LIVE VIDEO | ”U” Cluj - Dinamo, astăzi, de la 20:00, în direct la Prima Sport 1! Victoria, singura variantă a „câinilor roşii” LIVE VIDEO | ”U” Cluj - Dinamo, astăzi, de la 20:00, în direct la Prima Sport 1! Victoria, singura variantă a „câinilor roşii”
VIDEO | FC Botoşani - FC Voluntari, astăzi, de la 14:30, în direct la Prima Sport 1! Duel crucial în lupta pentru evitarea retrogradării VIDEO | FC Botoşani - FC Voluntari, astăzi, de la 14:30, în direct la Prima Sport 1! Duel crucial în lupta pentru evitarea retrogradării
VIDEO | Unirea Slobozia - Corvinul Hunedoara, astăzi, de la ora 12:00, în direct la Prima Sport 1! Meci cu tentă amicală în liga secundă VIDEO | Unirea Slobozia - Corvinul Hunedoara, astăzi, de la ora 12:00, în direct la Prima Sport 1! Meci cu tentă amicală în liga secundă
VIDEO | Hoffenheim - Leipzig 1-1. Oaspeţii îşi opresc seria de 4 victorii consecutive VIDEO | Hoffenheim - Leipzig 1-1. Oaspeţii îşi opresc seria de 4 victorii consecutive
VIDEO | Getafe - Athletic Bilbao 0-2. ”Dubla” lui Inaki Williams a decis partida VIDEO | Getafe - Athletic Bilbao 0-2. ”Dubla” lui Inaki Williams a decis partida
Felix Auger-Aliassime s-a calificat în finala de la Madrid după abandonul lui Jiri Lehecka Felix Auger-Aliassime s-a calificat în finala de la Madrid după abandonul lui Jiri Lehecka

VIDEO | Corvinul - Unirea Slobozia 1-0. Hunedorenii răpun liderul ligii secunde

Liga II Publicat de Daian Cutu pe 10 apr 2024

Corvinul Hunedoara a trecut pe teren propriu, scor 1-0, de formaţia Unirea Slobozia, în etapa a 3-a din play-off-ul ligii secunde.

Oaspeţii au început prost meciul de la Hunedoara. Cu antrenorul Adrian Mihalcea suspendat şi nevoiţi să îl înlocuiască pe căpitanul Ibrian încă din minutul 4, jucătorii Unirii au primit gol în minutul 14, când Antoniu Manolache a marcat pentru gazde. Derby-ul dintre echipele de pe locurile 1 şi 3 a fost unul tern, cu joc modest, iar rezultatul final a fost 1-0 pentru Corvinul.

În clasament, Unirea Slobozia are 46 de puncte şi este lider în play-off, în timp ce Corvinul, cu 42 de puncte, ocupă locul al treilea.

Tot miercuri s-a mai jucat un meci din play-off, între FK Csikszereda şi CS Mioveni. Scor 1-1. Gazdele au deschis scorul prin autogolul unui atacant de la Mioveni, Ştefan Blănaru, în minutul 45+2. Mioveni a egalat în minutul 80, când a înscris Alexandru Stan. FK Csikszereda se află pe locul 4, cu 36 de puncte, iar CS Mioveni este ultima în play-off, a şasea, cu 35 de puncte.

VIDEO | Corvinul Hunedoara - Unirea Slobozia 1-0 (Manolache 14), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• Corvinul: Lefter – Fl. Iacob, Lică, Ant. Manolache, Velisar – Bradu, Hrezdac – T. Mitran, Al. Neacşa (cpt.), M. Lupu – M. Coman
  • Unirea: D. Rusu – Ibrian (cpt.), Andreş, Pospielov, Mih. Şandru, Coadă, Şt. Pacionel, Dorobanţu, Ekollo, Vlăsceanu, Afalna

Minutul 90+4: Final de meci! Corvinul câştigă cu 1-0.

Minutul 84: Lupu reia cu capul peste poartă din câţiva metri.

Minutul 45+2: Pauză! Corvinul conduce cu 1-0.

Minutul 37: Rusu scoate de sub transversală şutul de la distanţă trimis de Lupu.

Minutul 14: GOL Corvinul! Manolache deschide scorul cu o lovitură de cap. Mingea a venit după o lovitură de colţ.

Minutul 1: A început partida!

-----------------------------------

Fără drept de promovare, dar calificată în semifinalele Cupei României, Corvinul face un sezon extraordinar şi în liga secundă. Hunedorenii sunt pe locul 3 în play-off, cu 39 de puncte.

De cealaltă parte, Unirea Slobozia este ca şi promovată în Superligă. Liderul ligii a doua are 46 de puncte, cu 11 peste Csikszereda, prima echipă aflată pe loc de baraj.

Marile pierzătoare ale play-off-ului sunt Şelimbăr şi Corvinul, care deşi se află pe podium, nu au drept de promovare.

În sezonul regular, Unirea Slobozia s-a impus în faţa Corvinului, scor 3-1, după ce la pauză a fost 0-0.