VIDEO | Juventus a pierdut returul cu Lazio, dar s-a calificat în finala Coppa Italia VIDEO | Juventus a pierdut returul cu Lazio, dar s-a calificat în finala Coppa Italia
VIDEO | Arsenal - Chelsea 5-0. ”Tunarii” au tras cu toată muniţia în londonezi VIDEO | Arsenal - Chelsea 5-0. ”Tunarii” au tras cu toată muniţia în londonezi
Toate drumurile duc la Marius Şumudică: „Vom avea o şedinţă şi vom vedea” Toate drumurile duc la Marius Şumudică: „Vom avea o şedinţă şi vom vedea”
”Eu sunt genul de băiat care care crede până în ultimul minut”. Sebastian Mailat o răpune pe Dinamo în prelungiri ”Eu sunt genul de băiat care care crede până în ultimul minut”. Sebastian Mailat o răpune pe Dinamo în prelungiri
Mesajul lui Bogdan Andone după ce FC Botoşani a bătut-o pe Dinamo: ”Suntem obişnuiţi cu presiunea asta!”

Final de sezon cu mare presiune pentru Zeljko Kopic. Dinamo e la retrogradare. ”Trebuie să ne revenim şi să jucăm” Final de sezon cu mare presiune pentru Zeljko Kopic. Dinamo e la retrogradare. ”Trebuie să ne revenim şi să jucăm”

VIDEO | UTA – Rapid 2-2! Schimbările lui Laszlo Balint au salvat un punct pentru ”Bătrâna Doamnă”

Superliga Publicat pe 10 sep 2021

UTA şi Rapid au remizat, scor 2-2, în etapa a opta din Casa Liga 1.

”Bătrâna Doamnă” a început partida în ofensivă, însă ”alb-vişiniii” au fost nemiloşi în minutele 16 şi 21, când Cristian Albu nu şi-a iertat foştii colegi, trecându-şi în cont o ”dublă”.

Acelaşi Albu a fost aproape de ”triplă”, însă Iacob l-a blocat excelent în minutul 27.

Schimbările lui Laszlo Balint s-au dovedit salvatoare pentru UTA. Ioan Hora a schimbat complet faţa jocului, creând panică în careul Rapidului, iar în minutul 82 a transformat o lovitură de pedeapsă.

Introdus şi el în a doua repriză, Liviu Antal a adus egalarea pentru arădeni în minutul 86, cu o execuţie care l-a lăsat fără replică pe Moldovan, altfel cu o evoluţie remarcabilă.

• Antrenor: Mihai Iosif

Min. 90 + 4: Fluier final! UTA - Rapid se termină 2-2!

Min. 90 + 1: Schimbare la Rapid: Sthal îl înlocuieşte pe Hlistei.

Min. 90: Schimbare la UTA: Isac intră în locul lui Miculescu.

Min. 85: GOL UTA! Liviu Antal reia imparabil pentru Moldovan şi aduce egalarea pentru ”Bătrâna Doamnă”.

Min. 82: GOL UTA! Ioan Hora îl trimite pe Moldovan în direcţia opusă şi transformă impecabil lovitura de pedeapsă.

Min. 81: Ioan Hora este faultat în careu de Dandea, iar Iulian Călin dictează penalty pentru UTA!

Min. 74: Schimbare la Rapid: intră Moise în locul lui Godge.

Min. 70: Schimbare la UTA: intră Antal în locul lui Dangubic.

Min. 66: Schimbare la UTA: iese Vukcevici, intră Tomozei.

Min. 63: Dublă schimbare la Rapid: ies Sefer şi Bălan, intră Pănoiu şi Marzouk.

Min. 60: UTA reclămă neacordarea unei lovituri de pedeapsă.

Min. 60: Asediu total la poarta Rapidului! Ubbink execută pe poartă o lovitură liberă din unghi închis, însă Moldovan este din nou la post.

Min. 57: Bară UTA! Ioan Hora creează din nou pericol pentru poarta Rapidului, de data aceasta loveşte transversala cu o lovitură cu capul.

Min. 55: Vukcevici (UTA) încasează cartonaşul galben.

Min. 54: Ocazie pentru UTA! Acelaşi Hora reia cu capul periculos, dar Moldovan are o nouă intervenţie bună.

Min. 53: Ocazie pentru UTA! Morais îl blochează în ultima clipă pe Hora, acordând astfel un corner.

Min. 51: Ocazie pentru UTA! Benga reia periculos din prima o centrare, la o fază în care a fost tras uşor de tricou de un fotbalist advers în careu.

Min. 50: Ubbink de la UTA vede cartonaşul galben.

Min. 46: Schimbare la UTA: iese Passaglia, intră Hora. A început a doua repriză!

Min. 45: La pauză Rapid conduce în deplasare UTA cu 2-0!

Min. 30: Ocazie pentru Rapid! Carnat scapă singur în unghi şi trimite periculos, un pic pe lângă poarta lui Iacob.

Min. 27: Ocazie mare pentru Rapid! Florin Iacob îi refuză tripla lui Albu cu o intervenţie foarte bună în duel 1 vs 1.

Min. 23: Acelaşi Albu de la Rapid vede cartonaşul galben pentru un fault dur.

Min. 21: GOL Rapid! Albu încearcă să centreze în careu, dar balonul său este deviat decisiv de un apărător al UTA-ei, iar avantajul bucureştenilor este dublat.

Min. 16: GOL Rapid! Albu, rămas liber în centrul apărării UTA-ei, reia cu capul imparabil pentru Iacob şi deschide scorul pentru ”alb-vişinii” în faţa fostei sale echipe.

Min. 4: Ocazie mare pentru UTA! Miculescu nu îl poate învinge 1 vs 1 pe Moldovan, care are o intervenţie excelentă şi evită o deschidere rapidă de scor.

Min. 1: A început meciul!

Învinsă în ultima rundă chiar pe teren propriu, 1-2 cu CSU Craiova, Rapid se deplasează pe terenul altei echipe de tradiţie din fotbalul românesc, UTA. Meciul e în direct pe Look Sport+ şi www.primaplay.ro, de la ora 21:00.

Acesta e de altfel derby-ul etapei a 8-a din Casa Liga 1, alături de FCSB – Dinamo. Asta cu atât mai mult cu cât Rapid e clasată pe poziţia a doua, cu 16 puncte, în timp ce arădenii se află pe locul 3 şi au 14 puncte.

Cele două echipe se reîntâlnesc în Casa Liga 1 după o pauză de 13 ani. În ultimul meci direct, UTA se impunea în Giuleşti cu scorul de 3-2, în primăvara anului 2008, după ce câştigaseră şi în tur cu 1-0.

Însă ultimele confruntări au avut loc acum două sezoane, în liga secundă. Atunci, Rapid a învins UTA de două ori, 2-1 la Arad şi 2-0 în Giuleşti, numai că cei care au promovat atunci au în Casa Liga 1 au fost arădenii, iar „vişiniii” au mai avut de aşteptat un an.