LIVE VIDEO | Mioveni - Csikszereda, astăzi, de la 17:00, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start LIVE VIDEO | Mioveni - Csikszereda, astăzi, de la 17:00, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
Fără precedent! Unde vor sta suporterii CFR-ului la meciul cu FCSB Fără precedent! Unde vor sta suporterii CFR-ului la meciul cu FCSB
Motivele pentru care Edi Iordănescu nu a semnat prelungirea contractului Motivele pentru care Edi Iordănescu nu a semnat prelungirea contractului
Dinamo, campioană în Superligă! Statistica la care "câinii" nu au adversar Dinamo, campioană în Superligă! Statistica la care "câinii" nu au adversar
Oţelul Galaţi a reacţionat după ce a fost acuzată de blat Oţelul Galaţi a reacţionat după ce a fost acuzată de blat
Naţionala de minifotbal a României continuă să impresioneze Naţionala de minifotbal a României continuă să impresioneze

VIDEO | FCSB face un meci perfect cu Universitatea Craiova şi demonstrează că merită titlul mult aşteptat

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 7 apr 2024

FCSB a învins pe teren propriu, scor 2-0, pe Universitatea Craiova, în etapa a treia din play-off-ul Superligii.

Fără Alexandru Mitriţă şi Ndong, accidentaţi, iar cu Bancu şi Screciu pe banca de rezerve, Universitatea Craiova a jucat slab în prima repriză a meciului de pe Arena Naţională. Bucureştenii au pus presiune pe poarta lui Laurenţiu Popescu, Lixandru (min. 10) şi Chiricheş (min. 26) trimiţând puţin pe lângă bară.

Scorul a fost deschis de Florinel Coman, din lovitură liberă, în minutul 29, iar după numai trei minute Ştefan Vlădoiu a trimis în propria poartă, la un corner executat de acelaşi Florinel Coman. În repriza a doua gazdele nu au mai forţat, craiovenii au avut o ocazie prin Cîmpanu, în minutul 78, şi FCSB s-a impus cu 2-0.

În clasament, FCSB conduce cu 41 de puncte. Bucureştenii sunt urmaţi de CFR Cluj şi Universitatea Craiova, ambele cu câte 31 de puncte.

VIDEO | FCSB - Universitatea Craiova 2-0 (Coman 29, Vlădoiu 32-autogol), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• FCSB: Târnovanu - Creţu, Ngezana, Chiricheş, Radunovic - Lixandru, Şut, Olaru - Oct. Popescu, Miculescu, Fl. Coman
  • Universitatea Craiova: Popescu - Vlădoiu, Maldonado, Badelj, Căpăţină - Creţu, Mekvabishvili, Houri - Baiaram, Blesa, Ivan

Minutul 90+5: Final de meci! FCSB se impune cu 2-0.

Minutul 77: Mingea se scurge în careu şi ajunge la Creţu. Târnovanu scoate în corner şutul acestuia din unghi.

Minutul 72: Creţu rezistă lângă doi adversari şi trage din marginea careului pe lângă poartă.

Minutul 45+2: Pauză! FCSB conduce cu 2-0.

Minutul 45+1: Tavi Popescu trece de un adversar, pătrunde în careu, dar trage în portarul advers.

Minutul 32: GOL FCSB! Vlădoiu încearcă să respingă ca urmare a unei faze fixe, dar îşi bagă mingea în poartă.

Minutul 29: GOL FCSB! Coman bate o lovitură liberă cu rafinament de la 20 de metri din poziţie laterală. Popescu scapă minegea în poartă.

Minutul 26: Coman reia cu efect din unghi. Popescu respinge în corner.

Minutul 20: Popescu întoarce un adversar şi scoate la Şut, care trimite din unghi peste portar. Miculescu ratează de puţin intercepţia mingii în gura porţii.

Minutul 18: Lixandru reia cu capul puţin pe lângă poartă o minge centrată de Olaru.

Minutul 9: Popescu scoate în careu, Coman lasă bine pentru Şut. Portarul Craiovei intervine providenţial.

Minutul 6: Creţu îl încercă pe Târnovanu de la distanţă. Portarul lui FCSB e la post.

Minutul 1: A început partida!

----------------------------------------------

Duelul este o adevărată finală pentru titlu. Dacă FCSB se va impune atunci diferenţa dintre lider şi Universitatea Craiova, echipa de pe locul secund, ar deveni de 10 puncte.

În cazul unei victorii, oltenii ar avea şanse cel puţin matematice să o egaleze sau chiar întreacă pe FCSB, până la finalul turului!

Concret, diferenţa ar deveni de doar patru puncte, iar Universitatea Craiova le va întâlni, în următoarele două etape, pe Sepsi şi Farul. Ambele meciuri vor avea loc la Craiova.

De cealaltă parte, FCSB va juca, în deplasare, două derby-uri: cu Rapid şi CFR Cluj, iar partidele sunt deschise oricărui rezultat.

În sezonul regular, FCSB a câştigat ambele meciuri directe cu Universitatea Craiova, scor 3-0.