Jucătorii de la Csikszereda au primă pentru promovarea în Superligă Jucătorii de la Csikszereda au primă pentru promovarea în Superligă
Handbal masculin | Deţinătoarea Cupei României, CSM Constanţa, se califică în finala competiţiei din 2024

Dan Şucu s-a înţeles cu viitorul antrenor! Când ar urma să fie prezentat Dan Şucu s-a înţeles cu viitorul antrenor! Când ar urma să fie prezentat
Jesus Navas a semnat pe viaţă Jesus Navas a semnat pe viaţă
Se umple Arena Naţională? Numărul uriaş de bilete vândute pentru duelul dintre Dinamo şi Csikszereda Se umple Arena Naţională? Numărul uriaş de bilete vândute pentru duelul dintre Dinamo şi Csikszereda
Absenţă de marcă pentru Bayern Munchen în ultimul meci al sezonului Absenţă de marcă pentru Bayern Munchen în ultimul meci al sezonului

VIDEO | Dinamo - Rapid 1-2. Burmaz decide derby-ul în minutul 90!

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 27 ian 2024

Dinamo Bucureşti a pierdut acasă, scor 1-2, cu Rapid Bucureşti, într-un meci contând pentru etapa a 23-a din Superligă.

Cu suporterii aflaţi pe stadionul din Giuleşti, nu pe Arena Naţională, rapidiştii au căutat victoria în meciul cu Dinamo, dar atacanţii alb-vişinii i-au dat emoţii lui Cristiano Bergodi.

Gazdele au fost mai periculoase în prima parte, ratând prin Politic şi Homawoo. Pe finalul primei reprize Papeau a deschis scorul, în minutul 44, însă Dinamo a egalat după numai două minute, prin Hakim Abdallah. Rapid a cerut penalti în minutul 47, la căderea lui Rrahmani în careu, apoi Politic a trimis în bara transversală, în minutul 56, însă Burmaz a reuşit să înscrie în minutul 90 golul victoriei rapidiste, după ce în etapa trecută tot el marcase golul decisiv în prelungirile meciului cu FCU Craiova.

Rapid s-a impus cu 2-1, fără să strălucească, în timp ce Dinamo a făcut unul din cele mai bune meciuri ale sale.

VIDEO | Dinamo - Rapid 1-2 (Abdallah 45+1 / Papeau 43, Burmaz 90), în direct pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• Dinamo: Golubovic - Lucas, Velkovski, Homawoo - De Moura, Ilic, Pavicic, Amzăr - Abdallah, Gregorio, Politic
  • Rapid: Aioani - Onea, Săpunaru, Iacob, Braun - Hasani, Albu, Djokovic - Papeau, Rrahmani, El Sawy

Minutul 90+10: Final de meci! Rapid se impune cu 2-1.

Minutul 90: GOL Rapid! Burmaz finalizează de lângă Valkovski, cu o execuţie de atacant pur sânge. Mingea a fost recentrată după o fază fixă.

Minutul 87: Onea trimite perfect pe 5 emtri la Burmaz, dar Golubovic are o intervenţie memorabilă.

Minutul 49: Gregorio deviază puţin peste poartă.

Minutul 45+1: GOL Dinamo! Aioani respinge o minge din corner. Iar Abdallah finalizează superb cu călcâiul.

Minutul 43: GOL Rapid! Hasani şi Krasniqi combină perfect. El Sawy preia şi trimite la Papeau, care reia dintr-un unghi complicat.

Minutul 28: Velkovski greşeşte, iar mingea ajunge la Hasani. Şutul său cu efect se duce pe lângă poartă.

Minutul 19: Probleme mari în apărarea Rapidului la o lovitură liberă din lateral. Homawoo trage în bloc din 5 metri.

Minutul 1: Start fulminant pentru Dinamo. Abdallah este lansat perfect, dar Aioani salvează situaţia, apoi Politic nu profită pe respingere.

Minutul 1: A început partida!

---------------------------------------------

Câinii au început cu stângul acest an şi au pierdut prima etapă de la reluarea Superligii, pe terenul celor de la Petrolul, scor 1-0. "Alb-roşii" se află pe locul 15, cu doar 16 puncte acumulate în 22 etape.

Rapidul lui Bergodi a reuşit să câştige primul meci oficial al acestui an, scor 4-3 împotriva lui FCU Craiova, după o revenire de senzaţie în finalul partidei. Giuleştenii ocupă a 3-a poziţie, cu 36 de puncte în 22 de etape, la egalitate cu echipa de pe locul secund, CFR Cluj.

Confruntarea tur dintre cele două echipe s-a încheiat cu victoria categorică a lui Rapid Bucureşti, scor 4-0. Au marcat atunci Rrahmani (min. 35, min. 82), Oaidă (min. 56) şi Petrila (min. 61).