele sunt ”lanterna roşie”, fiind singura formaţie din campionat fără victorie, în contextul în care din sezonul regular s-au disputat 12 etape. Schimbarea antrenorului nu a dat roade pe moment, elevii lui Ionuţ Chirilă au suferit un eşec dur runda trecută cu Universitatea Craiova, scor 5-0.

De cealaltă parte, UTA Arad arată un joc solid, iar în cazul unui succes luni vor urca până pe poziţia a 6-a, ultima care duce în play-off.

Echipele probabile:

• Clinceni: 1. Şt. Dobre - 3. Fl. Achim, 19. Ventura, 4. Bilali, 22. P. Pârvulescu - 7. Moulin, 28. Cascini - 10. Vanzo, 8. Chandarov, 20. De Amorim - 92. Omoh
  • UTA: 93. Fl. Iacob - 15. Vukcevic, 21. Erico, 4. Benga, 55. Şliakov - 20. Ubbink, 6. Passaglia, 5. Vorobjovas, 7. Roger - 10. Miculescu, 88. Hora