VIDEO | VOLUNTARI RĂMÂNE ÎN LIGA 1. VICTORIE DRAMATICĂ CU HERMANNSTADT

Video Publicat pe 28 mai 2019

Cu o etapă înainte de final, Voluntari s-a salvat de la retrogradare. Ilfovenii şi-au îndeplinit acest obiectiv după succesul cu Hermannstadt, scor 2-1. Echipa lui Cristiano Bergodi a marcat după doar 16 minute, prin Gabriel Deac. În repriza a doua, austriacul Offenbacher a luat roşu şi sibienii au rămas în 10 oameni. Trupa lui Miriuţă nu şi-a pierdut, însă, curajul. În minutul 75, Juvhel Tsoumou a restabilit egalitatea pentru finalista Cupei din 2018. Bucuria oaspeţilor nu a ţinut mult. La capătul unui contraatac, Doru Popadiuc a înscris golul decisiv pentru Voluntari. Formaţia pregătită de Bergodi e pe 5 în play-out, poziţie care asigură evitarea directă a retrogradării. Hermannstadt e penultima în clasament, cu 24 de puncte. De pe acest loc, clubul din Sibiu mai are o singură şansă de a continua în Liga întâi. O calificare la baraj.