Steaua trece de Dinamo şi e campioană la polo pentru a opta oară la rând Steaua trece de Dinamo şi e campioană la polo pentru a opta oară la rând
Florin Talpan intervine şi vrea să îi dea interzis din nou FCSB-ului în Ghencea: ”Nu au ce căuta acolo. Ei sunt de rea credinţă!” | VIDEO EXCLUSIV

Liverpool joacă duminică ultimul meci cu Jurgen Klopp pe bancă. Mesajul antrenorului la despărţire: “Îmi va fi groaznic de dor de voi Liverpool joacă duminică ultimul meci cu Jurgen Klopp pe bancă. Mesajul antrenorului la despărţire: “Îmi va fi groaznic de dor de voi
VIDEO | Lecce - Atalanta 0-2. Repetiţie utilă pentru finala Europa League VIDEO | Lecce - Atalanta 0-2. Repetiţie utilă pentru finala Europa League
Ce veste pentru Răzvan Lucescu! Românul este în cărţi pentru a prelua un club istoric. Mourinho şi Tuchel îi fac concurenţă

VIDEO | CSM Oradea - UBT Cluj 94-92. Primul eşec stagional al campioanei a venit în finală! VIDEO | CSM Oradea - UBT Cluj 94-92. Primul eşec stagional al campioanei a venit în finală!

VIDEO | UTA - FCU Craiova 3-2. Show de zile mari la Arad! Trupa lui Mircea Rednic strânge tare bătălia la play-off

Superliga Publicat pe 2 mar 2024

UTA Arad a învins, cu scorul de 3-2, echipa FCU Craiova, în etapa a 29-a Superligii.

Pentru UTA au marcat Pedro (13), Micovschi (28) şi Fabry (63 - penalty), iar pentru craioveni au punctat Bauza (22) şi Dragu (42).

VIDEO | UTA - FCU Craiova 3-2 (Joao Pedro 13, Micovschi 31, Fabry 62-penalty / Bauza 22, Dragu 42), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• UTA: Iacob - Căpuşă, Stolnik, Benga, Trif - Joao Pedro, Freitas, Micovschi - Fabry, Luckassen, R. Pop
  • FCU Craiova: R. Popa - Negru, Kvakic, Lekiatas, Dragu - V. Achim, D. Albu - Baeten, Bauza, Bahassa - Chiţu

Minutul 90+6: Final de meci! UTA se impune.

Minutul 62: GOL UTA! După intervenţia VAR, centralul dictează penalty la un duel între Luckassen şi Kvakic. Fabry transformă cu o execuţie fără elan.

Minutul 55: Micovschi îşi pregăteşte şutul şi reia cu efect de la 20 de metri. Mingea s-a dus puţin pe lângă bară.

Minutul 45+6: Pauză! Scorul este 2-2.

Minutul 42: GOL FCU Craiova! Dragu scapă din marcaj în flanc, pătrunde în careu şi reia cu piciorul stâng dintr-un unghi complicat al careului.

Minutul 35: Pop trece elegant de un adversar şi centrează în careu, de unde Luckassen reia cu pământul. Popa are o super paradă.

Minutul 31: GOL UTA! O fază complicată analizată la VAR aduce golul de 2-1 al celor de la UTA cu FCU Craiova. Micovschi îşi readuce echipa în avantaj.

Minutul 22: GOL FCU Craiova! Bauza gândeşte perfect o schemă la o fază fixă şi reia în poarta celor de la UTA.

Minutul 13: GOL UTA! Gazdele combină rapid, mingea este scoasă la Joao Pedro care reia din afara careului. Mingea a atins pământul şi l-a învins pe portarul Popa.

Minutul 12: Pop reia de la 25 de metri din prima. Popa scoate în corner.

Minutul 2: Luckassen reia cu capul puţin pe lângă poartă după un corner.

Minutul 1: A început partida!

----------------------------------------

UTA vine după înfrângerea din runda trecută, scor 4-1, în faţa lui Rapid, dar pot spera în continuare să prindă un loc de play-off, fiind la un punct de poziţia a 6-a. Arădenii nu mai pierduseră de cinci etape până la meciul cu ”alb-vişinii”.

De cealaltă parte, FCU Craiova se află pe locul 12 în Superliga şi vine după egalul din runda trecută, scor 1-1, în faţa lui Poli Iaşi. Oltenii se vor bate cel mai probabil în partea de jos a clasamentului pentru a evita retrogradarea.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii s-a încheiat cu victoria celor de la UTA, scor 3-2.