Clauza din contractul lui Zeljko Kopic Clauza din contractul lui Zeljko Kopic
Lovitură pe piaţa de mercato! Adrian Mazilu, dorit de un club din România ce atacă titlul în sezonul viitor Lovitură pe piaţa de mercato! Adrian Mazilu, dorit de un club din România ce atacă titlul în sezonul viitor
Comisia de Disciplină a anunţat sancţiunile după eliminările de la meciul Dinamo – UTA Arad Comisia de Disciplină a anunţat sancţiunile după eliminările de la meciul Dinamo – UTA Arad
Viorel Hizo a prefaţat finala Cupei României. "Sibiul merită" Viorel Hizo a prefaţat finala Cupei României. "Sibiul merită"
Surprinzător! Cine a plătit pentru petrecerea de titlu a celor de la FCSB. Gigi Becali nu s-a implicat Surprinzător! Cine a plătit pentru petrecerea de titlu a celor de la FCSB. Gigi Becali nu s-a implicat
Denis Ciobotariu ar putea pleca de la Sepsi. E dorit de altă formaţie din Superliga Denis Ciobotariu ar putea pleca de la Sepsi. E dorit de altă formaţie din Superliga

VIDEO | Rapid - Universitatea Craiova 1-2. Oltenii dau lovitura în minutul 90+6 şi încheie speranţele giuleştenilor

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 29 apr 2024

Universitatea Craiova a învins în deplasare, scor 2-1, gruparea Rapid Bucureşti, în ultimul meci al etapei a şaptea din play-off-ul Superligii.

Craiovenii au început meciul din Giuleşti ratând prin Mekvabishvili în primul minut şi prin Markovic, în minutul 6. Ermal Krasniqi a semnat replica Rapidului, şutând pe lângă poartă în minutul 12, iar cei care au deschis scorul au fost oaspeţii. Alexandru Creţu a centrat şi Andrei Ivan a înscris cu o lovitură de cap, în minutul 30.

După pauză, Rapid a avut o mare ocazie în minutul 72, când Alexandru Creţu a scos de pe linia porţii , însă giuleştenii au reuşit să egaleze în minutul 77, prin Burmaz.

Danciu a ratat în minutul 88, însă Alexandru Creţu a reuşit să înscrie în minutul 90+8, cu o lovitură de cap din centrarea lui Mitriţă, şi partida s-a încheiat cu victoria oltenilor, 2-1.

În clasament, Craiova este pe locul 4, cu 35 de puncte, la egalitate cu Farul, echipa de pe locul 3. Rapid ocupă poziţia a cincea, cu 30 de puncte

VIDEO | Rapid - Universitatea Craiova 1-2 (Burmaz 77 / Ivan 30, Creţu 90+6), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Rapid: Ungureanu - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Onea - Kait, Oaidă, Papeau - Krasniqi, Rrahmani, Funsho
  • Universitatea Craiova: L. Popescu - M. Căpăţînă, G. Zajkov, R. Melo da Silva, N. Bancu - A. Creţu, A. Mekvabishvili - Ş. Baiaram, L. Houri, A. Ivan - J. Markovic

Minutul 90+9: Final de meci! Universitatea Craiova bate cu 2-1.

Minutul 90+6: GOL Universitatea Craiova! Mitriţă centrează, iar din careul mic Creţu înscrie cu o lovitură de cap ce s-a dus lângă bară.

Minutul 77: GOL Rapid! Burmaz apare în careu şi reia perfect la colţul lung.

Minutul 50: Ivan trimite cu capul din 6 metri puţin pe lângă.

Minutul 45+1: Pauză! Universitatea Craiova conduce cu 1-0.

Minutul 30: GOL Universitatea Craiova! Creţu centrează, iar Ivan reia cu capul din 4 metri.

Minutul 26: Onea şutează în forţă de la 30 de metri. Mingea a şters bara.

Minutul 22: Ungureanu parează şutul lui Markovic, apoi pe respingere Houri reia în bară.

Minutul 12: Krasniqi reia din careu puţin pe lângă poartă.

Minutul 1: A început partida!

---------------------------------------

Rapid vine după înfrângerea cu 3-1 în faţa Farului, din runda trecută, şi se află pe locul 5 în play-off-ul Superligii, la 6 puncte de Farul. Giuleştenii nu au reuşit să câştige niciun meci în play-off şi au înregistrat un egal şi 5 înfrângeri în 6 partide.

Universitatea Craiova se află pe locul 3, înaintea meciului CFR - Sepsi, şi vine după înfrângerea cu 1-0 în faţa clujenilor. Oltenii se bat pentru un loc în cupele europene, unde lupta este infernală în acest moment.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii s-a încheiat cu victoria 2-1 a Universităţii Craiova.