Lovitură stelară pregătită de Dan Şucu! Presa engleză anunţă cine e super antrenorul pe care îl vrea la Rapid Lovitură stelară pregătită de Dan Şucu! Presa engleză anunţă cine e super antrenorul pe care îl vrea la Rapid
Naţionala de handbal a României, victorie mare, în faza play-off a CM din 2025 Naţionala de handbal a României, victorie mare, în faza play-off a CM din 2025
Un mare fotbalist francez îl sfătuieşte pe Mbappe să plece în Arabia Saudită Un mare fotbalist francez îl sfătuieşte pe Mbappe să plece în Arabia Saudită
VIDEO | Corvinul - Csikszereda 3-1. Ciucanii au un final de play-off foarte slab VIDEO | Corvinul - Csikszereda 3-1. Ciucanii au un final de play-off foarte slab
”Vedem dacă va accepta”. FCSB vrea să îşi asigure serviciile unui fotbalist experimentat ”Vedem dacă va accepta”. FCSB vrea să îşi asigure serviciile unui fotbalist experimentat
E gata! ”U” Cluj are antrenor! A semnat pe doi ani E gata! ”U” Cluj are antrenor! A semnat pe doi ani

VIDEO | FCSB - Farul 2-1. E gata! A venit titlul aşteptat de 9 ani

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 27 apr 2024

FCSB a învins s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 2-1, contra celor de la Farul Constanţa, în etapa a şaptea a play-off-ului Superligii, şi a câştigat titlul de campioană.

Precedentul titlu al bucureştenilor data din 2015. În actualul sezon, cu trei etape înainte de final, FCSB are 49 de puncte, în timp ce Farul, locul doi, are 35.

Bucureştenii au deschis scorul în minutul 26, când Miculescu a primit în careu, de la Olaru, şi a înscris. Grameni l-a blocat pe Olaru în ultimul moment la faza din minutul 62, pentru ca, în minutul 77, Olaru să scape singur cu Buzbuchi, însă portarul oaspeţilor a reuşit să devieze balonul pe lângă poartă. După numai două minute Louis Munteanu a centrat de pe dreapta şi Rivaldinho a egalat cu o lovitură de cap. FCSB şi-a acontat titlul în minutul 84, atunci când Alexandru Băluţă a marcat.

Gazdele au aşteptat analiza VAR, golul a fost acordat, iar elevii lui Elias Charalambous sunt matematic campioni. Până la final Olaru a trimis în bară, la un contraatac din minutul 90+3 şi meciul s-a încheiat cu victoria lui FCSB, scor 2-1.

FCSB - Farul 2-1 (Miculescu 26, Băluţă 85/ Rivaldinho 79), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• FCSB: Târnovanu – Creţu, Ngezana, Dawa, Ov. Popescu – Lixandru, Şut, Olaru – Miculescu, Băluţă, Oct. Popescu
  • Farul: Buzbuchi – Sîrbu, Larie, M.Popescu, Henrique - Vînă, Queiros, Grameni – Ganea, Munteanu, Andronache

Minutul 90+5: FCSB se impune cu 2-1 şi cucereşte titlul!

Minutul 86: GOL FCSB! Băluţă finalizează o fază prelungită de atac.

Minutul 79: GOL Farul! Rivaldinho se înalţă şi reia cu capul perfect. Centrarea a venit din flancul drept.

Minutul 77: Olaru pleacă pe contraatac dar nu poate marca din poziţie de singur cu portarul.

Minutul 62: Din nou Tavi Popescu iese la rampă şi ia o acţiune pe cont propriu. Scoate pe 5 metri la Olaru, care e blocat în ultimul moment de un adversar.

Minutul 49: Tavi Popescu caută vinclul de la 20 de metri, dar reia peste.

Minutul 45+2: Pauză! FCSB conduce cu 1-0.

Minutul 41: Miculescu îl lansează pe Tavi Popescu. Acesta trage în blocajul lui Buzbuchi.

Minutul 26: GOL FCSB! Miculescu apare bine din spatele unui adversar şi reia din careu.

Minutul 15: Munteanu trage de la 20 de metri. Mingea este uşor deviată de Dawa şi trece puţin pe lângă poartă.

Minutul 1: A început partida!

______________________________________________________________________________________________

Pentru FCSB poate fi runda ce îi poate aduce titlul după 9 ani de secetă.„Roş-albaştri” sunt liderii campionatului, cu 46 de puncte, la 11 „lungimi” de adeversara sa directă de astăzi, care este pe 2. Pentru ca trupa lui Gigi Becali să devină matematic campioană, are nevoie de victorie sau egal în această seară.

De cealaltă parte, Farul pare să fie principala candidată pentru ocuparea locului secund în Superliga. Trupa lui Hagi vine pe „Arena Naţională” după 3 victorii consecutive extrem de importante, cu Universitatea Craiova, CFR Cluj şi Rapid.

Ultima confruntare dintre cele două formaţii s-a încheiat cu victoria FCSB-ului, scor 1-0 la Ovidiu.