Iga Swiatek a câştigat turneul WTA 1000 de la Roma, în detrimentul Arynei Sabalenka Iga Swiatek a câştigat turneul WTA 1000 de la Roma, în detrimentul Arynei Sabalenka
UTA Arad s-a despărit de un jucător experimentat UTA Arad s-a despărit de un jucător experimentat
Surpriză în Liga 2! Una din echipele cu pretenţii a rămas fără antrenor Surpriză în Liga 2! Una din echipele cu pretenţii a rămas fără antrenor
Talpan, veste "bombă" despre dreptul de promovare! "Comandantul clubului este în concediu" | VIDEO EXCLUSIV Talpan, veste "bombă" despre dreptul de promovare! "Comandantul clubului este în concediu" | VIDEO EXCLUSIV
Peluza Cătălin Hîldan, contrazisă de Andrei Nicolescu! Câte bilete s-au vândut pentru duelul dintre Dinamo şi Csikszereda | VIDEO EXCLUSIV Peluza Cătălin Hîldan, contrazisă de Andrei Nicolescu! Câte bilete s-au vândut pentru duelul dintre Dinamo şi Csikszereda | VIDEO EXCLUSIV
Dinamo Bucureşti – CSM Constanţa e finala Cupei României la handbal masculin Dinamo Bucureşti – CSM Constanţa e finala Cupei României la handbal masculin

CE atletism ǀ Alexandru Novac, locul 9 în finală la aruncarea suliţei

Atletism Publicat pe 21 aug 2022

Atletul Alexandru Novac s-a clasat, duminică, pe locul 9, în finală la aruncarea suliţei, la Campionatele Europene de la Munchen. România a încheiat cu o singură medalie.

Cea mai bună aruncare a sportivului tricolor a măsurat 75.78 metri, cu care s-a clasat pe locul 9.

Finala continuă cu primii opt clasaţi, pentru medaliile probei.

Delegaţia României la Campionatele Europene, formată din 21 de atleţi (9 la feminin şi 12 la masculin), revine în ţară cu o singură medalie: aurul Biancăi Ghelber, la aruncarea ciocanului.

Anterior, ultimele medalii obţinute de delegaţia României au fost în 2010, la Barcelona, prin Marian Oprea (triplusalt) şi Nicoleta Grasu (aruncarea discului), ambele de bronz.

Medalia de aur din 2022 a fost obţinută la 20 de ani de la performanţa similară a Ionelei Târlea, la 400 de metri garduri.