VIDEO | Getafe - Athletic Bilbao 0-2. ”Dubla” lui Inaki Williams a decis partida VIDEO | Getafe - Athletic Bilbao 0-2. ”Dubla” lui Inaki Williams a decis partida
Felix Auger-Aliassime s-a calificat în finala de la Madrid după abandonul lui Jiri Lehecka Felix Auger-Aliassime s-a calificat în finala de la Madrid după abandonul lui Jiri Lehecka
Patronul lui Sepsi critică arbitrajul după partida de la Constanţa: „Clar ca bună ziua!” | VIDEO EXCLUSIV Patronul lui Sepsi critică arbitrajul după partida de la Constanţa: „Clar ca bună ziua!” | VIDEO EXCLUSIV
Merită Farul să joace în cupele europene? Fostul fotbalist din Superliga a dat verdictul: „Ar face mai multe” | EXCLUSIV Merită Farul să joace în cupele europene? Fostul fotbalist din Superliga a dat verdictul: „Ar face mai multe” | EXCLUSIV
Încă un motiv de sărbătoare pentru jucătorii lui Sepsi! Laszlo Dioszegi a intrat în direct şi a făcut anunţul | VIDEO EXCLUSIV Încă un motiv de sărbătoare pentru jucătorii lui Sepsi! Laszlo Dioszegi a intrat în direct şi a făcut anunţul | VIDEO EXCLUSIV
Bernd Storck îl învinge clar pe Gică Hagi. ”Este uimitor!” Bernd Storck îl învinge clar pe Gică Hagi. ”Este uimitor!”

VIDEO | Ucraina s-a impus pe final în faţa Bosniei cu 2-1, în timp ce Islanda a făcut spectacol cu Israelul, scor 4-1. Celelalte rezultate

Fotbal Internațional Publicat pe 21 mar 2024

Echipa naţională a Islandei a dispus joi seara, în deplasare, scor 4-1, de echipa naţională din Israel, în semifinalele play-off-ului pentru Euro 2024. Islanda va juca pentru calificarea la turneul final cu Ucraina, victorioasă cu 2-1 în faţa Bosniei.

Cele două meciuri din care urmează să se aleagă ultima adversară a României, în grupa E a turneului final Euro 2024, s-au disputat la Budapesta şi Zenica. În capitala Ungariei, Israel a fost gazda Islandei şi a reşit să deschidă scorul, în minutul 31, dintr-un penalti transformat de Eran Zahavi. Albert Gudmundsson a egalat în minutul 39, iar Arnor Ingvi Traustason a adus insularii în avantaj, cu un voleu în minutul 42 şi Islanda a intrat cu avantaj minim la pauză. Israelienii au rămas în zece din minutul 73, după eliminarea lui Revivo, cu roşu direct, apoi vedeta lor, Zahavi a ratat un penalti (min. 80), pentru ca Gudmundsson să stabilească rezultatul final, 4-1, cu două goluri înscrise în minutele 83 şi 87.

În Bosnia, înfruntarea dintre Bosnia şi Ucraina a fost una fără mari ocazii şi fără ca meciul să aibă intensitatea necesară, pânăe pe final. Golul gazdelor a picat în repriza secundă, când Matvienko a deviat un balon în propria poartă, la un şut al lui Dedic, în minutul 56, dar oaspeţii au revenit incredibil, prin nou intratul Yaremchuk , în minutul 85, la o greşeală a lui Kolasinac, pentru ca Dovbyk să înscrie golul victoriei în minutul 88..

Finala dintre Ucraina şi Islanda se va disputa pe teren neutru, cu Ucraina gazdă.

Bosnia - Ucraina 1-2 (Dedic A. 57' / Yaremchuck R. 85', Dovbyk A. 88')

Min. 90+9: Final de meci!

Min. 88: GOOOL marcat de Ucraina! Dovbyk şi-a adus echipa la conducere în ultimele minute.

Min. 85: GOOOL marcat de Ucraina! Yaremchuck a reuşit să egaleze.

Min. 57: GOOOL marcat de Bosnia! Dedic a deschis scorul, după o deviere decisivă a unui apărător advers.

Min. 1: A început partida!

Israel - Islanda 1-4 (Zahavi E. 30' (p) / Gudmundsson A. 39', 83', 87', Traustason A. 42')

• Israel (4-3-3): Glazer - Dasa, Vitor, Goldberg, Revivo - Kanichowski, Peretz, Kinda - Khalaili, Zahavi, Turgeman
  • Rezerve: Gerafi, Amos, Abada, Abu Fani, Arad, Baribo, Davidzada, Gloukh, Lavi, Safuri, Shahar, Yosefi
  •
  • Islanda: Valdimarsson - Palsson, Ingason, Gretarsson, Thorarinsoon - Willumsson, Haraldson, Traustason, Sigurdsson - Oskarsson, Gudmundsson
  • Rezerve: Olafsson, Gunnarsson, Anderson, Ellertsson, Finbogason, Gudjohnsen, Hermannsson, Hlynsoon, Johannesson, Sampsted, Thorseinsson

Min. 90+6: Final de meci!

Min. 83: GOOOL marcat de Islanda! Gudmundsson a marcat şi a reuşit un ”hattrick”.

Min. 83: GOOOL marcat de Islanda! Gudmundsson a înscris şi a ”dubalt” avantajul echipei sale.

Min. 42: GOOOL marcat de Islanda! Traustason şi-a adus echipa în avantaj.

Min. 39: GOOOL marcat de Islanda! Gudmundsson a egalat cu execuţie de zile mari din lovitură liberă.

Min. 30: GOOOL marcat de Isreal! Zahavi a deschis scorul din penalty.

Min. 1: A început partida!

Polonia - Estonia 5-1 (Frankowski P. 22', Zielinski P. 50', Piotrowski J. 70', Mets K. 74'(a), Szymanski S. 77' / Hussar K. 78')

Min. 90+2: Final de meci!

Min. 78: GOOOL marcat de Estonia! Hussar a marcat golul de onoare.

Min. 77: GOOOL marcat de Polonia! Szymanski a urcat scorul la 5-0.

Min. 74: GOOOL marcat de Polonia! Mets şi-a trimis în proprie poartă.

Min. 70: GOOOL marcat de Polonia! Piotrowski a înscris cu un şut din afara careului.

Min. 50: GOOOL marcat de Polonia! Zielinski a ”dublat” avantajul echipei sale.

Min. 22: GOOOL marcat de Polonia! Frankowski a deschis scorul din pasa lui Piotrowski.

Grecia - Kazahstan 5-0 (Bakasetas (p) 9', Pelkas D. 15', Ioannidis F. 37', Kourbelis D. 40', Marochkin A. 85')

Min. 90+1: Final de meci!

Min. 85: GOOOL marcat de Grecia! Marochkin a marcat în prorpie poartă.

Min. 40: GOOOL marcat de Grecia! Kourbelis a marcat pentru 4-0.

Min. 37: GOOOL marcat de Grecia! Ioannidis se trece pe lista marcatorilor.

Min. 15: GOOOL marcat de Grecia! Pelkas a dublat avantajul gazdelor.

Min. 9: GOOOL marcat de Grecia! Bakasetas a deschis scorul din penalty.

Tara Galilor - Finlanda 4-1 (Brooks D. 3', Williams N. 38', Johnson B. 47', James D. 86' / Pukki T. 45')

Min. 90+7: Final de meci!

Min. 86: GOOOL marcat de Ţara Galilor! Daniel James s-a trecut pe lista marcatorilor.

Min. 47: GOOOL marcat de gazde! Johnson a marcat în debutul reprizei secunde.

Min. 45: GOOOL marcat de Finlanda! Pukki a redus din diferenţă.

Min. 38: GOOOL marcat de Ţara Galilor! Williams a ”dublat” avantajul echipei sale cu un şut plasat.

Min. 3: GOOOL marcat de Ţara Galilor! Brooks a deschis scorul.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

Echipa naţională a Georgiei a învins joi, pe teren propriu, scor 2-0, echipa naţională a Luxemburgului, în semifinalele play-off-ului de calificare la Euro 2024.

Georgia a condus cu 1-0 la pauză prin golul marcat de Budu Zivzivadze, în minutul 40. Oaspeţii au avut un jucător eliminat cu cartonaş roşu direct, pe Maxime Chanot, în minutul 58, iar georgienii au trimis în bară, în acelaşi minut, prin Shengelia. Însă gazdele au reuşit să marcheze al doilea gol cinci minute mai târziu, tot prin fotbalistul lui Karlsruhe, Budu Zivzivadze.

Cu această victorie, Georgia s-a calificat în finala play-off-ului, unde va înfrunta învingătoarea din meciul Grecia – Kazahstan.

Georgia - Luxemburg 2-0 (Zivivadaze B. 41', 64')

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 64: GOOOL marcat de Georgia! Zivivadaze a fost servit perfect de Shengelia şi a făcut ”dubla”.

Min. 58: Dezastru pentru Luxemburg! După ce arbitrul a fost chemat la VAR, a anulat golul egalizator a lui Rodrigues şi i-a acordat cartonaş roşu lui Chanot.

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 45+4: Final de primă repriză!

Min. 41: GOOOL marcat de Georgia! Zivivadaze a deschis scorul în urma unui corner, după o greşeală în apărearea adversă.

Min. 21: Gol anulat pentru gazde! Reuşita lui Zivivadaze a fost anulată pe motiv de fault în atac.

Min. 13: Ocazie mare pentru Georgia! Chakvetadze a trimis superb cu călcâiul, dar şutul lui Zivivadaze s-a dus în bară.