A doua medalie pentru Sabrina Maneca Voinea la europenele de gimnastică: argint în proba de sol! A doua medalie pentru Sabrina Maneca Voinea la europenele de gimnastică: argint în proba de sol!
Max Verstappen a câştigat şi cursa sprint de la Miami Max Verstappen a câştigat şi cursa sprint de la Miami
Partea la care Dinamo a excelat în acest sezon. Conducerea a făcut un adevărat miracol | EXCLUSIV Partea la care Dinamo a excelat în acest sezon. Conducerea a făcut un adevărat miracol | EXCLUSIV
Dinamo are un buget uluitor | EXCLUSIV Dinamo are un buget uluitor | EXCLUSIV
VIDEO | ”U” Cluj - Dinamo 1-0, în direct la Prima Sport 1! Popa înscrie în startul partidei VIDEO | ”U” Cluj - Dinamo 1-0, în direct la Prima Sport 1! Popa înscrie în startul partidei
Sabrina Voinea, medalie europeană de argint, în finala la bârnă Sabrina Voinea, medalie europeană de argint, în finala la bârnă

VIDEO | Farul - Rapid 3-1. Giuleştenii sunt de nerecunoscut în play-off

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 24 apr 2024

Farul Constanţa s-a impus pe teren propriu, cu 3-1, contra celor de la Rapid Bucureşti, în etapa a şasea din play-off-ul Superligii.

Farul a deschis scorul în minutul 3, prin Louis Munteanu, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Acelaşi jucător a trecut pe lângă gol în minutul 9, iar în minutul 14 a trimis în bară.

În cele din urmă, Louis Munteanu a înscris în minutul 40, şi Farul conducea cu 1-0. Bucureştenii au primit un penalti în finalul primei părţi, după o decizie VAR la un henţ al lui Nedelcu, şi Rrahmani a transformat în minutul 45+2, ajungând la 17 goluri stagionale.

După pauză, Mihai Popescu a avut un gol anulat, în minutul 64, tot pentru ofsaid, dar constănţenii au marcat de două ori, în minutele 67 şi 69. La primul Andronache a marcat din pasa lui Louis Munteanu, la cel de-al doilea a înscris Benchaib şi Farul s-a impus cu 3-1, iar Rapid rămâne fără victorie în play-off şi cu doar un punct câştigat.

VIDEO | Farul - Rapid 3-1 (Munteanu 39, Andronache 66,  / Rrahmani 45+4-penalty), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• Farul: Buzbuchi - Boli, Larie, M. Popescu, Kiki - Vînă, Nedelcu, Grameni - Deaconu, Munteanu, Rivaldinho
  • Rapid: Aioani - Braun, Cristea, D. Grigore, Borza - Oaidă, P. Iacob - Krasniqi, Hasani, Petrila - Rrahmani

Minutul 90+6: Final de meci! Farul bate cu 3-1.

Minutul 77: Hasani trimite cu latul din 15 metri pe lângă poartă.

Minutul 69: GOL Farul! Benchaib reia fără speranţe din careu. Apărarea oaspeţilor a fost din nou surprinsă.

Minutul 66: GOL Farul! Munteanu trimite pe jos printre picioarele lui Iacob. Drăghia greşeşte, iar Andronache îndeplineşte o formalitate cu poarta goală.

Minutul 63: Popescu înscrie din câţiva metri. Reuşita sa este anulată pentru offside.

Minutul 55: Krasniqi este lansat în careu. Buzbuchi respinge greu şutul în forţă trimis de kosovar.

Minutul 45+6 Pauză! Scorul este 1-1.

Minutul 45+4: GOL Rapid! Nedelcu comite henţ în careu. Se dictează penalty cu ajutorul VAR! Rrahmani transformă de la 11 metri.

Minutul 39: GOL Farul! Munteanu păcăleşte defensiva adversă şi şutează elegant din cădere.

Minutul 38: Kiki trimite cu capul din 7 metri pe centrul porţii.

Mintul 15: Din nou Louis Munteanu este aproape de gol. De această dată reia din 17 metri puţin pe lângă.

Minutul 9: Minge cu efect trimisă de Munteanu puţin pe lângă poartă.

Minutul 3: Munteanu rămâne singur cu Aioani şi înscrie. Reuşita este anulată pentru offside.

Minutul 1: A început partida!

--------------------------------

Cele două combatante trec prin forme total opuse. Farul a acumulat 10 puncte în primele cinci etape din play-off şi se poziţionează pe locul al treilea, cu 32 de puncte.

De cealaltă parte, Rapid a câştigat un singur punct în play-off şi se află pe poziţia a cincea, cu 29 de puncte.

În sezonul regular, Rapid s-a impus în tur, scor 3-1, iar la Ovidiu s-a terminat fără gol marcat. De asemenea, în play-off, meciul din Giuleşti s-a încheiat cu victoria constănţenilor, scor 2-1.