”Ne gândim doar la victorie”. Elias Charalambous vrea să încheie lupta la titlu în derby-ul cu Rapid ”Ne gândim doar la victorie”. Elias Charalambous vrea să încheie lupta la titlu în derby-ul cu Rapid
Adrian Mutu, ofertat de liderul unui campionat! Unde ar putea ajunge tehnicianul Adrian Mutu, ofertat de liderul unui campionat! Unde ar putea ajunge tehnicianul
Doi jucători ai Corvinului Hunedoara sunt doriţi în Superliga Doi jucători ai Corvinului Hunedoara sunt doriţi în Superliga
Zinedine Zidane revine! A bătut palma cu noua echipă şi mai rămâne doar să semneze contractul Zinedine Zidane revine! A bătut palma cu noua echipă şi mai rămâne doar să semneze contractul
Vincenzo Italiano a sărutat o jurnalistă după un gol al Fiorentinei la meciul cu Viktoria Plzen, din Conference League Vincenzo Italiano a sărutat o jurnalistă după un gol al Fiorentinei la meciul cu Viktoria Plzen, din Conference League
Varianta senzaţională pentru Rapid! Antrenorul care ar putea face performanţe în „Giuleşti”. „El s-ar potrivi” | EXCLUSIV Varianta senzaţională pentru Rapid! Antrenorul care ar putea face performanţe în „Giuleşti”. „El s-ar potrivi” | EXCLUSIV

Virgil Ghiţă a avut un discurs lucid după eşecul cu sud-coreenii. "Nu avem scuze. Nu suntem bine pregătiţi fizic"

Echipa nationala Publicat de Andrei Ionascu pe 25 iul 2021

Naţionala României a fost umilită de Coreea de Sud în al doilea meci de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, scor 4-0. ‘Tricolorii’ se pot califica în faza sferturilor de finală dacă înving Noua Zeelandă. Fundaşul Virgil Ghiţă a recunoscut că jucătorii nu sunt bine pregătiţi din punct de vedere fizic.

România a jucat în inferioritate numerică din minutul 44, după eliminarea lui Ion Gheorghe. Pentru Coreea de Sud au înscris Marius Marin (27’ - autogol), Um Won-Sang (59’), Lee Kangin (84’ - penalty, 90’).

România a jucat în formula: Aioani – Ghiţă, M. Marin, Paşcanu – I. Gheorghe, Ciobanu (Florescu 76’), Dulca (T. Băluţă 77’), Boboc (R. Grigore 64’) – Sefer (V. Gheorghe 56’), G. Ganea (Sîntean 56’), Dobre.

Miercuri, 28 iulie, sunt programate ultimele meciuri din grupa B: România - Noua Zeelandă (ora României 11:30, Sapporo) şi Coreea de Sud - Honduras (ora României 11:30, Yokohama). Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

"Ştiam că echipa Coreei de Sud este buna foarte bună, că practică un fotbal de calitate. Dar trebuie să trecem peste acest moment şi să câştigăm următorul meci, pentru a ne califica!

Nu suntem la fel de bine pregătiţi fizic ca sud-coreenii. Am făcut multe greşeli ca grup, nu neapărat individual. Trebuie să avem o atitudine mult mai bună, să compensăm partea fizică. Nu avem scuze pentru ce s-a întâmplat. Trebuie să strângem rândurile şi să mergem cu gândul la victorie cu Noua Zeelandă.

Am încredere în echipă, în colegii mei, trebuie să trecem cât mai repede peste acest rezultat. Apoi, vom analiza ceea ce am greşit şi trebuie să dăm totul, toată energia, pentru a merge mai departe", a spus Virgil Ghiţă, pentru site-ul frf.ro.

Sursa foto: profimediaimages.ro