Claudiu Keşeru ştie ce îi lipseşte lui Dinamo: „E uşor atipic” | VIDEO EXCLUSIV Claudiu Keşeru ştie ce îi lipseşte lui Dinamo: „E uşor atipic” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | ”U” Cluj - Dinamo 1-1, în direct la Prima Sport 1! Bani restabileşte egalitatea VIDEO | ”U” Cluj - Dinamo 1-1, în direct la Prima Sport 1! Bani restabileşte egalitatea
A doua medalie pentru Sabrina Maneca Voinea la europenele de gimnastică: argint în proba de sol! A doua medalie pentru Sabrina Maneca Voinea la europenele de gimnastică: argint în proba de sol!
Unii jucători de la Dinamo nu mai vor să joace? "Vorbeam cu cineva din staff" | VIDEO EXCLUSIV Unii jucători de la Dinamo nu mai vor să joace? "Vorbeam cu cineva din staff" | VIDEO EXCLUSIV
Max Verstappen a câştigat şi cursa sprint de la Miami Max Verstappen a câştigat şi cursa sprint de la Miami
Partea la care Dinamo a excelat în acest sezon. Conducerea a făcut un adevărat miracol | EXCLUSIV Partea la care Dinamo a excelat în acest sezon. Conducerea a făcut un adevărat miracol | EXCLUSIV

VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1. Ardelenii revin în lupta pentru locul secund

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 25 apr 2024

CFR Cluj a trecut în deplasare, scor 1-0, de Universitatea Craiova, în ultimul meci al etapei a şasea din play-off-ul Superligii.

La Craiova, într-un meci echilibrat, în care clujenii au dominat lupta la centrul terenului, oaspeţii au deschis scorul în minutul 71, prin Bîrligea, jucător intrat pe teren cu trei minute mai înainte. Până la final elevii lui Gâlcă nu au reuşit să egaleze, iar clujenii au plecat cu trei puncte din Bănie, învingând la limită, scor 1-0.

CFR a egalat-o la puncte pe Craiova, în clasamentul play-off-ului. Ambele  echipe au câtre 34 de puncte, Craiova fiind pe locul 3, iar CFR pe 4.

VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1 (Bîrligea 71), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• Universitatea Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Zajkov, Badelj, Bancu - Creţu, Mekvabishvili - Baiaram, Houri, Ivan, Markovic
  • CFR Cluj: Sava - Camora, Kresic, Boben, Mogoş - Muhar, Keita, Tachtsidis - Deac, Michael, Otele

Minutul 90+5: Final de meci! CFR se impune cu 1-0.

Minutul 87: Sava are o intervenţie fabuloasă!

Minutul 80: Deac bate perfect o lovitură liberă pentru lovitura cu pământul a lui Otele.

Minutul 71: GOL CFR! Tachtsidis ţine extraordinar în teren şi trimite la Bîrligea. Atacantul marchează din careu.

Minutul 60: Baiaram reia cu călcâiul din 5 metri în braţele lui Sava.

Minutul 56: Tachtsidis trimite peste apărare la Mogoş, care reia peste poartă din careu.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 40: Sava este providenţial la reluarea din prima a lui Markovic.

Minutul 35: Markovic face o serie de fente şi trage din afara careului. Mingea i-a pus probleme serioase lui Sava.

Minutul 30: Mogoş reia din nouă după un corner. Popescu respinge cu un reflex spectaculos.

Minutul 19: Deac bate un corner pentru lovitura de cap a lui Muhar ce a trecut peste poartă.

Minutul 12: Mogoş reia cu capul fără emoţii pentru Popescu.

Minutul 1: A început partida!

--------------------------------

Lupta pentru calificarea în cupele europene este una infernală. Înaintea duelului de astăzi, Universitatea Craiova se clasează pe poziţia a treia, cu 34 de puncte, iar CFR Cluj este poziţionată pe locul al patrulea, cu 31 de puncte.

În turul play-off-ului, formaţia din Bănie s-a impus cu scorul de 2-1, deşi ardelenii au dominat copios întâlnirea.

În sezonul regular, meciurile au fost la fel de echilibrate. Oltenii au câştigat acasă, scor 1-0, iar partida din Gruia s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.