Bogdan Lobonţ, luat în colimator! ”Nu are nicio logică” Bogdan Lobonţ, luat în colimator! ”Nu are nicio logică”
Ce urcare în clasamentul WTA pentru Irina Begu! Ce urcare în clasamentul WTA pentru Irina Begu!
Minnesota Timberwolves a eliminat-o pe Denver Nuggets după un comeback senzaţional! Coincidenţă uluitoare Minnesota Timberwolves a eliminat-o pe Denver Nuggets după un comeback senzaţional! Coincidenţă uluitoare
Ce lovitură se pregăteşte în Superligă! Un jucător de la "U" Cluj, dorit de Gigi Becali la FCSB Ce lovitură se pregăteşte în Superligă! Un jucător de la "U" Cluj, dorit de Gigi Becali la FCSB
Camila Giorgi, acuzată şi de furt Camila Giorgi, acuzată şi de furt
VIDEO | Dinamo - Csikszereda, astăzi, de la 20:00, în direct la Prima Sport 1! „Câinii” , favoriţi la prima vedere VIDEO | Dinamo - Csikszereda, astăzi, de la 20:00, în direct la Prima Sport 1! „Câinii” , favoriţi la prima vedere

VIDEO | Rafael Nadal s-a calificat greu în turul secund de la Roma

Tenis Publicat de Daian Cutu pe 9 mai 2024

Rafael Nadal s-a calificat în turul al doilea al turneului Masters ATP 1000 de la Roma, după ce l-a învins pe belgianul Zizou Bergs.

Rafael Nadal (37 de ani, locul 305 ATP) a suferit în meciul disputat la Roma, în turul întâi, cu belgianul Zizou Bergs (24 de ani, locul 108 ATP). După un meci care a durat două ore şi 53 de minute, Nadal s-a impus în trei seturi, scor 4-6, 6-3, 6-4 şi va juca în turul secund împotriva austriacului Hubert Hurkacz.

Spaniolul a avut însă probleme în partida cu Bergs, care a jucat fără complexe, dominând jocul în anumite momente. Nadal a făcut 16 erori neforţate în primul set, apoi şi-a revenit în setul secund, unde a reuşit două break-uri. El a reuşit a 410-a victorie în turneele de Masters 1000 şi cel de-al 70-lea său succes în turneul de la Roma, de-a lungul anilor.

Întânirea cu Hubert Hurkacz va fi prima din palmaresul înfruntărilor directe dintre cei doi jucători.