OFICIAL | Corvinul Hunedoara a anunţat plecarea lui Marius Coman OFICIAL | Corvinul Hunedoara a anunţat plecarea lui Marius Coman
Costel Gâlcă luptă pentru Europa: „Trebuie să fim concentraţi la meciul nostru” Costel Gâlcă luptă pentru Europa: „Trebuie să fim concentraţi la meciul nostru”
Antrenorul care ar accepta imediat să vină la FCU Craiova: „De ce nu?” Antrenorul care ar accepta imediat să vină la FCU Craiova: „De ce nu?”
Cine arbitrează derby-ul Rapid - FCSB, din ultima etapă din play-off Cine arbitrează derby-ul Rapid - FCSB, din ultima etapă din play-off
Marius Şumudică agită apele înainte de derby-ul Rapid - FCSB: „Au câştigat primul lor titlu din istorie. Suntem la egalitate acum!” Marius Şumudică agită apele înainte de derby-ul Rapid - FCSB: „Au câştigat primul lor titlu din istorie. Suntem la egalitate acum!”
Arsenal se desparte de unul dintre cei mai vechi jucători din lot Arsenal se desparte de unul dintre cei mai vechi jucători din lot

VIDEO | Koln - Borussia Dortmund 0-4. Fanii au ales să protesteze într-un mod inedit

Bundesliga Publicat de Daian Cutu pe 20 ian 2024

Borussia Dortmund a învins sâmbătă, în deplasare, scor 4-0, formaţia FC Koln, într-un meci din etapa a 18-a din Bundesliga.

La Koln, Donyell Malen a deschis scorul încă din minutul 12, pentru oaspeţi, olandezul reuţind să înscrie golul cu numărul 500 al Bundesligii din acest sezon. Partida a fost oprită aproximativ 7 minute, după ce fanii au aruncat cu monede din ambele peluze în semn de protest.

Dortmund a dominat, dar nu a mai înscris până la pauză. Al doilea gol al oaspeţilor a venit în minutul 58, când Niclas Fullkrug a transformat un penalti, iar trei minute mai târziu Donyell Malen a făcut 3-0.

Rezultatul final a fost stabilit în prelungiri, de Youssoufa Moukoko, şi Borussia Dortmund s-a impus cu 4-0 şi este pe locul 5 în clasament, având 33 de puncte.

FC Koln este pe loc retrogradabil, 17, cu doar 11 puncte.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 18-a din Bundesliga:

Freiburg – Hoffenheim 3-2 (Holer 37, Grifo 55, Sallai 85 / Weghorst 57, Beier 77);

FC Koln – Borussia Dortmund 0-4 (Malen 12, 61, Fullkrug 58 penalti, Moukoko 90+2);

Heidenheim – Wolfsburg 1-1 (Jenz autogol 45 / Cerny 7);

Darmstadt – Eintracht Frankfurt 2-2 (Justvan 61, Vilhelmsson 90+5 / Nkounkou 33, Knauff 51).