Dan Şucu poate da lovitura pe piaţa transferurilor! De la Rapid, direct în Liga Campionilor Dan Şucu poate da lovitura pe piaţa transferurilor! De la Rapid, direct în Liga Campionilor
Fanii lui Dinamo, mesaj războinic înainte de barajul cu Csikszereda: „Venim 10.000!” Fanii lui Dinamo, mesaj războinic înainte de barajul cu Csikszereda: „Venim 10.000!”
Surpriză la Roma! Pe vine va înfrunta Alexander Zverev în finală Surpriză la Roma! Pe vine va înfrunta Alexander Zverev în finală
VIDEO | Universitatea Craiova - Sepsi, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 2! Oltenii au nevoie de victorie VIDEO | Universitatea Craiova - Sepsi, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 2! Oltenii au nevoie de victorie
VIDEO | CFR Cluj - Farul, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 1! Ardelenii nu au voie să piardă VIDEO | CFR Cluj - Farul, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 1! Ardelenii nu au voie să piardă
Şerveţelul cu promisiunea de contract a lui Messi s-a vândut la licitaţie pentru o sumă astronomică Şerveţelul cu promisiunea de contract a lui Messi s-a vândut la licitaţie pentru o sumă astronomică

VIDEO ǀ Danemarca - România 39-23. Eşec drastic contra unei mari favorite la titlul mondial

Handbal Publicat de Daian Cutu pe 5 dec 2023

Naţionala României a pierdut categoric ultimul meci din grupa E a Campionatului Mondial, chiar cu gazda Danemarca, scor 39-23 (21-10). Ambele echipe erau calificate anterior în grupele principale.

Căpitanul Cristina Neagu nu a jucat nici al treilea meci al României la CM.

Pentru România au marcat Lixăndroiu 5 goluri, Pintea 3, Seraficeanu 3, Ostase 3, Popa 2, Dindiligan 2, Buceschi 2, Badea 2, Gogîrlă 1, iar din echipa Danemarcei s-a remarcat Jorgensen 10.

În cealaltă partidă a ultimei etape din grupa E, Serbia – Chile 30-16.

Minutul 60: Danemarca merge perfect cap-coadă şi se impune cu 39-23. Vom intra în grupa principală cu 2 puncte!

Minutul 47: Dindiligan vine pe respingere şi reia la vinclu. Danemarca conduce cu 32-18.

Minutul 33: Gogîrlă reia din săritură. Danemarca conduce cu 22-11.

Minutul 30: Jocul nostru este foarte haotic pe final de repriză, danezele marchează pe bandă şi conduc la pauză cu 21-10.

Minutul 10: Nordicele au momente foarte bune, dar strângem. Buceschi transformă de la 7 metri şi Danemarca conduce cu 6-5.

Minutul 2: Buceschi converteşte un atac lung şi deschide scorul.

--------------------------------------------

Ştim deja cu cine jucăm în grupele principale

Naţionala Japoniei este ultima calificată în grupa principală III, din grupa preliminară F, din care provin adversarele României în a doua fază a Campionatului Mondial. Germania şi Polonia erau calificate anterior.

În această fază se ajunge cu punctele acumulate în disputele cu celelalte echipe calificate din grupa preliminară. Primele două clasate în grupa III se vor califica în sferturile de finală, cu meciuri programate în 12-13 decembrie, urmate de semifinalele din 15 decembrie şi finalele pentru medalii, în 17 decembrie.

Obiectivul naţionalei antrenate de Florentin Pera este o clasare în primele opt locuri, performanţă care i-ar permite să participe apoi la turneele preolimpice din luna aprilie 2024.